چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟

از روز گذشته خبر هایی مبنی بر ارائه شدن بیش از ۱۰ شبکه صدا و سیما با کیفیت اچی دی منتشر شده است. معاون فناورزی صدا و سیما نیز این خبر را تایید کرده و گفته که قرار است از فردا یعنی یکشنبه ۹ آذر ۹۹ شبکه های صدا و سیما با کیفیت HD ارائه شوند. اما با تایید این خبر شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟ در ادامه این خبر راهنمای کامی در خصوص نحوه دریافت شبکه های اچ دی صدا سیما ارائه کرده ایم. با ما همراه باشید.

 

چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟

با تایید خبر اچ دی سازی شبکه های صدا و سیمای ایران حالا سوال بسیاری از شما این است که چگونه شبکه های HD صدا و سیما را دریافت کنیم؟ در پاسخ به این سوال لازم است به سخنان مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای ایران توجه کنید. مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای معاونت توسعه و فناوری رسانه می گوید: مخاطبان صدا و سیما برای دریافت کامل شبکه های اچ دی (HD) باید گیرنده های خود را ارتقاء دهند. معاون توسعه و فناوری رسانه پنجشنبه ـ ۶ آذر ماه ـ از اچ دی ‌سازی ۱۰ شبکه خبر داد. 

در پی اعلام این خبر، مهدی سیاسی فر، مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای در گفت و گویی درباره روند اچ دی سازی در سازمان صدا و سیما، اظهار کرد: در اچ دی سازی شبکه ها علاوه بر ضرورت تغییر زیر ساخت ها، محتوا های تولیدی نیز باید اچ دی (HD) شوند که نیاز به تغییرات در استودیو ها، واحد سیار ها و … خواهد بود و برای این امر تغییراتی در زنجیره سیگنال های ورودی از جمله سیگنال های دریافتی از ماهواره باید اتفاق می افتاد.

مهندس سیاسی فر بر ضرورت و اهمیت این پروژه تاکید کرد و افزود: در این روند تغییر تمامی تجهیزات پخش های ماهواره ای چه در ارسال و دریافت و چه سیگنال رسانی زنده مانند ایستگاه های متحرک ماهواره ای اتفاقی قابل توجه و گسترده است. وی مقدمات اچ دی سازی و تغییرات زیر ساخت ها را بسیار سخت تر از HD شدن شبکه ها دانست و اذعان کرد: تجهیزات سیگنال رسانی در بسیاری از استان ها وجود دارد که بایستی تمامی این تجهیزات تغییر کنند.

 

راهنمای دریافت شبکه های اچ دی صدا و سیما

در خصوص چگونگی دریافت شبکه های صدا و سیما با کیفیت HD در قسمت قبلی صحبت های مدیر کل فناوری فضایی و ماهواره ای ایران ارائه شد. وی ضمن توصیه ای به بینندگان درباره چگونگی بهره مندی از کیفیت HD ، توضیح داد: این تغییرات به گونه ای برنامه ریزی شده تا مردمی که گیرنده SD دارند و توان خرید گیرنده های جدید را ندارند چیزی را از دست نداده بلکه چندین شبکه جدید را نیز دریافت کنند اما بینندگانی که دوست دارند کیفیت دریافتشان را بیشتر کنند لازم است یا با مراجعه به نمایندگی دستگاه مربوطه نسبت به ارتقاء گیرنده خود اقدام کنند و یا دستگاه جدیدی خریداری کنند.

مردم باید گیرنده های خود را ارتقا دهند تا سیگنال شبکه های بیشتر باکیفیت بهتری را دریافت کنند. مهندس سیاسی فر ادامه داد: برخی از این سیگنال ها که عمدتا رویداد های عامه پسند بیشتری ارائه می دهند، در اولویت اول اچ دی سازی قرار گرفته اند. برای مثال شبکه هایی که برنامه های زیر را ارائه می دهند، در اولویت بوده اند.

 • برنامه های ورزشی
 • فیلم ها
 • سریال ها

این شبکه ها که برنامه هایی مانند برنامه های فوق ارائه می دهند، بیشتر مورد درخواست بینندگان بود که توانستیم با تغییرات مد نظر، به این درخواست ها پاسخ مثبت بدهیم تا مردم آنچه را که دوست دارند در اختیار داشته باشند. اما حالا که پاسخ سوال چگونه شبکه های صدا و سیما را با کیفیت اچی دی ( HD ) دریافت کنیم مطلع شدید، بد نیست به جزئیات دیگری در خصوص این خبر توجه داشته باشید.

زمان اچی دی شدن شبکه های صدا و سیما

۱۰ شبکه صدا و سیما از روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹ با فرمت اچی دی ارائه می شوند. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما به فرایند HD ‌سازی شبکه‌ های تلویزیونی اشاره کرد که طی آن ۱۰ شبکه سیما از یکشنبه نهم آذر ماه با فرمت جدید اقدام به پخش برنامه ‌های خود می‌ کنند. اما ماجرای اچ دی سازی شبکه های تلوزیون صدا و سیما از چه قرار است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

کدام شبکه ها HD می شوند؟

چند روزی است که در شبکه‌ های سیما تیزری پخش می ‌شود که طی آن دو تصویر متفاوت و موازی از شبکه ‌های عادی و اچ ‌دی نشان می ‌دهد. بر این اساس از نهم آذر ماه، ۱۰ شبکه سیما به صورت اچ‌ دی در صفحه تلویزیون دیده خواهند شد. این ۱۰ شبکه صدا سیما که قرار است به صورت HD ارائه شوند.

این شبکه ها عبارتند از:

 • شبکه یک
 • شبکه سه
 • شبکه ورزش
 • شبکه نسیم
 • شبکه نمایش
 • شبکه آی ‌فیلم
 • شبکه کانال پویا
 • شبکه خبر
 • شبکه افق
 • شبکه ایران کالا.

موارد فوق ۱۰ شبکه ‌ای هستند که به صورت آزمایشی فرایند اچ ‌دی شدن آن‌ ها طی شده و حالا قرار است فردا نهم آذر ماه به بهره برداری برسند. رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما درباره این فرایند توضیحاتی ارایه کرده است: به گفته رضا علیدادی با اشاره به تغییر و تحولات در ساختار شبکه‌ ها گفت: از شبکه العالم که روی ماهواره با استاندارد ۱۰۸۰P در حال پخش است تا شبکه ‌های یک، سه، ورزش، خبر، نسیم، نمایش، پویا، ایران کالا و افق تماماً سیگنال‌ ها، رژی ‌ها و پایانه ‌های دیجیتالشان فعال شده است.

 

جزئیات HD سازی شبکه های صدا و سیما

مدیرکل فناوری فضایی و ماهواره ای در ادامه تغییرات شبکه ها را مرحله دوم پروژه بعد از اقدامات زیرساختی برشمرد و گفت: شبکه ها به دو صورت برای مردم پخش می شود؛

 • یکی سیگنال های ماهواره ای برای بینندگانی که در خارج از کشور حضور دارند
 • روش دوم استفاده از فرستنده های فراوانی که در سراسر کشور داریم.

طبیعتا باید به گونه ای عمل کنیم که در ضمن این تغییرات، بدون اینکه لطمه ای به بینندگان وارد شود بتوانیم یک قابلیت جدید برای مردم در دسترس قرار دهیم. این کار آسانی نیست چون کوچکترین تغییر و اشتباه می تواند چندین روز باعث از دست دادن بینندگانمان شود. برای عبور از این مرحله دشوار، بستر مناسبی را آماده کردیم تا با همکاری دیگر واحد های مرتبط، به نوعی این انتقال و تغییر را انجام دهیم که مردم لطمه ای نبینند و با یک جستجوی ساده بلافاصله بتوانند تمامی شبکه ها را داشته باشند. از این که تا پایان خبر چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟ با ما همراه بودید، از شما سپاس گزاریم.

HD چیست؟

در قسمت های قبلی به پاسخ سوال چگونه شبکه های اچی دی ( HD ) صدا و سیما را دریافت کنیم؟ پرداختیم. اما شاید برای برخی از شما سوال باشد که کیفیت HD چیست؟ HD مخفف High definition به یک سیستم تصویری گفته می شود که از وضوح بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت تصویر این سیستم در مقایسه به سیستم استاندارد که SD یا همان Standard Definition است دارای کیفیت به مراتب بالاتری است.  تمامی HDTV ها (تلویزیون های HD ) بر پایه این سیستم تصویری ساخته شده اند. البته داشتن تلویزیون های HD دلیلی بر تماشای تمامی تصاویر با فرمت HD نیست، بلکه باید آن تصویر با فرمت HD تهیه شده باشد تا بتوان در آن تلویزیون ها به تماشای آنها پرداخت. به عبارتی برای تماشای فیلم HD سه شرط لازم است:

 • آن فیلم با فرمت HD تهیه شده باشد
 • دستگاه پخش کننده فیلم، آنرا با فرمت HD پخش کند
 • تلویزیون ما آنرا با همان فرمت نشان دهد.

با استناد به توضیح فوق اینطور می توان گفت که تا زمانی که برنامه های تلویزیونی با فرمت HD پخش نشود، نمی توان شبکه های تلویزیونی را با این فرمت دید. از فردا یکشنبه ۹ آذر ۹۹ قرار است ۱۰ شبکه صدا و سیما با کیفیت اچ دی ارائه وند که علاقه مندان می توانند برای دریافت این شبکه های تلوزیونی با کیفیت HD گیرنده های خود را ارتقا دهند.

انتهای پیام /  راستین آنلاین
91425 کلیک ها  سه شنبه, 11 آذر 1399 19:53
این مورد را ارزیابی کنید
(40 رای‌ها)

30 نظرها

 • امیر شنبه, 18 ارديبهشت 1400 11:22 ارسال شده توسط امیر

  لطفاً این شبکه های اچ دی که درست می کنید به همه ایران قابل دسترسی بدهید یا برای همه یا هیچ کس

  گزارش
 • ناشناس دوشنبه, 29 دی 1399 15:01 ارسال شده توسط ناشناس

  سری به سایت updatetv.ir بزنید تلویزیون رو اپدیت (بروزرسانی) کنید شاید درست شد.

  گزارش
 • سعید سه شنبه, 18 آذر 1399 23:02 ارسال شده توسط سعید

  در استان اصفهان فقط در شهر اصفهان شبکه ها به صورت HD و 4K دریافت میشه، اما شهرستان ها که سه شبکه رو به صورت HD دریافت می کردن دیگه همون ها رو هم دریافت نمی کنن، فقط شده ۲۲ شبکه SD و ۲۲ تا هم رادیو! تلویزیون هم HD رو پشتیبانی می کنه.

  گزارش
 • محمدجواد دوشنبه, 17 آذر 1399 09:28 ارسال شده توسط محمدجواد

  سلام، ما که از شهرستان لامرد استان فارس هستیم هیچ خبری از اچ دی نیست، شاید هم ما ایرانی نیستیم

  گزارش
 • رضا شنبه, 15 آذر 1399 21:46 ارسال شده توسط رضا

  به سلامتی شبکه های اس دی ام دیگه نشون نمیدن ملت نون پیدا نمیکنن واس خوردن اینا میگن برین گیرنده بگیرین

  گزارش
 • فرهاد شنبه, 15 آذر 1399 19:08 ارسال شده توسط فرهاد

  کاری رو بلدید درست انجام بدید ؟

  گزارش
 • فرزین حمایل شنبه, 15 آذر 1399 00:24 ارسال شده توسط فرزین حمایل

  سلام کانال یابی کردم ولی کانالهای جدید فقط صداشون هست تصویرشون هم میاد یا باید دستگاه ست تاب باکس جدید بخرم؟باتشکر

  گزارش
 • حمید م جمعه, 14 آذر 1399 16:08 ارسال شده توسط حمید م

  سلام، بعد از جستجو کردن و پیدا شدن کانالها از کجا بفهمیم که اچ دی شدن ،آیا حروف اچ دی جلوی کانالها درج میشه
  الان گیرنده ما ۲۲ کانال گرفته آیا اینا اچ دی هستن؟

  گزارش
 • حمید م جمعه, 14 آذر 1399 16:06 ارسال شده توسط حمید م

  سلام، بعد از جستجو کردن و پیدا شدن کانالها از کجا بفهمیم که اچ دی شدن ،آیا حروف اچ دی جلوی کانالها درج میشه
  الان گیرنده ما ۲۲ کانال گرفته آیا اینا اچ دی هستن؟

  گزارش
 • بهرام جمعه, 14 آذر 1399 14:31 ارسال شده توسط بهرام

  مديران بالياقت همون چندتا بيننده اي رو هم كه صدا و سيما داشت دودستي تقديم شبكه هاي خارجي كردند.
  بايد مدال بگيرند?

  گزارش
 • بهرام جمعه, 14 آذر 1399 14:29 ارسال شده توسط بهرام

  مديران بالياقت همون چندتا بيننده اي رو هم كه صدا و سيما داشت دودستي تقديم شبكه هاي خارجي كردند.
  بايد مدال بگيرند?

  گزارش
 • رضا جمعه, 14 آذر 1399 12:39 ارسال شده توسط رضا

  سلام تلویزیون ما کیفیت فولHDداره و تا حالا سه کانال اچ دی رو دریافت میکرد ولی از وقتی گفته شد شبکه ها اچ دی شدن بعد از جستجو هیچ کانال اچ دی رو دریافت نمیکنه چکار میشه کرد؟

  گزارش
 • محرابی،استان قزوین چهارشنبه, 12 آذر 1399 14:47 ارسال شده توسط محرابی،استان قزوین

  سلام تلویزیون ما مجهز به دیجیتال سرخود است شبکه ها هم در جستجو پیدا شده اما هیچ کدام نه صدا دارد و نه تصویر.

  گزارش
 • صمد سه شنبه, 11 آذر 1399 20:35 ارسال شده توسط صمد

  سلام کانال ها میاد ولی تصویر و صدا نیست صفحه سیاه است، در ضمن ما در شهرستان شهریار هستیم

  گزارش
 • پدر یک کودک معصوم سه شنبه, 11 آذر 1399 11:37 ارسال شده توسط پدر یک کودک معصوم

  سلام دوباره؛ چرا پیامم رو سانسور کردید؟! شما که هی می گویید انتقاد کنید انتقاد کنید؛ انتقاد حق شما هست!!! چی شد پس؟!!! چرا جواب انتقادم رو نمی دهید؟!!! چرا انتقادم رو سانسور می کنید؟!!! این بود رسم جوانمردی؟!!! من که حرف ناحقی نزدم؛ هیچ تهمتی و هیچ توهینی نکردم.

  گزارش
 • ایمان سه شنبه, 11 آذر 1399 10:47 ارسال شده توسط ایمان

  سلام،من تلویزیون الجی ۵۵ اینج دارم ولی هرچی جستجو میزنم فقط اسم کانالای HD میاد و صداشون پخش میشه ولی تصویر نداریم
  درصورتی که تا هفته ی قبل شبکه های سه،مستند و تماشا بصورت HD پخش میشد
  مشکل از کجاست؟؟؟
  از گرگان

  گزارش
 • رضا سه شنبه, 11 آذر 1399 02:07 ارسال شده توسط رضا

  برای دریافت کانالهای اچ دی جدید تلویزیون شما باید استاندارد DVBT2 را ساپورت کنه همچنین برای دریافت تصویر این کانالها باید از کدکHEVC پشتیبانی کنه

  گزارش
 • غریو گودرزی سه شنبه, 11 آذر 1399 01:20 ارسال شده توسط غریو گودرزی

  سلام،فعلا که کانال های اچ دی واسه مراکز استان هاست

  گزارش
 • غریو سه شنبه, 11 آذر 1399 01:18 ارسال شده توسط غریو

  سلام،فعلا کانال های اچ دی واسه مراکز استان هاست

  گزارش
 • Amir سه شنبه, 11 آذر 1399 00:47 ارسال شده توسط Amir

  تلویزیون مون hevc داره ولی نمی‌تونم شبکه های اچ دی رو دریافت کنم در حالیکه طبقه پایینی مون شبکه هارو دریافت کرده. دلیلش چیه؟ (تلویزیون ایکس ویژن مدل 530s)

  گزارش
 • ن.گ دوشنبه, 10 آذر 1399 20:59 ارسال شده توسط ن.گ

  مسسسخره اس!
  گیرنده جدید بخرید تا بتونید با کیفیت ببینید؛ شمایی هم که پول نمیدید،بشینید و SD ببینید؛همون دو سه تا هم که قبلا HD بود،حقتون نیست!
  ما هم هزینه ای که برای HD سازی کانالها شده،خرد خرد از خرید گیرنده ها بدست میاریم؛ بد فکری هم نیست!
  :-(

  گزارش
 • گرجی دوشنبه, 10 آذر 1399 20:47 ارسال شده توسط گرجی

  سلام.خیلیها این سوال من روتوی سایتهای مختلف پرسیدن ولی در جواب فقط چندتالینک بهشون معرفی شده که نتیجتا به پاسخ نمیرسیم!
  چرابعدازجستجوی کانالهاوپیداشدن شبکه هایHD،بااینکه تلویزیون قابلیت پخشHD روداره؛فقط مثل رادیو،صدای کانال پخش میشه ولی تصویر نداریم؟
  یعنی بااینکه روی دستگاه تلویزیونمون، گیرنده دیجیتال داریم،برای دیدن تصویرباکیفیت بایدگیرنده جدیدبخریم؟
  یابایدزمانی سپری بشه یاتنظیماتی عیرازجستجوی مجددلازمه؟

  گزارش
 • اکبر قرائتی دوشنبه, 10 آذر 1399 20:11 ارسال شده توسط اکبر قرائتی

  سلام چرا تلویزیون هایLG49اینچ تصویر شبکه‌هایHDراندارد

  گزارش
 • امینی دوشنبه, 10 آذر 1399 19:55 ارسال شده توسط امینی

  سلام تلوزیون سامسونگ داریم هرچقد اسکن میکنیم شبکه هایHDبالا نمیاد دلیلش چیه؟

  گزارش
 • عباس دوشنبه, 10 آذر 1399 19:16 ارسال شده توسط عباس

  از دیروز چند بار اسکن کردیم.گیرنده ای ال جی با اینکه تا فرمت فور کی پشتیبانی میکنند.اما شبکه های اچ دی صدا دارند.اما تصویر نیست..قبلنا که اچ دی بودن مشکلی نداشتن..بلانسبت کند زدید

  گزارش
 • پدر یک کودک معصوم دوشنبه, 10 آذر 1399 19:09 ارسال شده توسط پدر یک کودک معصوم

  سلام؛ سه تا شبکۀ جدید (ایران کالا، امید، تماشا) راه اندازی کرده اید؛ اما در عوضش پنج تا شبکۀ تلویزیونی به اضافۀ تمام شبکه های رادیویی را از کار انداخته اید؛ بعدش الکی خودتان از خودتان تقدیر و تشکر می کنید!!! در ضمن چرا شما در شبکۀ «پویا و نهال» کارتون اسرائیلی پخش می کنید؟! (https://www.aparat.com/v/6Sywg) ؛ و چرا در برنامه های کودک و نوجوان، از «رنگین کمان» که نماد و پرچم «همجنس بازان» هست، زیاد استفاده می کنید؟!!! منظور شما از این رفتارها چیست؟! برای مثال: به برنامۀ «عمو پورنگ» توجه کنید؛ رنگین کمان را طوری بر روی دیوار کشده اند انگار پرچم همجنس بازان را کشیده اند؛ و نیز بر روی لباس یکی از بازیگرانی که نقش «دو جنسه ها» را بازی می کند، دوتا نوار آبی رنگ دوخته اند تا شبیه پرچم «اسرائیل کودک کُش» باشد!!! یک آدم «آخوند نما» هم در این برنامه حضور دارد که بگویند کار ما اسلامی است؛ البته این آخوند حضور خیلی کمی در این برنامه دارد.

  گزارش
 • جلال دوشنبه, 10 آذر 1399 17:53 ارسال شده توسط جلال

  با سلام چرا شبکه ها اچ دی نشده در استان گلستان فقط ۲۱شبکه sd شده

  گزارش
 • ناشناس دوشنبه, 10 آذر 1399 15:22 ارسال شده توسط ناشناس

  سلام ما دوباره کانال یابی کردیم قبلاً شبکه نسیم داشتیم پرید شبکه تماشا را هم نگرفت

  گزارش
 • مسعود دوشنبه, 10 آذر 1399 15:05 ارسال شده توسط مسعود

  سلام مخاطب گرامی از نو گیرنده خود را کانال یابی کنید

  گزارش
 • مهدی حسین پور دوشنبه, 10 آذر 1399 13:38 ارسال شده توسط مهدی حسین پور

  سلام چرا تلویزیون هایLG49اینچ تصویر شبکه‌هایHDراندارد

  گزارش

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا