سومین کنگره علوم ‌و مهندسی آب و فاضلاب ایران به صورت مجازی برگزار شد

سومین کنگره علوم ‌و مهندسی آب و فاضلاب ایران، به‌همت بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز با همکاری انجمن آب و فاضلاب ایران، در روزهای ۴تا۶ آذرماه ۱۳۹۹، به‌صورت مجازی برگزار شد. 

 
به زارش راستین آنلاین مراسم افتتاحیه‌ی این کنگره، با سخنرانی‌های دکتر ناصر طالب بیدختی، دبیر کنگره و استاد دانشکده مهندسی، دکتر نادگران رئیس دانشگاه شیراز؛ دکتر رحیمی استاندار فارس؛ دکتر اردکانیان وزیر نیرو و دکتر تابش رئیس انجمن آب و فاضلاب ایران ترتیب یافت.
 
طالب‌بیدختی با توجه به گزارشی از روند برگزاری کنگره و به معرفی برنامه‌های سومین کنگره‌ی علوم ‌و مهندسی آب و فاضلاب ایران پرداخت. 
 
او هدف از برگزاری این کنگره را، تعامل هرچه‌ بیش‌تر دانشگاه و صنعت آب و فاضلاب کشور و ارائه‌ی نوآوری‌ و خلافیت‌ در سامانه‌های آب و فاضلاب اعلام کرد و گفت: محورهای ویژه‌ی این کنگره، هوشمندسازی و تاب‌آوری سامانه‌های آب و فاضلاب کشور و موضوع شبکه‌ی فاضلاب و اپیدمی‌ها (بیماری‌های نوظهور و ویروس کرونا) است. 
 
طبق گزارش دکتر طالب بیدختی، این کنگره در ۱۳محور ارائه شده و مجموعا از ۴۳۹ مقاله که توسط هیات داوران با ۵۱۶ نفر عضو داوری شده، ۳۹۲ مقاله پذیرفته شده است که ۲۵۲ مقاله از میان آن‌‌ها به‌صورت پوستر و ۱۴۱مقاله به‌صورت شفاهی در کنگره ارائه می‌شود.
 
 این مقالات که دربرگیرنده‌ی محورهای سیزدهگانه‌ی کنگره است، در ۲روز و ۸جلسه‌ی موازی در سالنهای همزمان ارائه شد.
 
به‌گفته‌ی او برای اولین‌بار مقالات پوستری نیز به‌صورت الکترونیکی از طریق سایت کنگره و پنل اسکای روم به‌طور همزمان در ۲روز ارائه شده است. 
 
وی افزود: در این کنگره ۲۵سخنران مدعو از جای‌جای ایران با حضور اساتید دانشگاه علوم پزشکی و وزارت علوم و ۴ کلینیک تخصصی و ۱۴ کارگاه تخصصی ترتیب یافته است. 
 
در ادامه‌ی این مراسم، نادگران رئیس دانشگاه شیراز 
 با بیان اینکه مسأله‌ی آب یکی از ابرچالش‌های کشور ایران است گفت: ما در حال حاضر با بحران کم‌آبی مواجه هستیم، اما متأسفانه شاهدیم که جامعه‌ی ما باتوجه به سبک زندگی خاصی که دارد، یکی از اسراف‌کنندگان در مصرف آب است و این یکی از مسائل مهم در جامعه‌ی ماست که باید آسیب‌شناسی شود. 
 
او پیشنهاد داد که در کنار برگزاری کنگره‌های ازاین دست، کنگره‌هایی با محور آسیب‌شناسی مصرف آب در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و فنی نیز برنامه‌ریزی شود تا برای مسأله‌ی آب در کشور به تدریج راه‌حل‌هایی بیابیم.
 
همچنین رحیمی، استاندار فارس ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم، به ارائه‌ی گزارشی از وضعیت استان فارس پرداخت. 
 
او با اشاره به آبهای سطحی و زیرزمینی استان که حجمی قابل توجهی دارند، گفت: با توجه به مصارف شهری، کشاورزی، و صنعت باید برای جلوگیری از افت سطح آب‌های زیرزمینی تلاش کرد و به سمت مصرف آب‌های سطحی حرکت کرد. 
 
رحیمی افزود: باید به سمتی پیش برویم که گیاهان کم‌آب‌تر و سازگارتر با این اقلیم پرورش دهیم و رسیدن به آبیاری نوین را در دستور کار قرار دهیم؛ از این‌رو سازمان‌های آب استان فارس و شرکت‌های آب و فاضلاب شیراز علاقه‌مند هستند که از نظرات مشاورین و اساتید برجسته‌ی این حوزه بهره ببرند، کمااینکه در کمیسیون‌ها و پژوهش‌ها می‌توان از دیدگاه‌ها و نظرات اساتید استفاده کرد.
 
چارچوب پیشنهادی وزیر نیرو در سومین کنگره علوم ‌و مهندسی آب و فاضلاب ایران
 
 اردکانیان، وزیر نیرو نیز در ادامه‌ی مراسم، ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این کنگره، حضور جمعی از خبرگان و متخصصان صنعت آب و فاضلاب کشور و اساتید، دانشجویان و پژوهشگران را در این کنگره مغتنم شمرد و بیان داشت: انتظار می‌رود مباحث مطرح شده در دستور کار این کنگره، بتواند با تبادل تجربهها و طرح ایدهها، زمینههای لازم برای گره‌گشایی از مشکلات و نیازهای این صنعت و نیل به هدفهای آن را فراهم کند. 
 
اردکانیان گفت: توسعه پایدار در حقیقت نقطه‌ی تلاقی و مشترک توسعه‌ی اقتصادی، توسعه‌ی اجتماعی و توسعه‌ی زیستمحیطی است؛ در این میان دانشگاه و صنعت برحسب میزان دامنهی تاثیرگذاری خود دو محور اساسی برای توسعه و موتور محرکه در جامعه به شمار می آیند. 
 
وی افزود: تاکنون الگوهای گوناگونی برای نحوه‌ی تعامل صنعت و دانشگاه مطرح و در معرض آزمون و نقد قرار گرفته است؛ یکی از جدیدترین مدلهای ارتباط مؤثر دانشگاه و صنعت که برای تعامل همافزایی این دو نهاد مناسب باشد، الگوی تعامل سه جانبهی دانشگاه، صنعت و دولت است. 
 
اردکانیان توضیح داد: در این مدل، دانشگاه علاوه‌بر آموزش و تحقیق، کارآفرینی نیز می‌کند. در مقابل، صنعت نیز به فعالیت‌های تولید و توزیع دانش می‌پردازد و دولت در تولید دانش، نوآوری، تولید کالا و خدمات سرمایهگذاری می‌کند. 
 
وزیر نیرو یک چارچوب پیشنهادی ارائه داد که شامل پنج قسمت است: ۱) تلاش برای اعمال راهکارهای فنی و اجتماعی، بهرهوری حداکثری آب از طریق کاهش حداکثری هدررفت در انتقال، توزیع و مصرف و تقلیل توزیع فاضلاب؛ ۲) بومیسازی فناوری ارزان برای تصویه و حذف آلایندههای آب زیرزمینی؛ ۳) تلاش برای بومیسازی تاسیسات نمکزدایی و تلاش برای خودکفایی در برپا کردن این تأسیسات؛ ۴) آگاهسازی جامعه از واقعیتهای اقلیمی کشور و انطباق و سازگاری با آن و همچنین آگاهسازی در زمینه‌ی محدودیتها و اقدامات انجام شده و نیز جلب مشارکت عمومی در همراهی تسریع در اجرای طرحها؛ ۵) ایدهپردازی و ارائه‌ی راهکار برای بهبود گردش مالی صنعت، آب و فاضلاب و پایداری و خودکفایی و خودگردانی در خدمات آن. 
 
 
همچنین پس از جلسه‌ی افتتاحیه، نشست‌ تخصصی زیرعنوان «اپیدمی‌ها و بیماری‌های نوظهور و سامانه‌های آب و فاضلاب» و دو کلینیک تخصصی در موضوعات آب و فاضلاب برگزار شد. پایان‌بخش روز اول کنگره، برگزاری مجمع انجمن آب و فاضلاب کشور بود.
 
در روز دوم سومین کنگره‌ی علوم ‌و مهندسی آب و فاضلاب ایران، در دو نوبت جلسات ارائه‌ی شفاهی، ارائه‌ی پوستر، نشست‌های تخصصی، کلینیک صنعت، نمایشگاه مجازی و بازدیدهای مجازی برگزار شد. 
در جلسه‌ی اختتامیه‌ی این کنگره نیز، دکتر کاویان‌پور رئیس مؤسسه‌ی تحقیقات منابع آب کشور سخنرانی کلیدی خود را ارائه داد و در پایان مراسم، از پیشکسوت دانشگاهی، دکتر پرویز منجمی استاد بازنشسته دانشکده مهندسی دانشگاه و پیشکسوت صنعت، مهندس ربوبی و برندگان مقاله‌های برتر و پایان‌نامه‌های برتر و همچنین حامیان برتر قدردانی شد. 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
75 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 06 آذر 1399 16:08
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا