فریاد بی آبی مردم صدراوشیراز به بهارستان رسید

فریاد بی آبی مردم صدراوشیراز به بهارستان رسید
   

راستین آنلاین:اولین بارصدای فریادش ازشهرصدرابلندشد.جایی که قراراست شهری برای آینده باشد!

اندک اندک این صدا به فریاد،ناله و زجه ای بدل شد که صدایش از گوشه گوشه کلان شهر شیراز به گوش می رسید.

فریادی که حالا از حنجره زن و مرد،پیر و جوان ،پایین شهری و بالا شهری به گوش می رسد.

حدود یک ماه پیش بود که صدای اعتراض شهروندان صدرااز قطعی بلند مدت ویا فشار کم آب شرب در این شهر از طریق رسانه بلند شد.صدایی که با گذشت زمان هرچه بلند تر می شد،بحران هم به اندازه آن بزرگتر می شد.

پنجشنبه گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درگزارشی با اشاره به مشکلات گسترده ساکنین این شهر نوشت:

«شهروندان ساکن شهر جدید صدرا، شهری که با سرعت به سمت گرفتن سکوی دومین شهر پرجمعیت فارس گام بر می‌دارد، سال گذشته هم با مشکل کم آبی مواجه بودند اما این مشکل مقطعی بود؛ حال آنکه با افزایش بارندگی‌ها و رشد حدود ۱۸۱ درصدی بارش در زمستان سال گذشته و بهار امسال، امیدها برای رفع چنین مشکلی بسیارپررنگ شده بود.

امسال اما قطعی مکرر آب و در برخی موارد فشار بسیار کم، زودتر از سال گذشته در صدرا، مردم را آزار داده است؛ شهروندانی که سالهاست با مشکلات مدیریتی در حوزه زیرساخت‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، مشکلاتی که بعد از حدود سه دهه از ایجاد این شهر جدید، هنوز هم رفع نشده است.

برخی شهروندان شهر جدید صدرا که اضافه شدن بی آبی به فصل گرما آنان را به ستوه آورده است، مدعی شده‌اند که این قطعی و کم آبی، تقریباً از دو ماه پیش در صدرا شروع شده و اکنون به اوج خود رسیده و مدت زمان آن نیز که علاوه بر شب‌ها، به ساعات روز هم کشیده شده است.»

اما مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شیراز همان روز درواکنش  به بروز این مشکل برای ساکنین شهر صدرا و مشکلات آنها از حفر و تجهیز ۲ چاه جدید در غرب شهر صدرا خبر داد و اعلام کرد که طی ۱۰ روز آینده با وارد مدار شدن این چاه‌ها، بخشی از مشکلات کم یا بی آبی این شهر برطرف می‌شود.

بهرام زاهدی افزود: امسال با اتمام طرح خط ۲ انتقال آب سد دروزن به طور کلی مشکل تأمین آب شرب صدرا رفع خواهد شد.

او در خصوص تأثیر بارش‌ها بر تأمین آب شرب، گفت: برخی افراد با تصور اینکه امسال در شیراز بارش‌های خوبی اتفاق افتاده و مشکل کم آبی وجود ندارد، بیش از حد آب مصرف می‌کنند.

زاهدی با بیان اینکه ۷۸ درصد منابع آبی شهر شیراز و صدرا از چاه‌ها و ۲۲ درصد از سد درودزن تأمین می‌شود، تاکید کرد: با توجه به وابستگی بیشتر آب شرب شیراز به چاه‌ها و آب زیرزمینی، بارش‌های اخیر و سیلاب شیراز، تأثیر چندانی بر آن نداشته است.

او شایعه بروز مشکل در خط لوله سد درودزن به شیراز را شایعه و کذب دانست و گفت: تنها یک خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز وجود دارد که با تمام توان در حال آب رسانی است.

زاهدی توصیه کرد: بهتر است مشترکین علاوه بر مخزن بر روی پشت بام، یک مخزن و پمپ آب روی زمین داشته باشند، تا وقتی آب وارد شبکه می‌شود بتوانند به میزان کافی ذخیره کنند، وظیفه ما تأمین آب تا پشت کنتور مشترکان است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: برای جبران کم آبی قطعی آب در صدرا در برخی ساعات و نقاطی از این شهر جدید، از تانکرهای آبرسان استفاده می‌شود.»

اتفاقی که براساس مشاهدات عینی رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

بحران گسترده تر می شود

اما داستان به اینجا ختم نشد.بحران بی آبی دامان مردم کلان شهر شیرازرا نیز گرفت.

قطعی های بلند مدت در نقاط مختلف شهر خصوصا غرب و شمال غرب این شهر ،خیلی زود تند باد انتقاد را متوجه مدیران آبفای استان و شهر شیراز کرد.

گذشت زمان اما دامنه تنش آبی در شیراز را گسترده تر کرد تا ساکنین بولوار امیرکبیر، بولوار پاسارگاد، شهرک والفجرو خیابان سراج در جنوب شرق شیراز نیز به مناطقی بپیوندند که در گرم ترین روزهای سال  با قطع آب یا افت فشار مواجه بوده اند.

تکذیب یک شایعه،اتهام زنی به کولر های آّبی

درچنین شرایطی بود که مدیرعامل آبفای شیراز نیزشایعه بروز مشکل در خط لوله سد درودزن به شیراز را تکذب کرد،اما یکی از متهمین اصلی کم آبی را کولر های آبی معرفی کرد.

الله‌بخش نظرپور با بیان اینکه اگر احیانا قطعی و یا افت فشار در برخی مناطق بعضاً مشاهده می‌شود به دلیل گرمای زیاد هوا و متعاقب آن مصرف مضاعف کولر‌های آبی متعددی است که وارد مدار شده اند افزود:از مردم خواست تا در فصل گرما صرفه جویی در مصرف آب را سرلوحه کارخود قرار دهند!

اما حالا حدود یک ماه از اولین روزهایی که فریاد بی آبی مردم شهرصدرا برای اولین بار بلند شد می گذرد.

فریادی که حالا به خانه ملت رسیده است.

حالا بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر نیرو در شیراز و آنهم با هدف بازدید میدانی از پروژه ی عظیم و گسترده ی فاز دو آب رسانی به این کلانشهرخبر می دهد.

پارسایی می گوید:کلانشهر شیراز از سالها قبل به دلیل خشکسالی، برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی و تغییر شرایط اقلیمی با بحران کمبود آب مواجه است و از این رهگذر مشکلات بسیاری برای مردم این شهر و بویژه ساکنان‌ مناطق‌ جنوبی شهر و نیز ساکنان شهر صدرا بوجود آمده است.

وی می افزاید: این مورد همواره و همیشه یکی از دغدغه های جدی‌ و از اولویتهای کاری در مجلس  بوده از همین رو با پیگیریها و رایزنیهای‌ مستمر با مسئولان ارشد کشوری از جمله معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه، مقامات ارشد وزارت نیرو و آبفای کشور با تخصیص بودجه و تامین منابع مالی لازم، پروژه ی‌ فاز دوم آبرسانی شیراز از سد درود زن به سرعت وارد مدار اجرا گردید تا مشکلات آب کلانشهر شیراز که ۸۰ درصد آن از طریق چاههای‌ زیرزمینی تامین‌ می گردد برای همیشه حل گردد.

حالا و در شرایطی که تنش آبی چند روزی است به بحران بی آبی تبدیل شده است بیشتر از گذشته می توان امیدوار بود که وعده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس مبنی بربهره برداری قریب القوع از پروژه خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز، محقق شود.

انتهای پیام /  101
976 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 تیر 1398 13:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا