آقای وزیر ! پیچ راه های فارس خطرناک است/این استان دیگر تاب و توان آزمون و خطا را ندارد!

آقای وزیر ! پیچ راه های فارس خطرناک است/این استان دیگر تاب و توان آزمون و خطا را ندارد!
عباس احمد آخوندي
  • هنوزخاطرات ناخوش حضورجوانی 30 ساله دراستان فارس که شرح وظایف یک استانداررا برخورد با گران فروشی راننده ی وانتی که درحاشیه خیابان هندوانه می فروخت،می دانست از اذهان پاک نشده بود که دواطلب شدن استان فارس برای آزمایش طرح پزشک خانواده زخم های وارد شده بر پیکر این استان به عنوان محلی برای آزمون و خطای مدیران ملی را تازه کرد.

راستین آنلاین- امادرشرایطی که  با روی کار آمدن دولت یازدهم ،فرصت های طلایی برای تغییر در ترکیب تیم اجرایی استان یکی پس از دیگری و به بهانه هایی نظیر همراه نبودن نمایندگان مجلس با دولت و خواست مردم از دست می رفت،انتخابات مجلس دهم به مثابه ای روزنه ای از امید برای تغییر این رویه در دوسال پایانی عمر دولت یازدهم بود که ظاهرا این روزنه نیز سرابی بیش نیست.

اوج این نا امیدی سپردن کلیدیکی از مهمترین شرکت های صنعتی استان به دست جوانی کم تجربه و غیر بومی بودکه نه استاندار اتهام وارد شده به خود در این خصوص را قبول داشت و نه نمایندگان مجلس گناه آن را به گردن می گرفتند.

این در حالی بود که با سرپوش گذاشتن بر این نامهربانی که با صنعت و مدیران صنعتی فارس شد خیلی زود این اتفاق ناگوار به دست فراموشی سپرده شد تا کم خطر بودن مردم فارس در مقابل هرنوع تصمیم گیری مدیرانی که این استان را محل مناسبی برای آزمون و خطا و یا رزومه سازی برای مدیران کم تجربه خود می دانندبیش از پیش ثابت شود.

پیچ خطرناک درراههای فارس  

استانی که روزی محل تلاقی بزرگترین راههای کشور بوده است سالها ست که ازدرد بی راهی به خود می پیچد.روزی با افتتاح دروغین راه آهنش نمود ساخت نمودارهای دروغین می شود و روزی دیگر سوژه ی افسوس خوردن برای پرگشودن تعدادی سرباز بی گناه در جاده هایش!

روزی درکمال ناباوری باردیگر به محلی برای آزمودن فردی آزموده شده با کارنامه ای غیر قابل دفاع درحوزه راه تبدیل می شود و با این توجیه که این مدیر و حوزه اجرایی او سیاسی نیست میزبان یکی از میراث های دولت قبل در بخش مدیریت می شود و روزی دیگر صندلی این مدیر را برای نشستن مدیر کم تجربه ای دیگر از استانی که شاید با زحمت به وسعت چند شهرستانش می رسدآماده می کند.غافل از اینکه اینجا فارس است و روزی شاهراه ارتباطی شرق و غرب دنیا بوده است .

دلیل اهمیت راه و شهرسازی چیست؟

ادارات کل راه و شهرسازی به  دلیل گستردگی حوزه فعالیت و شرح وظایف، درتمامی استان های کشور بعنوان یک مرکز تصمیم گیر و تصمیم ساز در توسعه استراتژیک هر استان نقش اساسی و مهمی را ایفا می کنند.
راه وشهرسازی هر استان علاوه بر فعالیت در بخش های معماری و شهرسازی، مسکن و ساختمان،بافت های فرسوده شهری، املاک و زمین های دولتی شهری، ساخت بیمارستان ها، تاسیسات و اماکن دولتی، راهسازی و... مدیریت راهبردی حمل و نقل(هوایی، ریلی و زمینی) هر استان را نیز بر عهده دارد و به جرات می توان گفت که  بخش زیادی از فعالیت های عمرانی و توسعه ای هر استان در این ادارات ساماندهی می شود.

چوب اختلاف مدیران لای چرخ راه های فارس

اما مدت هاست که این استان در بخش راه و شهرسازی چوب اختلاف مدیران استانی و کشوری را خورده است.
شنیده ها حاکی از آن است که با وجود گزینه های قوی  ،خوشنام و بومی دراین استان، این بار هم وزارت راه و شهرسازی  بدنبال تجویز نسخه های خودش است و بار دیگر از استانی کوچک ،در حال رزرو بلیط برای مدیری است که می خواهد روی صندلی ارشد ترین جایگاه اجرایی این حوزه درفارس بنشیند.
این درحالی است که گمانه زنی ها برای سپردن سکان این اداره به دست  مدیرکل اسبق آن یعنی جلیل حجازی که به اعتقادکارشناسان عامل بروز انقلابی با عنوان راهسازی در این استان بوده ، این امید را در دلها زنده کرده بود که فارس باردیگر می تواند با زنده شدن خاطرات روزهای خوش خود در حوزه راه دوباره شاهدتحولات بسیاری در بخش حمل و نقل جاده ای فارس بخصوص راهسازی باشد.

حجازی مدیرباتجربه است که علاوه بر بخش راه در حوزه مسکن هم دارای تجارب بسیاری است که قطعا برای استانی مانند فارس می تواند مثمر ثمر واقع شود.

همه راضی اما وزیر ناراضی

اما در این بین با وجود حمایت های استاندار و اکثر نمایندگان این استان از گزینه حجازی برای راه و شهرسازی فارس، وزارت راه و شهرسازی بدنبال پیاده کردن سیاستِ انتصابِ مدیرانِ غیر بومی است؛ این در حالی است که بسیاری از استان ها مانند اصفهان هیچ گاه مدیر غیر بومی را نپذیرفته و نمی پذیرند.
بااین وجود  انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید برای استانی نظیرفارس که به دلیل همجوار بودن با 6 استان ظرفيت هاي حمل و نقلي بسیاری را با خود یدک می کشد و از سوی دیگر به دلیل پتانسیل های بالای این استان در بخش های فرهنگی- گردشگری، کشاورزی،درمانی و ...  همواره در فهرست برترین استان های کشور بوده و متقابلا دارای چالش های جدی در همین حوزه است ، تصمیمات لجوجانه اتخاذ نکند تا فارس یکبار دیگر قربانی اختلاف نظر مدیران ارشد نشود.
فارس استان مهمی است که جامعه مهندسین و نخبگان آن می توانند ضمن ارائه مشاوره به مدیران تصمیم گیر در استان و وزارتخانه بر توانایی های گزینه های بومی برای تصدی مسئولیت در این حوزه صحه بگذارند.

همدلی و همراهی نمایندگان مردم فارس و استاندار این استان می تواند زمینه حضور مدیری همچون جلیل حجازی را که ضمن همراه بودن با دولت کارنامه ای قابل دفاع در حوزه عمرانی را با خود یدک می کشد فراهم سازد.

حمایت قاطعانه استاندار و وکلای مردم در خانه ملت از گزینه های توانمند بومی می تواند مانع از تکرار خاطرات بد سالهای گذشته در حوزه انتصابات در این استان بزرگ و پهناور باشد. اقدامی که می تواند این حقیقت را برای آخوندی تداعی کند که فارس دیگر تاب و توان آزمون و خطا را ندارد!

799 کلیک ها  دوشنبه, 19 مهر 1395 17:54
این مورد را ارزیابی کنید
(15 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا