دغدغه جریان اصلاحات نسبت به عملکرد نمایندگان خود کمترازجامعه نیست/با پدیده ای به نام (عارفیسم) روبروهستیم

دغدغه جریان اصلاحات نسبت به عملکرد نمایندگان خود کمترازجامعه نیست/با پدیده ای به نام (عارفیسم) روبروهستیم
محمدحسن گلرخیان

راستین آنلاین:رییس دوره‌ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان فارس گفت: یکی از مقاطعی که واژه «اصلاحات»، کارکرد پیدا می‌کند، همین دوران فعلی است.

محمدحسن گلرخیان که صبح امروز سه شنبه 16 مرداد در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، به ابرچالش‌های شناسایی شده در کشور اشاره کرد و افزود: اهمیت موضوعاتی چون آب و خشکسالی، اشتغال، صندوق‌های بازنشستگی و موسسات مالی و اعتباری و نیز نقدینگی موجود در بازار به حدی است که به جای واژگان همیشگی بحران، مساله و چالش از واژه «ابرچالش» استفاده می‌کنند.
وی ادامه داد: پیش از این در ادبیات سیاسی و اقتصادی کشور سابقه نداشته که از واژه ابرچالش استفاده کنند.
رییس شورای منطقه حزب اتحاد ملت استان فارس ابراز کرد: آسیب‌های اجتماعی نیز که برای همه ما امری تکراری و آشناست، با بحران اعتماد و «بی اعتمادی عمومی» بین مردم و مسئولان روبرو هستیم.
وی ادامه داد: اگر بازگشت تحریمها و سیاست خارجی را با مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان اضافه کنیم، قابل درک خواهد بود که امروز بیش از هر زمان به رویکرد اصلاحات نیازمندیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب، به خرداد ۷۶ و شرایط ورود اصلاح طلبان به قدرت اشاره کرد و افزود: امروز از پس همه بحرانها به جایی رسیده ایم که در ذهن‌ها نسبت به اثرگذاری اصلاحات برای خروج از شرایط فعلی کشور تردید ایجاد می‌کنند.
وی به پیشنهادات ۱۵ گانه اخیر رئیس دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت: عده‌ای این پیشنهادات را به تمسخر می‌گیرند و با رد آنها به کنایه می‌گویند این پیشنهادات راه به جایی نمی‌برد.
گلرخیان اضافه کرد: جریان اپوزیسیون و خارج نشین بدون هیچ تفکیکی جریان اصلاحات و لیدرهای فکری آن را به باد انتقاد می‌گیرند و شبکه‌های معاند بیشترین نقد و نفی و تردیدها را متوجه اصلاحات می دانند.
وی در ادامه به نقش جریان اصلاحات در فارس اشاره کرد و افزود: با باز شدن خیلی محدود فضای انتخابات در سال ۹۲ اصلاح طلبان توانستند با تلاش حداقلی در کمترین فرصت ممکن رفتاری بر خلاف باور عمومی رقم بزنند.
وی ادامه داد: در سال ۹۴ هم به رغم بی سابقه ترین رد صلاحیت‌ها، اما با استفاده از ظرفیت اجتماعی موجود از بین نیروهای موجود، فراکسیون امید به مجلس راه  پیدا کرد و در سال ۹۶ انتخابات شوراها به لیست امید ختم شد و فارس بهترین عملکرد را پس از تهران در هر سه دوره انتخابات داشت.
رییس دوره‌ای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب با بیان اینکه بیشترین نقش اصلاح طلبان در حمایت از دولت آقای  روحانی بود، اضافه کرد: پیروزی گسترده اصلاح طلبان در این سه انتخابات توقعاتی را در جامعه ایجاد کرد اما مجموعه عملکرد منتخبان دولت، مجلس و شوراها در کنار رویکرد مخالفان شرایطی به وجود آورده که مطلوب نیست.
گلرخیان با انتقاد از عدم اطلاع رسانی در مورد شرایط کشور ابراز کرد: گلایه دولت از اصلاح طلبان این است که محدودیتها را برای مردم باز گو نمی‌کند و نمی‌گوید برای انتخاب همکار از سبد اصلاح طلبان با چه محدودیت‌هایی روبرو هستیم.
رییس شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان فارس در ادامه به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سئوالی در مورد رویکرد برخی از اعضای فراکسیون امید شورای شهر شیراز برای کاندیداتوری در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی گفت: رفتار برخی اعضای شورای شهر یا مدیران دولتی  به گونه‌ای است که شائبه آمادگی برای حضور در انتخابات اینده را ایجاد می‌کند.
وی افزود: بر اساس میثاق نامه امضا شده توسط اعضای فراکسیون امید، متعهد شده‌اند در کلیات تابع نظر شورای هماهنگی باشند و مسئولیت فعلی را پله ای برای فرصت بعدی تلقی نکرده و به مردم خدمت کنند.
وی افزود: کاندیداتوری افراد منع قانونی ندارد اما شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب از آنها حمایتی نخواهد کرد.
رییس شورای منطقه فارس حزب اتحاد ملت افزود: برای نظارت بر عملکرد نمایندگان و اعضای شورای شهر در شورای هماهنگی اختلاف نظرهایی وجود دارد اما هم اکنون کمیته نظارت تشکیل شده و بزودی آیین نامه ان تصویب خواهد شد.
این فعال سیاسی یاداورد شد: دغدغه جریان اصلاحات نسبت به عملکرد نمایندگان خود کمتر از جامعه نیست و با وسواس آنها را دنبال می‌کند. 
وی ادامه داد: در مواجهه با قدرت گروهی از اصلاح طلبان، دموکرات و برخی بروکرات رفتار می کنند و با پدیده‌ای به نام «عارفیسم» روبرو هستیم که زمانی که در قدرت هستند، بالاجبار یک سری از ملاحظات رو رعایت می‌کنند بنابراین رفتن در قدرت اگر قرار باشد با ملاحظه کاری همراه باشد، بهتر است اتفاق نیفتد.
رییس شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان فارس افزود: کسانی که در قدرت قرار می‌گیرند، موظفند دغدغه‌های اصلاحات را جدی بگیرند.
وی افزود: اصلاح طلبان بیش از دیگر اقشار جامعه نسبت به عملکرد نمایندگان خود حساس هستند و این دغدغه وجود دارد که آنان پاسخگو باشند.
گلرخیان معتقد است آنچه در سال ۹۲ منجر به پیروزی آقای روحانی شد، تفکری بود که نجات کشور از سقوط را دنبال می‌کرد.
وی به شرایط قبل از دولت اقای روحانی اشاره کرد و افزود: یادمان نرفته که در ۸ سال چگونه صندوقهای مالی و اعتباری در هر کوی و برزن مثل قارچ رشد کردند تا دولت فعلی مجبور شود ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی کشور و از جیب ملت به عنوان خسارت سپرده گذاران همین صندوقها پرداخت کند.
وی با بیان اینکه کشور نیازمند وحدت و‌همدلی برای عبور از شرایط فعلی است، یاد اور شد: جریان اصلاحات، حمایت از دولت اقای روحانی را ترک نکرده است.
وی ببان کرد: هرگونه آسیب به دولت، متوجه نظام و کشور خواهد بود و‌بر خلاف تصور اصولگرایان، سقوط دولت ختم به خیر نخواهد شد.
وی با بیان اینکه هیچ‌چیز مهمتر از احیای اعتماد عمومی نیست، بر ضرورت مبارزه با فساد در کشور تاکید کرد و گفت: مبارزه بدون قید و شرط و بدون تبعیض و بدون چپ و راست، با فساد می‌تواند اعتماد عمومی از دست رفته را باز گرداند.
وی افزود: عده ای رای مردم را به هیچ ‌می‌انگارند  و سعی می‌کنند بگویند نهاد انتخابی و منتخبان مردم فاقد قدرت لازم برای حل مشکلات هستند.
گلرخیان ادامه داد: همانها که خواستند نمایندگان مردم را بی اعتبار کنند امروز به‌ جایی رسیده‌اند که اعتبار عمومی را از دست داده اند.
گلرخیان در پاسخ به سئوالی در مورد نحوه انتصابات در شهرداری شیراز و برخی دستگاههای دولتی، هرگونه توجه به رویکردهای سهم خواهانه را رد کرد و افزود: جریان اصلاحات با دو آفت پاسخ استعلامات و حلقه نزدیکان روبرو است که شایسته سالاری را خدشه دار می‌کند.
وی ادامه داد: آرزوی ماست که مثل همه دنیا نهاد انتخابی را با حزب ادغام‌کنیم ولی تاکنون موفق نبوده ایم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب یاداور شد: ذوق زدگی ما در انتخاباتهای گذشته و رای مردم به لیست های حزبی و ائتلافی نشان داد که فعالیتهای حزبی در شهرهای بزرگ با استقبال مردم روبرو شده است.
وی گفت: تا اطلاع ثانوی اصلاح طلبان محکوم به فعالیت ائتلافی هستند و نمی‌توانند احزاب فراگیر در کشور ایجاد کنند.
2007 کلیک ها  سه شنبه, 16 مرداد 1397 03:31
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا