پاک فطرت باید شهردار،شهرداری متمول شیراز بماند

راستین آنلاین:با تایید رسمی نتایج انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز و خروج این کلان شهرازفضای انتخاباتی به نظر می رسد که دوازده بعلاوه یک عضو شورای اسلامی شهر شیراز اینک با خیالی آسوده تر به دنبال پاسخ به افکار عمومی درخصوص شهردارمنتخب شورای پنجم برای شهر شیرازباشند.


شهردارکنونی شیراز کیست؟


علیرضا پاک فطرت که سال ۱۳۳۸درشيرازبه دنیا آمده ليسانس مهندسي عمران راه و ساختمان خودرااز دانشگاه شهيد چمران اهوازگرفته و پس ازآن، فوق ليسانس خود را دررشته  مهندسي شهرسازي با گرایش برنامه ريزي شهري و منطقه اي و طراحي شهري ازدانشگاه تهران اخذ کرده است.

شهردار فعلی شیرازپس از آن به اصفهان رفت تا جغرافيا و برنامه ريزي شهري را ازدانشگاه این شهر اخذکند.رفتنی که حاشیه های زیادی نیز برای او به دنبال داشت.

پاک فطرت که پیش از شهردار شیراز شدن مديركلی دفتر فني استانداري هاي كهگيلويه و بويراحمد، خوزستان، بوشهر، قائم مقام مدير كل دفتر فني استانداري فارس، مدير اجرايي ستاد باغ هاي قصردشت، شهرداری منطقه پنج شيراز را درکارنامه داشت تا قبل از نشستن روی صندلی شهردار شیرازیک نیروی تکنوکرات مایل به تفکر کارگزاران سازندگی شناخته می شد.

رای اعتماد اول


با رای اعضای شورای اسلامی  شهر شیرازدردورسوم به ااستضیاح مهران اعتمادی،علیرضا پاک فطرت جایگزین وی شد تا پس از چند روز این پاک فطرت باشد که با گرفتن رای اعتماد اعضا ،روی صندلی مهران اعتمادی بنشیند.

نمایندگان مردم شیراز در شورای اسلامی شهر شیراز درحالی مهران اعتمادی را استیضاح و از کاربرکنارکردند که یکی از موارد مورد بحث آنها هزينه‌كرد همايش شهرداران راه ابريشم و جشنواره‌ی بالن‌های داغ داغ بود.

10رای مخالف با ماندن مهران اعتمادی در جلسه استیضاح درحالی حکم رفتن مهران اعتمادی را صادر کرد که بعدها شائبه های هزینه کرد چند ده میلیونی علیرضا پاک فطرت کم حرف برای حضور در برنامه خندوانه از چشم بسیاری دورماند.

درهرحال پاک فطرت حواشی های فراوان درزمستان 89 شهردارشیراز شد .

رای اعتماد دوم


وقتی 21 عضو شورای اسلامی شهر شیراز که 15 نفر ازآنها مستقیما از لیست جبهه متحد اصولگرایان وارد شورای اسلامی شهر شیراز شده بودندتصمیم به انتخاب شهردارگرفتند،بسیاری از کارشناسان ترجیح می دادند از بین محسن اردکانی،ابراهیم عزیزی و محمد حسن اسدی ،پاک فطرتی که با تبدیل شهر به کارگاه پل سازی گام های بلندی در عرصه عمران شهر برداشته همچنان شعردار شیراز بماند.

اما شروع به کار شورای چهارم همزمان بود با آغاز به کار دولت یازدهم!!!

پاک فطرت که شهردارشدن دوباره خود را مدیون طیف اصولگرای شورا بود می بایست با یک چرخش محسوس به سمت حامیان احمدی نژاد مدیران پیاده شده از قطار تدبیر و امید را در دل شهرداری شیرازجا می داد.

اتفاقی که رخ داد و به زعم اصلاح طلبان و حامیان دولت روحانی شهرداری را به حیات خلوت مدیران بازنشسته و بازننشسته دولت احمدی نژاد تبدیل کرد.

این پیچ تاریخی در زندگی پاک فطرت بود که او را به اردوگاه راست سوق داد واز شهرداربا غرورو غیر سیاسی شیرازیک شهردار راستگرا ساخت.

فاصله ی پاک فطرت با مطبوعات


پاک فطرت که با گرفتن رای اعتماد خود از شورای چهارم شهر شیرازو مهربانی بیش از اندازه با مدیران دولت نهم و دهم خود رادرحاشیه امنیت خوبی می دید،هرچه به جلوتر می رفت،با لایه های مختلف جامعه فاصله می گرفت.

اما تیم رسانه ای او دراین مدت سعی می کردبا تهیه بسته های تبلیغاتی درقالب رپرتاژآگهی این فاصله را کم کند.

درچنین شرایطی بود که پیشنهاد انتشار یک خبر به نفع شهرداردرفاجعه برمشور با پرداخت رقمی قابل توجه به یکی از سایت های خبری،با واکنش این سایت خبری روبرو شد و تیم رسانه ای شهردارمتهم به پرداخت های وسوه انگیز برای ترمیم چهره شهردارشد.

زمان به ضرر شهردارپیش می رود


گرچه هرچه زمان به جلو پیش می رفت،ادوات مکانیکی و پل سازی شهرداری خیابان ها و باغات بیشتری از شیراز را برای ساخت پل زخمی می کردندو در این میان نیز برخی شهروندان این اتفاقات را زمینه ساز تبدیل شیراز به یک شهر مردن می پنداشتند،اما از سوی دیگر روز به روز بر منتقدان شهردار نیز اضافه می شد.

پاک فطرت که مدعی بود در در پنج سال گذشته در برخی از بخش‌های مدیریت شهری به اندازه چند دهه، در شهر شیراز کارهای عمرانی و فرهنگی شده است،اینک با اتهام بدهکار کردن شهر برای ساختن چند پل و زیرگذرو رو گذرروبرو بود.

اما شهردار شیراز اینبار نیز در مقام پاسخگو مدعی شد با ساخت چند پارک و پل بزرگ ورشکسته نمی‌شود. پاک فطرت با طرح این سئوال که از چه کسی قرض کردیم که بدهکار باشیم ،گفت:نباید اجازه داد برخی مغرضانه فعالیت شهرداری را زیرسوال ببرند.

او در عین حال مدعی شد شهرداری شیراز به لحاظ مالی در شرایط خوبی به سر می برد.

وضعیت بد هست اما ورشکسته نیستیم


درچنین شرایطی بود که معاون اداری مالی شهرداری شیراز نیز به کمک شهردارشیراز آمد.

محمدحسن اسدی مهرماه 95 در عین حالی که وضعیت مالی شهرداری را متاثر از وضعیت بد اقتصادی کشور بد توصیف کرد،گفت: وضعیت بد اقتصادی کشور بالطبع روی وضعیت شهرداری شیراز نیز تاثیرات خود را گذاشته و ما را دچار چالش مالی کرده است .

وی شایعه ورشکستگی شهرداری را قویا تکذیب کرد و گفت: شهرداری شیراز یکی از متمول ترین نهادهاست زیرا املاک خود را که به شکل زمین در سطح شهر پراکنده بوده تبدیل به ساختمان، پارکینگ و مجتمع های تجاری و مسکونی کرده است که با احتساب ارزش افزوده آن می توان ادعا کرد که سرمایه شهرداری طی این سال ها 5 برابر شده است .

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان یکی از بزرگترین چالش های پیش روی شهردارآینده شیراز را وضعیت بد مالی شهرداری این کلان شهرارزیابی می کنند.اتفاقی که درکنار تورم بسیار بالای نیروی انسانی در این شهر می تواند به یکی از دغدغه های جدی شهردارشورای پنجم شیراز تبدیل شود.

از این  رو برخی کارشناسان معتقدند که شاید یکی از معقولانه ترین تصمیمات اعضای شورای جدید شهر شیرازمی تواند ابقاء پاک فطرت در شهرداری شیراز و سرو سامان دادن به وضعیت این شهرداری با یک تیم جدید و همراه با خواست اکثریت مردم شیرازباشد.هرچند این دوره برای پاک فطرت یک دوره چهارساله نباشد.هرچند ظاهرا برخی از مدیران و معاونان وی از چند روز پیش با هدف  حفظ صندلی خودشان تلاش خود را برای جداکردن راهشان از راه علیرضا پاک فطرت آغاز کرده اند.
انتهای پیام /  101
33452 کلیک ها  دوشنبه, 15 خرداد 1396 13:42
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

9 نظرها

 • ناشناس سه شنبه, 19 مرداد 1400 11:00 ارسال شده توسط ناشناس

  دوستان عزیز از رفتن آقای پاک فطرت شاکی نباشید که مقصر خود شما هستید، اون وقتی که یه مسئول میاد برا ما کار میکنه همه ازش انتقاد میکنن مثل پاک فطرت در شیراز، کارلوس کی‌روش، تا زمانی که این فرهنگ تو وجود ما هست هیچوقت پیشرفت نمی‌کنیم، اون موقعی هم که ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی بود همه ازش انتقاد میکردن بعد که رفت همه افسوس میخوردن، ولی من خوشحال بودم چون حقمونه

  گزارش
 • شهرام نوروزپور سه شنبه, 22 بهمن 1398 00:03 ارسال شده توسط شهرام نوروزپور

  متاسفانه بايد گفت شورا ها قبل از اينكه به اعتبار وتجربه و تخصص افراد بنگرند به گرايش سياسي مديران توجه ميكنند در خصوص شهرداري شيراز نيز اين امر موجب شد كلان شهر شيراز شهردار لايقي همچون مهندس پاك فطرت را ازدست بدهد!

  گزارش
 • ناشناس شنبه, 10 شهریور 1397 17:40 ارسال شده توسط ناشناس

  پاک فطرت کجایی
  به داد ما بیایی

  گزارش
 • محمد شنبه, 12 خرداد 1397 18:58 ارسال شده توسط محمد

  سخنان اولین شهردار شیراز بعد از مهندس پاک فطرت که خیلی از خود راضی بود و همه توی شهر میدونن کسی جای مهندس پاک فطرت رو نمیتونه بگیره

  معافیان در پاسخ به این سووال که در مقایسه با عملکرد پاک فطرت تصور می‌کنید چه کارنامه‌ای بتوانید در شهرداری شیراز از خود بر جای بگذارید؟ می گوید:«بنده همین جا صد درصد تضمین می‌دهم که بهتر از ایشان عمل خواهم کرد و برای شهر شیراز شهردار بهتری خواهم بود که اگر هدفم جز این بود و نمی‌خواستم بهتر از ایشان کار کنم، قطعا کاندیدا نمی‌شدم و شورای جدید کار را با آقای پاک‌فطرت پیش می‌بردند.

  گزارش
 • احمد شنبه, 12 خرداد 1397 18:51 ارسال شده توسط احمد

  تمام مسعولیت ورشکستگی شهرداری شیراز ناشی از تغییر غیر کارشناسانه اقای مهندس پاک فطرت بود که توسط شورای پنجم اتفاق افتاد و این امر تا چند سال اینده ضرر بسیار بزرگی به شیراز میزنه

  گزارش
 • علی شنبه, 12 خرداد 1397 18:46 ارسال شده توسط علی

  شورای محترم شهر شیراز اول باید رزومه مهندس پاک فطرت رو می دید بعد نسبت به اون شهردار جدید می آورد

  گزارش
 • ناشناس شنبه, 02 دی 1396 00:52 ارسال شده توسط ناشناس

  شیراز بعد از رفتن مهندس پاک فطرت از سمت شهردار دیگه کمر راست نمی کنه،حیف که شورای شهر این موضوع رو نفهمید!!!!!!

  گزارش
 • حمید یکشنبه, 26 آذر 1396 12:36 ارسال شده توسط حمید

  عشق جناب آقای مهندس پاک فطرت

  گزارش
 • سیب خان چهارشنبه, 01 شهریور 1396 14:09 ارسال شده توسط سیب خان

  شهر شیراز در زمان تصدی آقای مهندس پاک فطرت پیشرفتهای بسیار زیادی را به چشم خود دید .
  ساخت پلهای غیر همسطح در نقاط کلیدی شهر ، ساخت پارکها و تفرجگاه های زیبا و بزرگ ، ساخت پارکینگهای مختلف ، اصلاحات ترافیکی خیابانهای اصلی و غیره
  خیلی بی انصافی می خواد که برخی این همه فعالیتها رو به بهانه مسائلی مثل هزینه زیاد برای شهرداری نادیده بگیرند
  اگر نیم نگاهی به عملکرد برخی سلفی بگیران امروزی که در دوره های پیش شهردار بودند بیندازیم و سوابق عملکرد آنها را در دیگر پستهای مهم و کلیدی دیگر مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم متوجه خواهیم شد که جناب آقای پاک فطرت کارهای آن دوستان را که باید در دهه های قبل انجام میشد به مرحله عمل رساندند و گویا آن آقایان در سمتهای گوناگون در حال استراحت بوده اند !
  واقعا از شما متشکرم و خسته نباشید آقای پاک فطرت
  امیدوارم سیاسی بازیها در منصب شهرداری جدید مانع ادامه راه شما نشود

  گزارش

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا