میراث گذشتگان باید حفظ شود /حضور گردشگر در شهر مواجه شدن با فرهنگ ماست

میراث گذشتگان باید حفظ شود /حضور گردشگر در شهر  مواجه شدن با فرهنگ ماست
   
میراث گذشتگان باید حفظ شود /حضور گردشگر در شهر  مواجه شدن با فرهنگ ماست |||| ||||

راستین آنلاین :نماینده ولی فقیه در استان گفت :میراثی که از گذشته برای ما باقیمانده، باید توسط متخصصان امر به معنی واقعی کلمه کارشناسی و ارزش سنجی شود و در این کار تخصصی، نباید نگاه مغرضانه وجود داشته باشد.

 
آیت الله دژکام در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و معاونین این سازمان ضمن تبریک سالروز گرامیداشت حافظ شیرازی و هفته گردشگری گفت : شیراز یک تاریخ کهن و قدیمی چند هزار ساله دارد که امروز در کتاب های درسی تخصصی، این گذشته با شکوه در حال تدریس است.
 
 
آیت الله دژکام با اشاره به اینکه شیراز ظرفیت های بسیار فراوانی داشته و دارد، افزود :تا به امروز اما چقدر از این ظرفیت ها بهره گرفته شده است. 
 
او همچنین مصن اینکه در زمینه دانشگاه هنر شیراز مشکلاتی وجود دارد، اضافه کرد :توجهی که باید به دانشگاه هنر در شهر شیراز به عنوان مهد فرهنگ و هنر بشود نمی شود و از یک طرف، ما نیازمند این هستیم که جامعه را با اهمیت میراث فرهنگی آشنا کنیم.
 
آیت الله دژکام با بیان اینکه طلبه ای که در مدرسه خان به عنوان یک مکان میراثی درس می خواند و زندگی می کند چقدر در جریان است که این مدرسه چه تاریخ پرافتخار و چه سابقه طولانی دارد. 
 
او در ادامه تصریح کرد :آیا آن طلبه و اصلا مردم شیراز و گردشگرانی که از این مدرسه بازدید می کنند، می دانند این مدرسه محل تحصیل و تدریس ملاصدرا بوده و حجره ملاصدرا هنوز موجود است و دارد استفاده می شود؟ اینها سرمایه های مغفول شهر ماست که به آن توجهی نمی شود.
 
تولیت حرم مطهر شاهچراغ با اشاره به دیدگاه قرآن کریم بیان کرد : قرآن کریم نسبت به آثار گذشتگان که موجود بوده دستور تخریب نداده است و فرموده "وَإِنَّكُمْ لَتَمُرُّونَ عَلَيْهِمْ مُصْبِحِينَ"، شما میبینید خرابه های قوم لوط را پس درس بگیرید بنابراین قرآن رسمیت داده میراث گذشتگان را.
 
آیت الله دژکام در خصوص این که آیات فراوانی در قرآن نسبت به آثار گذشتگان آمده افزود : یک فکر داعشی پدید می آید ، که آثار باستانی را در عراق و افغانستان و جاهای دیگر نابود می‌کند. 
 
 تبعات و حواشی این نگاه داعشی، به عنوان یک نگاه که مدعی است نگاه دینی دارد، گردن گیر طلبه و روحانی ما هم می شود.
 
 
او اصافه کرد : نگاه ما اینگونه است که مسلما یکسری از آثار باید حفظ شود چرا که در زندگی آینده ما به کار می آید.
 
نماینده ولی فقیه در استان گفت :اداره کل میراث فرهنگی باید ورود کند، در قالب نشست ها و یا کارگاه هایی با همکاری حوزه علمیه، به سمت این برود که چگونه با این موارد برخورد کنیم.
 
همچنین او با اشاره به اینکه در رفتار امام خمینی ما حکم به تخریب آثار باستانی را سراغ نداریم و امروزه برخی با آوردن اسم انقلابی و دنبال تخریب هستند. 
 
البته این مساله وجه دیگری هم دارد. شهر به عنوان محل زندگی مردم، متکامل است و به تعبیر اهل هنر، شهر زنده است و مستمر تکامل پیدا میکند. ما تکامل شهر را باید بپذیریم و حفظ ارزش های شهر را نیز باید بپذیریم و این 2 مورد را باید بتوانیم با هم پیوند دهیم.
 
آیت الله دژکام بیان کرد :میراثی که از گذشته برای ما باقیمانده، باید توسط متخصصان امر به معنی واقعی کلمه کارشناسی و ارزش سنجی شود و در این کار تخصصی، نباید نگاه مغرضانه وجود داشته باشد.
 
او ادامه داد :این دو جهت کاملا متفاوت از یکدیگر و در عین حال مکمل یکدیگر است، یک نگاه، حفظ میراث را اصل می داند و نگاه دوم که مکمل این نگاه است، می گوید میراث گذشتگان باید ارزش و هویت داشته باشد تا آن را بتوانیم حفظ کنیم و تا این 2 جهت سامان پیدا نکند و خوب فهم نشود این سردرگمی ادامه دارد.
 
نماینده ولی فقیه اظهار کرد :ما در شیراز دو محور گردشگری مذهبی داریم، که باید برای این دو محور، طراحی فرهنگی داشته باشیم. 
 
یکسری ارزش های مذهبی وجود دارد که هنگام ورود یک گردشگر به یک مکان مذهبی مانند یک مسجد تاریخی باید با یک آداب خاصی مراعات شود و حتی گردشگر به این ارزش ها احترام بگذارد. این موارد باید به درستی تبیین شود.
 
همچنین او با اشاره به اینکه بحث گردشگری حلال نیز باید به صورت جدی مد نظر باشد عنوان کرد :الان در کشورهایی چون ژاپن و اسپانیا دارند روی بحث گردشگری حلال کار جدی می کنند چرا که می دانند 1 میلیارد مسلمان در جهان، با گردشگری حلال به سمت آنها جذب می شوند.
 
آن وقت تعریف ما و استانداردهای ما در بحث گردشگری حلال در شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتخت فرهنگی ایران چیست؟ حقیقت این است که گردشگران علاوه بر گردش، به دنبال لذت هم هستند. 
 
او اضافه کرد :گردشگری حلال یعنی باید بتوانیم یک گردش حلال و یک حس خوش و لذت حلال به گردشگر منتقل کنیم، که این کار ظرافت بسیار دارد و باید با لطافت آموزش داده شود، تا چارچوب های گردشگری حلال و مذهبی را خصوصا به مدیران تورها و شرکت ها و هتل ها آموزش دهیم.
 
در ادامه سخنان خود افزود :برای برخی از سرفصل های گردشگری باید فکر جدی تر شود و راه حل حلال را پیش بینی کنیم وگرنه مبتلا به مسائل و مشکلاتی می شویم.
 
او در پایان گفت : در خصوص مساجدی چون نصیرالملک و عتیق، فراموش نکنید که اینها بالاخره مسجد هستند، که گاهی وقت ها از سوی مردم گله می شود که انگار جنبه موزه بودن بر مسجد بودن در این دو مکان چربیده است و این نگاه خوبی نیست.
 
 
گفتنی است گردشگر می آید که مواجه با فرهنگ ما باشد. 
 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
75 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 مهر 1399 18:38
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا