شمارش معکوس برای وقوع سه رویداد مهم در شیراز

شمارش معکوس برای وقوع سه رویداد مهم در شیراز
عکس هارقادری-حانیه حسین پور

راستین آنلاین:شمارش معکوس برای سه رویداد مهم در کلان شهر شیرازشروع شده تا طی چند روز آینده این شهر با حضور معاون اول رئیس جمهورشاهد بهره برداری از سه سطحی مطهری- امیرکبیر – رحمت،ایستگاه امام حسین(ع)قطارشهری و تقاطع جوادیه (شهدای انقلاب)باشد. سه پروژه ای که به اعتقاد کارشناسان امورشهری و حمل و نقل پروژه هایی کم نظیرو دربرخی مقیاس های درجنوب کشور بی نظیراست.

نمود عینی کار و تلاش شبانه روزی

تقاطع مطهری – امیرکبیر – رحمت  که با اعتبار130 میلیارد تومان تا چند روز آینده به بهره برداری می رسد،یکی از بزرگترین پروژه ای عمرانی درون شهری درکشور است که توسط سازمان عمران شهرداری ساخته شده است.

این پروژه  به طول مجموعا 5 هزار و 530 متر احداث شده است و مسیر دسترسی به کمربندی، بولوار رحمت، امیرکبیر، مطهری جنوبی و خیابان میثم را برای شهروندان فراهم می کند.

تقاطع مطهری – امیرکبیر – رحمت شامل 9 رمپ، 72 ستون، 564 شمع است و در آن 500 تن کابل پیش تنیده، 61 هزار متر مربع آسفالت، 7 هزار و 500 تن آرماتوربندی، 68 هزار متر مکعب بتن ریزی، 55 هزار متر مکعب قالب بندی و 10 هزار متر طول تک لبه گذاری انجام شده است.

شهردار شیراز درخصوص این پروژه عظیم می گوید: «این پروژه از ابتدای کلنگ زنی در سال 94 تا پایان سال 96 حدود 37 درصد پیشرفت فیزیکی داشته از ابتدای امسال تاکنون با 63 درصد پیشرفت، با توان و مدیریت سازمان عمران تکمیل و به مرحله افتتاح رسیده است.»

حیدراسکندرپور تکمیل تقاطع سه سطحی مطهری- امیرکبیر – رحمت را نمود عینی کار و تلاش شبانه روزی مهندسان و کارگران سازمان عمران شهرداری شیراز می داند و می گوید:« تکمیل این تقاطع در شرایطی انجام شد که به دلیل نوسانات قیمت مصالح، پیچیدگی عملیات اجرایی و لزوم احداث آن همزمان با عبور جریان ترافیکی در سطح بولوار امیرکبیر، هیچ پیمانکاری علیرغم برگزاری سه مرحله مناقصه حاضر به همکاری با شهرداری نشد و با همت مجموعه شهرداری شیراز هم اکنون تقاطع سه سطحی مطهری- امیرکبیر – رحمت تکمیل شده است.»

n3669886 6859843

ایستگاه امام حسین (ع)ایستگاهی متفاوت –تحقق شعارانسان محوری

درقلب تجاری اداری شهر شیراز درست در جایی که تقاطع خط یک و دو قظار شهری شیراز نام گرفته است،حدود 30 مترزیر زمین ، تعدادی مهندس و کارشناس که عمدتا بومی استان فارس هستند چند ماهی است که در سه شیفت کاری ،کارجهادی را معنا کرده اند تا وعده افتتاح ایستگاه امام حسین(ع)قطارشهری شیرازدردهه فجرچهلم انقلاب اسلامی به دست معاون اول رئیس جمهورتحقق پیدا کند.

ایستگاهی که به گفته رئیس شورای اسلامی شهر شیرازیکی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی شهرداری شیرازاست وبهره برداری ازآن نشانه تحقق برنامه های شورای پنجم و شهردار منتخب آن مبنی برطراحی و مدیریت شهر براساس ایده های «مردم محور» است.

ایستگاه امام حسین(ع)تا کنون بیش از70 میلیارد تومان هزینه در برداشته  وپیش بینی می‌شود هزینه اجرای طرح تا پایان مراحل اجرایی و بهره برداری کامل از هر دو طبقه بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان باشد.

این ایستگاه با حدود ۳۰ هزار متر مربع زیر بنا یک ایستگاه تبادلی و محل تلاقی خط یک و خط دو قطارشهری شیراز محسوب می‌شود.

ایستگاه امام حسین(ع) که به صورت دو طبقه در عمق ۳۰ متری سطح زمین در حال احداث است، یکی از عمیق‌ترین ایستگاه‌های متروی شیراز است که در ۳ طبقه و به صورت سکو جزیره‌ای احداث شده و دارای ۶ مسیر ورودی و خروجی است.

اسکندرپورمعتقد است  بهره برداری از این ایستگاه درراستای بهره مندی هر چه بیشتر شهروندان از سیستم حمل و نقل ریلی است .

پروژه ای که به گفته وی  بر اساس برنامه ریزی ها مقرر شده بود این ایستگاه در هفته دولت سال 98 به بهره برداری برسد اما با توجه به موقعیت مهم ایستگاه قطار شهری میدان امام حسین (ع) و قرارگیری آن در یکی از میادین مرکزی شیراز (میدان ستاد)، عملیات عمرانی این پروژه سرعت بخشیده شد تاحلاوت جشن های های چهلمین بهار انقلاب درکام  مردم شیراز شیرین تر شود.

با بهره برداری این ایستگاه در خط یک انتظار می رود ضمن کم تر شدن سفرهای درون شهری شهروندان با خودرو شخصی ازحجم ترافیک روی زمینی در مرکز شهر شیراز نیزکاسته شود.

 n3669869 6859407

یک حرکت جهادی پس از یک دوره توقف طولانی

اما سومین پروژه ای که قراراست با حضوراسحاق جهانگیری در شیراز افتتاح و به بهره برداری برسد ،تقاطع جوادیه  است که شورا نشیان شیراز در آخرین جلسه علنی خود در هفته گذشته نام شهدای انقلاب را برای آن انتخاب کردند.

پروژه ای  موسوم به  تقاطع شبدری یکی از مهمترین طرحهای پلسازی کلانشهر شیراز در شمال این شهر و در محل اتصال بزرگراه های آرین، کوهسار و کمربندی شیراز در حال ساخت محسوب می شود و این ۳ محور بسیار مهم را به صورت ایمن به یکدیگر متصل می کند.

با تکمیل فاز دوم بزرگراه کوهسار تا قبل از سال ۱۴۰۰ ترافیک محور صنایع و بزرگراه دکتر حسابی به شکل چشم گیری کاهش یافته و بار ترافیکی برروی بزرگراه آرین قرار می گیرد.

معاون فنی و عمرانی شهردار شیرازدرخصوص این پروزه می گوید:

« این پروژه از طرح های تاثیرگذار ترافیکی محسوب می شود که نقشی مهم در ایمنی تردد از محور کمربندی شیراز بازی می کند.»

حسین آرگیو می افزاید:

«پس از یک دوره طولانی رکود و توقف در سال 96، این تقاطع غیرهمسطح از اواخر سال گذشته با تزریق مالی و تقویت پیمانکار و مشاورین مراحل نهایی اجرا را طی می کند و آماده افتتاح می شود»

این سه رویداد مهم در حالی درشیراز به وقوع خواهد پیوست که شهرداری شیراز با کاهش درآمدهای ناشی از صدور پروانه ساختمانی، افزایش ناگهانی قیمت ارز و عدم دریافت تسهیلات بانکی؛ با شرایط سخت مالی روبرو است  وبه نظر می رسد را ه برون رفت از این شرایط تنها برنامه ریزی، اولویت بندی و استفاده از حداکثر توان نیروهای مجموعه مدیریت شهری اقدام به تکمیل پروژه های بزرگ شهری است.

2998378

1351 کلیک ها  پنج شنبه, 18 بهمن 1397 16:30
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا