فضا برای اصلاح قیمت بنزین در مجلس فراهم است/جمع بندی شخصی ام مبنی بر عدم شرکت در انتخابات است

فضا برای اصلاح قیمت بنزین در مجلس فراهم است/جمع بندی شخصی ام مبنی بر عدم شرکت در انتخابات است
   

راستین آنلاین:نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از اتخاذتصمیم عجولانه مبنی بر افزایش قیمت سوخت متاسف است به انتشار پیام محرمانه مقام معظم رهبری در زمان اعلام نرخ جدید بنزین خطاب به نمایندگان مجلس اشاره کردوگفت:با استناد به این پیام ،اکنون فضابرای اصلاح قیمت بنزین در مجلس فراهم است.


بهرام پارسایی که بعد از ظهر پنجشنبه 14آذرماه در یک کنفرانس خبری سخن می گفت،با تاکید بر اینکه  مجلس کاملا از افزایش نرخ بنزین بی‌اطلاع بود، افزود: رییس مجلس در نشست غیرعلنی این موضوع را مطرح کرد اما رویه این نبود که اجرا شود بلکه نمایندگان منتظر لایحه‌ یا طرحی در این باره بودند و اگر می‌دانستیم قرار است این گفته اجرا شود، همان زمان موضع‌گیری می‌کردیم.
وی ادامه داد: پس از اجرای افزایش قیمت سوخت،‌ نمایندگان به دنبال طرح دو فوریتی و سه فوریتی برای کاهش قیمت بودند اما رهبری در پیامی اعلام کردند که مجلس با این موضوع همراهی کند، دلیل پیام رهبری نیز این بود که شورای امنیت ملی گفته بود، چون اعتراضات گسترده است، عقب‌نشینی از این طرح، باعث تشدید اعتراضات می‌شود.

پس از اجرای افزایش قیمت سوخت،‌ نمایندگان به دنبال طرح دو فوریتی و سه فوریتی برای کاهش قیمت بودند اما رهبری در پیامی اعلام کردند که مجلس با این موضوع همراهی کند، دلیل پیام رهبری نیز این بود که شورای امنیت ملی گفته بود، چون اعتراضات گسترده است، عقب‌نشینی از این طرح، باعث تشدید اعتراضات می‌شود.


سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز با فرونشستن اعتراضات دیگر نمی‌تواند افزایش ناآرامی‌ها را بهانه‌ به تعویق انداختن طرح اصلاح قیمت سوخت اعلام کرد.
وی بابیان اینکه ساده‌ترین افراد می‌دانستند افزایش قیمت سوخت باعث اعتراض می‌شود افزود:اگر به دنبال عزت مردم هستیم باید به فکر ایجاد اشتغال پایدارو حفظ آبروی برای آنان باشیم نه اینکه کاری کنیم ماه به ماه چشمشان به دست دولت باشد.
بنزین دو نرخی فساد آور است
پارسایی، بنزین ۲ نرخی را فسادآور دانست و عنوان کرد: کنترل بازار پس از افزایش نرخ سوخت، ممکن نیست زیرا کنترل بازار علم است و مساله‌ای دستوری نیست.

کنترل بازار پس از افزایش نرخ سوخت، ممکن نیست زیرا کنترل بازار علم است و مساله‌ای دستوری نیست.


او بیان داشت: اگر چه مجلس شورای اسلامی قبلا اعلام کرده بود که دولت می‌تواند سالانه قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد اما نه اینکه یک باره قیمت سوخت را ۳۰۰ درصد بالا ببرد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه، توجیه افزایش قیمت سوخت با سیاست گرفتن از ثروتمندان و بخشیدن به فقرا نادرست است، اظهار داشت: ۴۷درصد از سبد هزینه‌ ماهیانه خانواده‌های محروم مربوط به تغذیه است اما در خانواده‌های مرفه، تغذیه ۱۷ درصد را به خود اختصاص داده است که نشان می‌دهد برای قشر مرفه بنزین ۱۰هزار تومانی هم دشوار نیست.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: برای تامین منابع مالی دولت می توان از راهکارهایی نظیر دریافت مالیات از نهادهایی نظیر اوقاف، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و … استفاده و صفر تا صد درآمدهای نفتی را شفاف کرد.
وی، با اشاره به ضرورت جلوگیری از قاچاق سوخت، گفت: آب را باید از سرچشمه بست، قاچاق سوخت با دبه و پیت نفتی انجام نمی شود،قاچاق سوخت امروز با خط لوله و کشتی صورت می‌گیرد و مافیای سوخت می‌خواهد با این کار قاچاق سوخت را افزایش دهد.
باید کمک کرد تا مجلس در راس امور باشد
سخنگوی اصل نود مجلس شورای اسلامی در ادامه به شیوه اداره مجلس توسط علی لازیجانی انتقاد کرد و با بیان اینکه باید کمک کرد تا مجلس در راس امور باشد،افزود:بخشی از تصمیمات رئیس مجلس تنزل جایگاه این نهاد قانونگذاری را به دنبال داشته است.
پارسایی با اشاره به بلاتکلیف مانندن مصوباتی نظیر لایحه FATFپس از ارسال آن توسط شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام،افزود:رئیس مجلس می توانست پس از موعد قانونی این لوایح را جهت اجرا ابلاغ کند.
وی با بیان اینکه برخی نمایندگان آشکارا از تریبون مجلس عدم التزام خود به قانون اساسی را اعلام می کنند افزود:بر اساس اصل ۵۹ قانون اساسی که به همه‌پرسی اشاره دارد، ما می توانیم برای تصمیم گیری ها به آرای مردم مراجعه کنیم اما دوستان گفتند که این کار به صلاح کشور و نظام نیست و همین، یعنی عدم التزام به قانون اساسی که درباره حقوق شهروندی ذکر شده است.
پارسایی افزود:طبق اصل 77 قانون اساسی اتخاذ شرایط ویزه نظیرحکومت نظامی در کشور منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است افزود:قطع اینترنت نیز براساس این اصل از قانون اساسی بدون اطلاع و تصمیم مجلس انجام شد.

طبق اصل 77 قانون اساسی اتخاذ شرایط ویزه نظیرحکومت نظامی در کشور منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است افزود:قطع اینترنت نیز براساس این اصل از قانون اساسی بدون اطلاع و تصمیم مجلس انجام شد.


وی افزود:در چنین شرایطی مردم فکر می‌کنند، مجلس انتظارات آنها را برآورده نکرده و مواردی مانند دخالت‌های خارج از مجلس، تصمیم گرفتن بدون اجازه مجلس و برتری بخشی به منافع شخصی یا منطقه‌ای سبب این بی‌اعتمادی شده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی البته این نکته را نیز متذکر شد که  ناامید کردن مردم از صندوق رای، ذبح دموکراسی است از همین رو باید سعی کنیم مردم آگاهانه انتخاب کنند.
پارسایی در خصوص مشکلات ساختاری مجلس نیز گفت:  به عنوان مثال سه کمسیون مهم مجلس را کسانی ریاست می کنند که هیج ارتباطی با این حوزه ندارند و این به دلیل روش های غلط انتخاب ریاست کمسیون هاست .
او کمسیون های انرژی، صنایع و معادن و عمران از جمله این کمسیون ها نام برد و افزود: ببینید اکنون چه کسانی و با چه تخصص هایی در راس این کمسیون ها هستند .
تصمیم به عدم شرکت در انتخابات هیج ارتباطی با تایید یا عدم تایید صلاحیتم ندارد
 وی ادامه داد: شورای محترم نگهبان هم در تثبیت جایگاه مجلس تاثیرگذار است، این شورا باید زمینه ورود افراد توانمند و متخصص در بخش های مختلف به مجلس را فراهم کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری دیگری از صحبت هایش  با بیان اینکه در جمع بندی های شخصی اش به این نتیجه رسیده که به عنوان کاندیدا در انتخابات دور آینده مجلس شرکت نکند افزود:امیدوارم در مدت زمان باقی  بتوانم دوستانم را برای اجرای این تصمیم قانع کنم.
پارسایی شائبه احتمال رد صلاحیتش در انتخابات پیش رو را بی ارتباط با تصمیم کنونی اش مبنی بر عدم شرکت در انتخابات دانست و گفت:هرچه در چند سال اخیر در مجلس سخن گفته ام و انجام داده ام همه بر اساس قانون و مستندات بوده است.
سخنگوی اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگاه حقوقی نمایندگان هر روز بیشتر از قبل متزلزل می‌شود، افزود: وقتی برای پیگیری وظایف نمایندگی و حقوق ملت در مورد تخریب وسیع خانه‌های میراثی که جرمی آشکار است، به شیراز سفر کردیم تهدید به پرونده‌سازی شدیم.
دروغگویی بزرگتریت افت اداره کشور است
وی با انتقاد از  نهادینه شدن دروغ بین برخی از مسئولان، دروغگویی را بزرگترین آفت اداره کشوردانست و گفت: چه به لحاظ دینی و شرعی، چه به لحاظ قانونی چه از نگاه عرفی، دروغ به هیچ عنوان پسندیده نیست خصوصا اگر از یک مسئول سر بزند، اما متاسفانه وقتی سخنان برخی مسئولان را طی یک مدت بررسی می کنیم شاهد تناقض آشکاری هستیم.
قیمت خودرو در ایران ۵ برابر سایر کشورها است
پارسایی همچنین با انتقاد از وجود مافیای خودروسازی، گفت: این یک موضوع اجتماعی بود که با پیگیری های من و همراهی سایر نمایندگان که در میان آنها نمایندگان اصولگرا هم وجود دارد و خون دلهای بسیار به سرانجام رسیده است.
او با بیان اینکه مافیای خودروسازی کشور، ظلم های فاحشی را به ملت روا داشته اند، گفت: با وجود آنکه کمیسیون صنایع مدافع خودروسازها بود و پیشنهادهای نمایندگان را از طرح ارائه شده حذف کرده بود اما این پیشنهادات در صحن علنی تصویب شد و اکنون امیدوار هستیم که با موافقت شورای محترم نگهبان ظرفیت ابلاغ و اجرا را پیدا کند.
پارسایی با اشاره به اینکه موظف شدن خودروسازها به اعلام قیمت تمام شده یکی از موارد مصوبه مجلس به شمار می رود، گفت: براساس این مصوبه اگر بعد از وقوع تصادف براساس نظر کارشناسی علت حادثه خودرو و نقص فنی خودرو تشخیص داده شود، خودروساز موظف به پرداخت خسارت خواهد بود.
نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت خودرو در ایران ۵ برابر سایر کشورها است؛ ابهام وجود دارد که چرا مردم باید خودروی خارجی که قیمتش ۱۵۰ میلیون تومان است را ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان بخرند؛ در هیچ کجای دنیا خودروساز تولیداتش را پیش فروش نمی کند بلکه خودروسازهای مطرح در جهان خودرو را اقساط در اختیار مشتری قرار می دهند.

قیمت خودرو در ایران ۵ برابر سایر کشورها است؛ ابهام وجود دارد که چرا مردم باید خودروی خارجی که قیمتش ۱۵۰ میلیون تومان است را ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان بخرند؛ در هیچ کجای دنیا خودروساز تولیداتش را پیش فروش نمی کند بلکه خودروسازهای مطرح در جهان خودرو را اقساط در اختیار مشتری قرار می دهند.


پارسایی تاکید دارد که اگر دولت شرکت های خودروسازی را تعطیل کرده و روی خودروی وارداتی ۱۰۰ درصد سود کسب کند می تواند با این پول بیشتر از اشتغال موجود در بخش خودروسازی، شغل در کشور ایجاد کرده و از طرفی به سلامت مردم و جامعه هم کمک کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به اینکه گزارش کمیسیون اصل نود در خصوص خودروسازی در مجلس ارائه خواهد شد، گفت: امروز براساس اسناد موجود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در خودروسازی گم شده است و اگر این شرکت ها فروش نقدی نداشته باشند قادر به پرداخت حقوق به کارگران خود نیستند.
پارسایی ابراز امیدواری کرد که قوه قضائیه در تداوم ورود به عرصه مبارزه با مفاسد اقتصادی، به این موضوع نیز ورود کند.
وی با بیان اینکه مردم در انتخابات پیش رو باید هوشمندانه ورود کنند افزود:اینکه فردی بیاید و بگوید در کشور خلاء قانونی داریم این فرد فقط به دنبال تبلیغات است.
پارسایی با انتقاد از عملکرد مدیران ملی و محلی استان در بخش هایی نظیر پزشکی در ادوار مختلف گفت:میاه تاسف است در کلان شهری که قرار بود قطب پزشکی کشور باشد ،پس از انقلاب یک بیمارستان هم ساخته نشده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استناد به آمارهایی که مدعی افزایش تخت بیمارستانی در شهر شیراز است گفت:اینکه زیر زمین بیمارستان نمازی را به بخش بیمارستانی تبدیل کنیم مایه افتخار نیست!

اینکه زیر زمین بیمارستان نمازی را به بخش بیمارستانی تبدیل کنیم مایه افتخار نیست!


پارسایی سپس  به اقدامات انجام شده در طی 3 ساله گذشته برای احداث بیمارستان در منطقه میانرود شیراز اشاره کرد و بابیان اینکه در سالهایی که نفت با قمیتی بالای صدو چند دلار فروخته می شد و وزیر شیرازی بهداشت از نزدیکنان رئیس جمهور بود متاسفانه هیچ اقدامی برای توسعه بخش بهداشت و درمان شیراز نشد ،درحالیکه شیراز استحقاق داشتن چند مگا بیمارستان را دارد.
وی در عین حال گفت:هرچند در برخی موراد منتقد عملکرد دولت روحانی هستم اما انصاقا این دولت با دستان خالی در حوزه های عمران و ورزش کارهای بزرگی در استان فارس انجام داده است.
عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه باید برای افزایش مشارکت آگاهانه مردم در تمام انتخاباتها تلاش کنند، ابراز امیدواری کرد که در این دوره هم شاهد حضور هوشمندانه و آگاهانه مردم پای صندوق های رای باشیم.

انتهای پیام /  101
622 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 15 آذر 1398 18:32
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا