دستفروشانی که قانونمند چهره اطراف باغ ارم را زشت کرده اند

دستفروشانی که قانونمند چهره اطراف باغ ارم را زشت کرده اند
باغ ارم

راستین آنلاین:آنهاکه عاشق گل و طبیعت هستند و شیراز را به عنوان مقصدگردشگری خودانتخاب می کنند،باغ گیاه شناسی دانشگاه شیرازجزواولین اماکنی است که برای بازدید گلچین می کنند.پیشینه‌ی باغ ارم به درستی مشخص نیست و هنوز معلوم نیست این باغ دقیقاً چه زمانی و توسط چه کسی ساخته شده است، اما در سفرنامه‌های مربوط به قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری از این باغ نام برده شده و می‌دانیم که باغ ارم حداقل در دوران سلجوقیان و آل اینجو هم وجود داشته است.

بنابراین بیشینه‌ی باغ را می‌توان حداقل به سده‌ی ۶ هجری نسبت داد. مانند دیگر اماکن تاریخی که در شهر شیراز قرار دارند، باغ ارم هم در دوران کریم خان زند به اوج شکوفایی خود رسید و کریم خان در بهسازی آن نقش بسیار مهمی داشت.

در زمان قاجاریه این باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد. در این زمان عمارتی در این باغ ساخته شد. اما در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد.

باغ ارم شیراز از املاک خاندان قوامی شیراز بود و تا کنون پابرجاست. باغ ارم شیراز تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده‌است.

 باغ ارم  با داشتن راهروهای طولانی که در آن درختان قدیمی و سر به فلک کشیده‌ قرار دارند، فضای مناسبی برای دوستداران طبیعت ایجاد کرده است. هنگامی که وارد باغ می‌شوید در سمت راست شما راهرویی طولانی از درختان سرو معروف شیرازی قرار دارد که زیبایی آن هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

 علاوه بر این ترکیب درختان نخل با بافت سبز و زیبای باغ محیطی متفاوت برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

بناهای تاریخی فارس معرف تاریخ ایران زمین است


درشرایطی که نوروز زمان مناسبی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی در شهر شیراز است و باغ ارم نیز می تواند مقصد مناسبی برای این گردشگران باشد،استاندارفارس معتقد است، آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی فارس نقش بسیار تاثیرگذاری در معرفی تاریخ ایران زمین دارند.

 سید محمد علی افشانی  که امروز دوشنبه  هفتم فروردین در جمع نیروهای مستقر در قرارگاه نوروزی نیروی انتظامی فارس در شیراز سخن می گفت افزود: این بناها همچنین می توانند زمینه ساز حضور گردشگران و درآمدهای خوبی در حوزه گردشگری برای استان باشد.

وی ادامه داد: با وجود آثار متعدد و مهم تاریخی در فارس، عده ای که شناختی نسبت به فرهنگ و تاریخ خود ندارند و یا قدر و منزلت آنرا نمی دانند در سال های گذشته تلاش کرده اند که این بناها که پایه های تمدنی کشور و افتخارات گذشتگان هستند را دچار خدشه کنند و روزهای ملی و فرهنگ کهن این سرزمین را مورد هجوم قرار دهند.

اطراف باغ ارم در تسخیر دستفروشان


اما باوجود تاکید استاندار فارس بر لزوم تبیین جایگاه میراث فرهنگی و تاریخی شهر و استان ،نوروز امسال باغ ارم میزبان میهمانانی بود که ظاهرا با مجوز های قانونی محیط اطراف این باغ زیبا را درحد یک بازارچه محلی تنزل داده اند.

هجوم دستفروشان و برپا شدن غرفه های متعدد پیرامون این باغ ضمن زشت کردن محیط اطراف این باغ نمایی نامناسب را برای گردشگری شهر شیراز بوجودآورده است.

صنعت گردشگری یکی از صنایع پاک و ارز آور دردنیا محسوب می شود که

اقتصاد دانان ازآن به عنوان یک صنعت مولد سرمایه واشتغال زا نام می برند و توجه خاصی به این صنعت دارند صاحب نظران علم اقتصاد معتقدند اگر کشوری بتواند از پتانسیل ها استفاده کرده وچرخ های این صنعت را درکشورش به حرکت در آورد شاهد شکوفایی شگرفی درسطح اقتصاد کشور خواهند بود.

اما گردش چرخ صنعت گردشگری مدیران توانمند و خوشفکر را طلب می کند تا با درک صحیح از اهمیت این صنعت زمینه شکوفایی بیش از پیش آن را فراهم سازند.

مدیرانی که  تفاوت بین درآمد حاصل از برپا کردن غرفه های موقت دراطراف یک مجموعه تارخی فرهنگی را با شناخت از جایگاه اینگونه اماکن را به خوبی درک می کنند.
731 کلیک ها  دوشنبه, 07 فروردين 1396 16:48
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا