استاندار فارس در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر استان:

استاندار فارس در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر استان:
اتاندار فارس
  • استاندار فارس گفت: اهمیت تعاون فوق العاده زیاد بوده و اساساً تعاونی نماد مشارکت و مشارکت نماد مدنیت است.
تعاونی نماد مشارکت و مشارکت نماد مدنیت است

سید محمد علی افشانی، پیش از ظهر اکروز چهازشنبه 17 شهریور در يازدهمين جشنواره تجليل از تعاوني هاي برتر استان فارس گفت: بشر از زماني كه خواست مدنيت و شهرنشيني را آغازکند كار مشاركت و جمعي را نيز آغازکرد از اين رو نماد مدنيت، كار اجتماعي است.
وي گفت: هدف ابتدايي تشكيل تعاوني ها اين بود كه سرمايه هاي اندكي كه توان توليد و فعاليت هاي اقتصادي را  نداشتند تجميع شوند تا توان توليد پيدا کرده و ايجاد اشتغال کند و در نهايت درآمدي براي افراد سهيم در تعاوني داشته باشد.

افشاني با تاکید بر اینکه، توزيع متعادل ثروت و ايجاد عدالت اجتماعي مهم ترين بحثي بود كه در زمينه تعاوني ها در زمان تدوين قانون اساسي مورد توجه قرار داشت، افزود: اگر فاصله طبقاتي زياد شده باشد وتوزيع متعادل ثروت وجود نداشته باشد بايد مشكل كار را در جاي ديگر جستجو کرد و چاره اي انديشيد.

وي گفت: استراتژي هايي كه براي رسيدن به هدف مشخص مي شوند بايد به گونه اي تعريف شوند كه در انتهاي كار نتايج ملموسي را در پي داشته باشند.
استاندار فارس ايجاد مشاغل خانگي را نياز ضروري امروز جامعه و گره گشا دانست و افزود: در جامعه اي كه در آن مشكلات عديده اي وجود دارد و در راس همه آنها اشتغال جوانان و تحصيلكردگان است،
افشاني گفت: اگر تعاوني ها بتوانند به صورت شبكه بايكديگر در ارتباط باشند و مشاغل خانگي نيز مرتبط با مشاغلي كه در روستاها وجود دارد ايجاد شود مي توانند از تسهيلات 4 درصدي به ميزان نفرات سهامدار در تعاوني بهره مند شوند.
استاندار فارس ادامه داد: اگر اين ارتباطات برقرار شود و مشاغل خانگي در روستاها ايجاد شوند از بروز پديده حاشيه نشيني شهرها مي شود و مانع از بيدار شدن اين غول خفته خواهدشد كه سبب بروز خسارت هاي فراوان براي جامعه مي شود. 
وي بر ارزيابي و نظارت بر تعاوني ها تاكيد كرد و افزود: ارزيابي بايد از روز اول انجام شود نه از روزي كه مشكلي بوجود مي آيد و يكي از مشكلات عديده اي كه در حوزه تعاوني ها وجود دارد تشكيل تعاوني هايي است كه بدون كار كارشناسي بوجود آمده اند.
افشاني ادامه داد: وظيفه اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي و همچنين اتاق تعاون اين است كه زماني كه درخواست ثبت تعاوني ارائه مي شود هيت مديره و مديرعامل تعاوني ها را ارزيابي نمايند كه آيا توانايي انجام اين كار را دارا مي باشند يا خير؟
استاندار فارس با بيان اينكه در تشكيل تعاوني ها نبايد به دنبال تعداد و كميت باشيم تاکید کرد: توجه به تعداد و كميت آفتي براي تعاوني ها خواهد بود چرا كه با افزايش تعداد، بايد ببينيم چه سرنوشتي را براي افرادي كه در گذشته آمدند و سرمايه گذاري كردند رقم خواهيم زد و اين بدان معني است كه گسترش واحدهاي مشابه به منزله تعطيل كردن واحدهاي فعالي است كه از قبل توليدكننده بوده اند.
وي با بيان اينكه سرمايه اجتماعي در تعاوني ها دو جهته مي باشد ابراز داشت: تعاوني ها مي توانند هم سرمايه اجتماعي را تهديد و هم تقويت نمايند اگر تعاوني ها درست كار كنند اين سرمايه اجتماعي كه همان اعتماد بين مردم و مسئولين است افزايش خواهد يافت.
استاندار فارس گفت: شركت هاي دانش بنيان بايد در حوزه تعاون تقويت شوند چون به اين شركت ها تسهيلات كم بهره و بعضاً بلاعوض اعطا مي شود و شركت هاي دانش بنياني كه تعاوني باشند از اهميت بالاتري برخوردار خواهند بود.
وي گفت: همه مسئولين اعم از نمايندگان مجلس، فرمانداران و بخشداران در خدمت تعاوني ها خواهند بود و از ائمه جمعه نيز انتظار مي رود كه مردم را به تشكيل تعاوني ها تشويق نمايند.
سید محمد علی افشاني گفت: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي بايد شاخصي را براي ارزيابي در نظر بگيرد و آن شاخص اين است كه در هر سال چه ميزان شغل ايجاد مي شود كه در تامين اجتماعي داراي پرونده مي باشند و چه ميزان از مشاغل موجود از دست مي رود .
استاندار فارس به اختصاص 160 هزار ميليار ريال براي 7500 واحد توليدي توسط دولت اشاره كرد و افزود: استان فارس با پرداخت 160 ميليارد تومان تسهيلات مقام اول كشور را دارا است و در ديداري كه با معاون اول رئيس جمهور انجام شد مقرر شد هيچ سقفي براي دريافت اين تسهيلات وجود نداشته باشد و به هر ميزان كه طرح معرفي شود اعتبار تخصيص يابد.

264 کلیک ها  چهارشنبه, 17 شهریور 1395 15:35
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا