• پایان تراژدیک نوستالوژی «مترو»

بهمن در آتش

راستین آنلاین:حدود 10 ماه پیش یعنی دقیقا پنجم مرداد سال گذشته بود که رئیس وقت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز نویدروشن شدن چراغ سینمایی را داد که مردم شیراز آن را با نام قدیمی مترو و نام جدید بهمن می شناختند.

سکانس اول

لیلا دودمان آن روزباتاکید برنقش تاریخی این سینما درفرهنگ وتاریخ معاصرشهرشیرازگفت:درجلسه اخیرکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز،اعضای کمیسیون پس از شنیدن مشکلات این سینما و مطالب مالک خصوصی آن، بر لزوم حل مشکلات وی تاکید کرده اند.

جامعه شناس شورای پنجم که معتقداست تخریب این سینما بازخوردی منفی برای شورا و شهرداری در پی خواهد داشت در ادامه صحبت هایش افزود:باتوجه به اینکه شهرداری شيراز در صدد احیای محور تاريخی مجموعه‌ی زنديه و خيابان قدیم زند است، به همین منظور باید در زمینه تملک و احيای این سینما گام بردارد.

سکانس دوم

حالا حدود 10ماه از صحبت های دودمان گذشته است.او دیگر رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر نیست.

دودمان جایش را به احمد تنوری داده است.

تنوری هم شهر را به خوبی می شناسد و با فرهنگ و خورده فرهنگ های موجود درآن آشناست.

همین چند روز پیش بود که او با ابراز نگرانی از تخلیه صندلی های سینما بهمن این اقدام را گامی احتمالی در راستای تخریب سینمایی دانست که درسال 1344 توسط فردی بنام ایروانی ساخته شد.

تنوری که با خبرگزاری مهر مصاحبه کرده بود از امکان کمک به استحکام بنای این سینما سخن گفت و افزود: سینما بهمن بخشی از تداعی حس مکان در خیابان زند نزد مردم شیراز است که نوستالژی آنان را به همراه دارد، اما متأسفانه عده‌ای اصرار بر این دارند که سیما و منظر شهر شیراز را که مردم با آن خاطره دارند تخریب کنند.

1243190054

سکانس سوم

ساعت هنوز به نیمه شب جمعه دهم خرداد نرسیده بود که روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیرازخبر وقوع  یک آتش سوزی را در محور زند مخابره کرد.

خبری که باور ها و خاطره های 4  نسل از مردم شیراز را به خاکستر تبدیل کرد.

 از سینمایی که پس از انقلاب به «بهمن» تغییر نام داده بود،و محلی بود برای   نمایش فیلم های جنگی و رزمی که آن روزها عاشقان سینه چاک بسیاری داشت شعله های مهیب آتش سر برآروده بود.

 این چند تیر و تخته نبود که می سوخت.

آتشی که بهمن در آن اسیر بود خاطرات علاقمندانی که ساعت ها درصف تهیه بلیط انتظار می کشیدند تا خشم اژدهای بروسلی یا کانی مانگا سیف الله داد ، عقابهای  ساموئل خاکچیان و یا پایگاه جهنمی اکبر صادقی را ببینند رامی سوزاند.

سکانس آخر

گرچه تنوری شامگاه جمعه و همزمان با آتش گرفتن سینما بهمن خبر از پیگیری این موضوع از طریق دادستان عمومی و انقلاب شهر شیراز داد اما گویی نمایش در سینمایی که حالا ملک شخصی یک نفر محسوب می شود به پرده آخر خود رسیده است.

سینما بهمن که حالا ظاهرا هیچ متولی ندارد به جایی می رود که سینما پرسیا،حافظ و دبیرستان شاپور(ابوذر)رفت!

1582 کلیک ها  پنج شنبه, 09 خرداد 1398 12:12
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

1 نظر

  • مسعود جمعه, 10 خرداد 1398 15:26 ارسال شده توسط مسعود

    دبیرستان شاپور واقعا حیف بود نباید خرابش میکردند

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا