پنج شنبه, 28 تیر 1397 00:32

نگاه مثبت مجمع نمایندگان فارس به کابینه پیشنهادی روحانی

نگاه مثبت مجمع نمایندگان فارس به کابینه پیشنهادی روحانی
حسن روحانی
راستین آنلاین:هرچه به زمان رای جلسات رای اعتماد کابینه دوازدهم نزدیک تر می شویم،شواهد و قرائن مبنی براعتماد نمایندگان مردم فارس به کابینه دوازدهم قابل لمس تر می شود.


به اعقتاد برخی تحلیلگران سیاسی روحانی در شرایطی کابینه دولت دومش را به مجلس معرفی کرد که شاید میتوانست از گزینه ای بهتری برای قبول مسئولیت در برخی وزراتخانه ها استفاده کند.

این امر باعث شد تا بخش عمده ای از کسانیکه 29 اردیبهشت ماه به دوباره به روحانی اعتمادکردندبا یک شوک روبروشوند،اما هرچه زمان به جلوتر رفت این عده با درک دقیق تر شرایط موجود تا حدودی برای بستن کابینه ای فراجناحی حق را به روحانی دادند.

این اتفاق درکنار عدم سهم خواهی بزرگان اصلاح طلب باعث شد تا نگاه مجلس به کابینه پیشنهادی مثبت تر از روزهای نخست معرفی 17 وزیر پیشنهادی توسط روحانی شود.
مجمع فارس مجمعی تاثیر گذار

شاید برای نخستین بار است که مجمع نمایندگان فارس در تصمیم های کلان هماهنگ تر از ادوارگذشته با یکدیگر اتفاق نظر دارند.موضوعی که باعث شده در دوسال گذشته و علیرغم تجربه کم برخی نمایندگان کنونی از نوع ماموریتشان در مجلس شورای اسلامی،مجمع نمایندگان فارس حرف های بیشتری را برای گفتن داشته باشد.

درچنین شرایطی گرچه این مجمع هنوز نتوانسته به قدرت مجامع نمایندگان برخی از استان عای کشور برسد اما به نظر می رسد جایگاه برخی نمایندگان مردم فارس نظیر بهرام پارسایی در فراکسیون امید این کمک را به مجمع 18 نفره فارس بکند تا بتواند به عنوان یک مجمع تاثیرگذار در مجلس نقش پررنگی را ایفا کند.

اما در این میان بهرام پارسایی که این روزها پرکارترین نماینده فارس در حوزه سیاسی به نظر می رسد می گوید: نمایندگان عضو فراکسیون امید الزاما از کل کابینه پیشنهادی حمایت نخواهد کرد و براساس شاخص‌ها در مورد وزرای پیشنهادی رای خواهند داد.

سخنگوی فراکسیون امید می افزاید:تعدادی از اعضای کابینه دوازدهم در دولت یازدهم حضور داشتند که طبیعتا فراکسیون ارزیابی درباره آنها داشته اما وزرای جدید مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و فراکسیون  بر این اساس درباره آنها تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی بابیان اینکه وزرای معرفی شده به لحاظ سیاسی گرایش خاصی ندارند و به عبارتی چهره های مطرح سیاسی در بین وزرای پیشنهادی نیستند که بتوانیم بگویم کابینه حتما سمت و سوی سیاسی دارد می افزاید: از نگاه بنده، رویکردی در کابینه مثبت است که افراد همدل و همگن باشند تا کارها پیش برود، با این حساب برای ارزیابی وزرا جدید باید بانک اطلاعاتی فراکسیون تکمیل شود تا بتوانیم ارزیابی دقیق و حساب شده ای ارائه کنیم.

پارسایی درخصوص  ارزیابی بدون چالش برنامه وزرای پیشنهادی نفت، دادگستری، بهداشت، امور خارجه، اطلاعات و راه درفراکسیون امید می گوید: این وزرا در لیست وزرای چالشی فراکسیون امید نیستند، این وزرا که عموما در دولت یازدهم فعالیت داشتند، افرادی هستند که در ارزیابی‌های اولیه مورد نظر موافق نمایندگان این فراکسیون قرار گرفته بودند لذا مباحث چالشی مطرح نشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص رای اعتماد به وزیر بهداشت و درمان نیز می گوید:به نظر می‌رسد وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان توانسته  رضایت‌مندی نمایندگان از عملکرد وی در دولت یازدهم و اعتماد آنها برای تصدی این وزارتخانه در دولت آتی را کسب کند.
تحقق شعار انتخاباتی

اما یکی دیگر از نمایندگان مردم شیرازدرمجلس شورای اسلامی ،معرفی وزرای جوانترتوسط رئیس جمهور به مجلس را تحقق یکی از شعار های انتخاباتی رئیس جمهور می داند و اوج تحقق این شعار را درمعرفی وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتبااطات عنوان می کند.

علی اکبری می افزاید:در حقیقت حضور افراد با تجربه و جوان و افراد میانه رو و معتدل در کابینه پیشنهادی از نشانه های مثبت است و ما نیز در فراکسیون امید می کوشیم تا ارزیابی مثبتی از برنامه های وزرا داشته باشیم.

وی اضافه می کند: علاوه بر معرفی یک جوان متولد بعد از انقلاب به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، معرفی یکی از عزیزان ارتشی به عنوان وزیر پیشنهادی دفاع نیز از رویکردهای جدید و قابل تحسین است.

درهر حال و در شرایطی که به نظر می رسد با توجه به جو حاکم بر مجلس جز یکی دو وزیر دیگر وزرای پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رای اعتماد از نمایندگان مجلس مشکل چندانی نداشته باشند،باید منتطر ماند و دید که آیا روحانی می تواند درتحقق برنامه هایی که در ایام تبلیغات روی آنها مانور دادموفق باشد یاخیر؟
2281 کلیک ها  پنج شنبه, 26 مرداد 1396 09:14
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا