شهید مطهری معلم دینداری ،روشنفکری و عقل‌گرایی است

شهید مطهری معلم دینداری ،روشنفکری و عقل‌گرایی است
اسماعیل تبادار

راستین آنلاین: استاندار فارس با بيان اين كه شهید مطهری، معلم دینداری ، روشنفکری و عقل‌گرایی است، گفت: شهید مطهری به خاطر دفاع از اندیشه درست و حاکمیت انصاف و عقلانیت درجامعه مورد غضب قرار گرفت و به دست انسان‌های پلیدی که با رشد و پیشرفت جامعه و روشن شدن حقایق، مخالف بودند شهید شد.

اسماعيل تبادار در مراسم تقدير از معلمان نمونه استان با بيان اين كه دوازدهم اردیبهشت‌ماه، روز معلم و روز ستایش دانایی، روشنایی، شکوفایی و تعالی است، اظهار داشت: این روز ارزشمند را به تمامی ملت فرهیخته و فرهنگ‌آفرین ایران، به‌ویژه ترویج ‌دهندگان دانش و بینش، تبریک و تهنيت عرض مي نمايم.

 

وي با اشاره به اين كه نام‌گذاری هفته معلم و روز معلم به مناسبت شهادت استاد شهید مطهری نکته و تناسب بسیار مهمی دارد چرا که به حق عنوان معلم برای آیت‌الله شهید مطهری بسیار به جا است، افزود: شهید مطهری به عنوان یک نواندیش دینی که هم فقیه بود و هم حکیم، توانست با نوکردن اندیشه، از دین برای حل مشکلات مدد گیرد.

 

نماينده عالي دولت در استان فارس با بيان اين كه شهيد مطهري دین را به گونه ای دید که توانست هم پرسش های روز را پاسخ بدهد و هم نیازها را به اقتضاء زمان برآورده کند، ادامه داد: علامه شهید آیت‌الله مطهری علاوه بر اینکه معلم بود در علوم اسلامی، در کلام، فلسفه، عرفان، تفسیر، تاریخ، فقه و جامعه‌شناسی و اموری نظير آن

واقعاً اگر نگوییم بی‌نظیر، کم‌نظیر بود.

 

استاندار فارس تصريح كرد: کار شهيد آيت الله مرتضي مطهري، چه در حوزه علمیه و چه در دانشگاه،

كار معلمی بود،

 

تبادار با اشاره به اين كه جامعه امروز ما در همه حوزه‌ها دارای مشکل است اما در حوزه اخلاق مشکل

اساسی داریم چون رذایل اخلاقی جایگزین فضائل اخلاقی شده است، افزود: امروز دروغ و تهمت و چاپلوسی ارزش و صداقت و راستی و پاکی ضد ارزش شده است؛ این حداقل انتظار از معلمان هست که رُنسانس اخلاقی در جامعه ایجاد کنند و جامعه را از این حالت سردرگمی در بیاورند.

 

وي با تاكيد بر اين كه تنها داروی حل مشکلات بشر تعلیم و تربیت است، گفت: معلم باید هم فضایل فردی و هم فضایل اجتماعی را به دانش آموزان منتقل کند و انسان‌هایی با اخلاق، وفادار به عهد، راستگو و صبور تربیت کند؛ انسانی که ظلم نکند و ظلم نپذیرد.

 

نماينده عالي دولت در استان فارس با بيان اين كه باید دانش آموزان را شهروند خوب تربیت بکنیم، افزود: امروز از حقوق شهروندی صحبت می‌شود؛ معلمان و مربیان ما می‌توانندبزرگ ترین نقش را در تدوین و ترویج حقوق شهروندی برای کودکان و نوجوانان ایفا کنند.

 

وي ادامه داد: معلم علاوه بر اینکه باید به عنوان مربی، خود آموزش‌دیده و تربیت‌شده باشد باید بداند که خودآگاه يا ناخودآگاه کودک و نوجوان تحت تاثیر او قرار می‌گیرد و به صورت غیر مستقیم حالت تربیتی و جهت دهی دارد.

 

استاندار فارس با بيان اين كه امروز برای رواج تعلیم و تربیت صحیح در جامعه، سخت نیازمند معلمان هستیم، اظهار داشت: علاوه بر آگاهی و دانش های معمولی، درس مدارا و زندگی هم باید داده شود؛ درس با هم زندگی کردن و آگاه کردن و بالابردن دانش جامعه برای دانستن حقوق خود و آموزش این که روی پای خود بایستند و برای پیشرفت و استیفای حقوق اساسی خود تلاش کنند.

 

رئيس شوراي آموزش و پرورش استان فارس افزود: در اهمیت و جایگاه معلم، همین بس که بدانیم؛ قدرت، اعتبار و آبروی کشور بیش از هر چیز وابسته به نیروی انسانی است و معلمان هستند که سازنده‌ی نسل آینده و نیروی انسانی آن هستند.

 

نماينده عالي دولت در استان فارس با تاكيد بر اين كه تقدیر از شأن و منزلت معلم و تکریم آن در جامعه یک ضرورت بدیهی است، افزود: هزینه کردن برای معلم وظیفه ی همه ی ماست و باید بدانیم که هزینه کردن

برای معلم در واقع سرمایه‌گذاری است و تا زمانی که حقوق و کرامت معلمان حفظ نشود آن‌ها نمی‌توانند تاثیر مثبت داشته باشند.

 

تبادار با اشاره به اين كه آموزش و پرورش منبع حیات براى امروز و فرداي جامعه است، تصريح كرد: هرچه سرمایه‌گذارى مادى و معنوى و انسانى در آموزش و پرورش صورت گيرد، باز هم کم است.

وي با بيان اين كه نظام کنونى آموزش و پرورش ما توانائى لازم را براى تربیت نسل هاى گوناگون نشان نداده است، ادامه داد: علت اين عدم توانائي این است كه نظام و ساختار آموزشی عاریتی و وارداتى بوده و برخاسته‌ از نیازهاى درونى جامعه ی ما نیست. به همین دلیل دنبال تحول در آموزش و پرورش هستیم.

 

استاندار فارس با اشاره به اين كه تحول در آموزش و پرورش می بایست بر اساس یک الگوى مستقل ایرانى و اسلامی و با هدف تربیت نیروى انسانىِ طراز جمهورى اسلامى باشد، اظهار داشت: الحمدلله طی یک سند فرادستی به نام سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اين امكان فراهم شده و در مسیر اجرا قرار گرفته که لازم است برای اجرایی کردن کامل سند تحول آموزش و پرورش، همه ی ما بیش از پیش اهتمام ورزیم.

تبادار در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين كه نیازهای فوری و ضروری كشور، اغلب با تحصیلات دانشگاهی، غیر مرتبط است، افزود: با عنایت به شعار امسال که حمایت از کالای ایرانی است و ‌به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم، شایسته است که بر موضوع توجه به هنرستان‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای و تقویت آن‌ها تأکید کنيم تا انشاءالله فرصتی برای اشتغال جوانان و بهره گیری بهتر از نیروی کار آنان فراهم شود.

نماينده عالي دولت در استان فارس بابيان اين كه بايد اهتمام بیشتري به امر تعلیم و تربیت و معلم و نهاد آموزش و پرورش وجود داشته باشد، گفت: اميدوارم شاهد وضعیت بهتری در توسعه و ارتقای سطح زندگی معنوی و مادی معلمان عزیز باشیم.

188 کلیک ها  یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 15:45
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا