راهکارهای پیشگیری از سرطان رحم

سرطان
سرطان  
راهکارهای پیشگیری از سرطان رحم سرطان

به گزارش سرویس اجتماعی راستین آنلاین،از نظر متخصصان، سرطان رحم که اين روزها واکسني براي پيشگيري از آن به بازار دارو وارد شده است، يکي از چهار سرطان شايع در ميان زنان ايراني است و پنجمين علت مرگ بر اثر سرطان در ميان زنان ايراني به‌شمار مي‌رود.

اگر شما هم از همان نسلي هستيد که به‌خاطر نبود واکسن يا بي‌اطلاعي از وجود آن در برابر اين بيماري واکسينه نشده‌اند، بايد اين روزها بيشتر از قبل نگران پيوستن به جمع بزرگ زنان مبتلا به اين بيماري باشيد. البته محققان مي‌گويند نگراني از دچار شدن به اين بيماري را مي‌توانيد با عمل کردن به راه‌هايي که در اين صفحه پيش‌روي‌تان قرار مي‌دهيم کم کنيد و البته با شناسايي به‌موقع ويروسي که مي‌تواند شما را به اين سرطان مبتلا کند، پيش از رشد سلول‌هاي سرطاني در رحم‌تان به داد سلامت خود برسيد.

به جاي آبميوه، قهوه بنوشيد

از نظر محققان، نوشيدني محبوب زناني که نگران مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم هستند، بايد قهوه باشد. به نوشته ومنز هلث، پژوهش‌ها نشان مي‌دهد زناني که هر روز حدود چهار فنجان قهوه مي‌نوشند، 18‌درصد کمتر با خطر ابتلا به اين سرطان روبه‌رو مي‌شوند.

3334 634972504207199194 s قهوه با کم کردن ميزان استروژن بدن خانم‌ها خطر دچار شدن به سرطان رحم را کم مي‌کند

با‌توجه به بررسي‌هاي آنها قهوه بيشتر از هر ماده غذايي در کاهش خطر اين سرطان تاثير‌گذار است و گرچه هنوز دليل ايجاد اين تاثير کشف نشده است، اما اين اميدواري وجود دارد که با افزايش مصرف اين نوشيدني، آمار زنان مبتلا به اين بيماري کاهش پيدا کند.

محققان احتمال مي‌دهند که قهوه با کم کردن ميزان استروژن بدن خانم‌ها و ايجاد تعادل در ترشح هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون خطر دچار شدن به اين سرطان را کم مي‌کند. گذشته از اين پژوهشگران مي‌گويند قهوه يک نوشيدني سرشار از آنتي‌اکسيدان است و به‌همين دليل مي‌تواند نوعي ضد‌سرطان طبيعي به‌شمار برود. پس به‌جاي اينکه ذائقه‌تان را به خوردن شربت‌هاي شيرين و نوشابه‌هاي پر‌ضرر عادت دهيد، به مصرف قهوه رو بياوريد و از خاصيت آنتي‌اکسيداني‌اش بيشتر بهره ببريد.

باشگاه‌رو شويد

اگر نزديک خانه‌تان پارکي نيست که بتوانيد با دستگاه‌هاي ورزشي‌اش هر روز ورزش کنيد و اگر در اين هواي سرد انگيزه رفتن به پارک را نداريد، حتما در يک باشگاه ورزشي ثبت‌نام کنيد.

 محققان مي‌گويند زناني که ورزش مي‌کنند30درصد کمتر از زناني که اهل ورزش کردن نيستند در‌معرض خطر ابتلا به سرطان رحم قرار مي‌گيرند. به نوشته آسوشيتدپرس، ورزش کردن نزديک به 20 تا 40‌درصد خطر دچار شدن به سرطان رحم در خانم‌ها را کاهش مي‌دهد.

 البته حتما به‌خاطر داريد که محققان پيش از اين از تاثير ورزش در کاهش احتمال ابتلا به بسياري از انواع سرطان‌هاي ديگر را ثابت کرده و گفته بودند که هم خانم‌ها و هم آقايان مي‌توانند از خاصيت ضد‌سرطاني ورزش کردن بهره فراواني ببرند.

باور کنيد بيگانگي شما با ورزش و بي‌تحرکي‌تان يکي از دلايل اصلي دچار شدن‌تان به بيماري‌هاي ناتوان‌کننده و حتي کشنده است.

هرچه زودتر لاغر شويد

شمايي که نگران دچار شدن به اين سرطان فراگير هستيد، چاره‌اي جز کم کردن وزن‌تان نداريد. به نوشته ديلي‌ميل، بسياري از پژوهش‌ها رابطه چاقي و ابتلا به انواع سرطان که سرطان رحم هم يکي از آنهاست را تاييد مي‌کنند و از نظر محققان کم کردن به‌موقع وزن يکي از راه‌هاي موثر در جلوگيري از ابتلا به چنين بيماري‌هايي به‌شمار مي‌آيد.

پيش از اين هم پژوهشگران ثابت کرده بودند که دچار بودن به اضافه‌وزن، شروع قاعدگي قبل از رسيدن به 12سالگي و يائسگي ديررس هم مي‌توانند از عواملي که خطر ابتلاي اين سرطان را بالا مي‌برند به‌شمار بيايند.

hhs1209

کم کردن به‌موقع وزن يکي از راه‌هاي موثر در جلوگيري از ابتلا به سرطان رحم مي باشد

قرص ضدبارداري بخوريد

خانم‌هايي که در‌معرض خطر ابتلا به سرطان سينه هستند يا مي‌خواهند در آينده صاحب فرزند شوند، بايد دور خوردن قرص‌هاي جلوگيري از بارداري را خط بکشند اما اگر شما مادر شده‌ايد و پزشک زنان از نبود کيست و عوامل خطر ديگر در سينه‌هاي‌تان اطمينان پيدا کرده، مي‌توانيد با مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري احتمال دچار شدن‌تان به سرطان فراگير رحم را پايين بياوريد.

خبرگزاري فرانسه نوشته است که قرص‌هاي ضدبارداري نه‌تنها در زمان مصرف چنين خطري را کم مي‌کنند، بلکه تاثيرشان تا سال‌ها ماندگار مي‌ماند و به‌نوعي مي‌توانند شما را در برابر چنين بيماري واکسينه کنند. البته اگر انگيزه مصرف اين داروها را پيدا کرده‌ايد، نبايد تاثير منفي‌شان بر رابطه زناشويي‌تان را ناديده بگيريد. براي اينکه عوارض اين داروها آزار‌تان ندهد، قبل از مصرف کردن‌شان حتما با متخصص مشورت کنيد و در صورت مشاهده نشانه‌هاي آزار‌دهنده بعد از مصرف هم پزشک‌تان را حتما در جريان قرار دهيد. 

000مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري احتمال دچار شدن‌تان به سرطان رحم را پايين مي آورد

سلامت‌تان را دود نکنيد

هنور هم براي ترک سيگار دير نشده، حتي اگر سال‌هاست سلامت‌تان را با دود کردن سيگار به‌خطر انداخته‌ايد، نبايد کار را تمام شده بدانيد. شايد ريه‌هاي شما به‌خاطر چنين اعتيادي آسيب ديده باشد اما اگر به‌موقع سيگار را ترک کنيد، لااقل مي‌توانيد از دچار شدن به بيماري‌هاي ديگري مثل سرطان رحم جلوگيري کنيد.  

ba3688 3با ترک سيگار از دچار شدن به بيماري‌هاي مثل سرطان رحم جلوگيري کنيد

به نوشته سي.بي.اس، درحالي که ويروس HPV-16 به‌عنوان يکي از متهمان اصلي ايجاد سرطان رحم معرفي مي‌شود، محققان مي‌گويند احتمال ابتلا به اين سرطان در ميان سيگاري‌هايي که از لحاظ HPV-16 مثبت بودند و اين ويروس را در رحم خود دارند 14.4برابر بيش از زنان غيرآلوده با ويروس است درحالي که زنان غيرسيگاري که اين ويروس را دارند، 6برابر غيرسيگاري‌هايي که اين ويروس به بدن‌شان وارد نشده است، سرطان رحم مي‌گيرند. گرچه تجربه اعتياد به سيگار حتي پس از ترک هم شما را رها نمي‌کند و زمينه را براي ابتلاي‌تان به بيماري‌هاي مختلف فراهم مي‌کند، اما محققان مي‌گويند هرچه زودتر براي ترک سيگار اقدام کنيد، احتمال دچار شدن به چنين عواقبي را پايين‌تر مي‌آوريد.

توي دريا شيرجه بزنيد

هرقدر هم که به تاثير واکسن‌ها و داروهاي تجويز شده اعتقاد داشته باشيد، نمي‌توانيد نقش تغذيه‌تان در حفظ سلامت يا ازدست دادن آن را ناديده بگيريد. حتما نام رژيم غذايي مديترانه‌اي قبلا به گوش‌تان خورده و بعيد است که ندانيد اين سبک تغذيه يکي از محبوب‌ترين و پرخاصيت‌ترين رژيم‌هاي غذايي است. محققان مي‌گويند ريتم غذايي مديترانه‌اي نه‌تنها شما را جوان و سرحال نگه مي‌دارد، بلکه خطر دچار شدن به بيماري‌هايي مثل سرطان رحم را هم کم مي‌کند.

به نوشته ديلي‌ميل، کساني که در رژيم غذايي روزانه‌شان حجم بالايي از سبزيجات، ميوه‌ها، انواع مغزها، غلات، روغن‌زيتون و ماهي را جا مي‌دهند، احتمال دچار شدن‌شان به سرطان رحم را تا نزديک 60درصد کم مي‌کنند. اگر شما هم نگران گرفتار شدن در موج ابتلا به اين سرطان هستيد، از همين امروز دستي به رژيم غذايي‌تان بکشيد و به جاي مصرف غذاهاي پر‌ضرري مثل فست‌فودها و خوراکي‌هاي سرخ کردني تا آنجا که مي‌توانيد سالاد سبزيجات ميل کنيد و پاي جانداران دريايي را به رژيم غذايي‌تان باز کنيد.

پاپ اسمير را جدي بگيريد

اگر بيست و چند سال يا بيشتر داريد و متاهل هستيد، حتما  تست پاپ اسمير انجام دهيد. اين تست تا اندازه زيادي مي‌تواند احتمال دچار شدن‌تان به سرطان رحم را مشخص کند و اگر به‌موقع انجامش دهيد، مي‌تواند قبل از اينکه توده‌هاي سرطاني رحم شما را اشغال کنند به شما هشدار دهد. البته اگر نتيجه تست‌تان مشکوک بود هم نبايد نااميد شويد. در اغلب موارد پزشکان انجام دوباره تست را براي کسب اطمينان از نتيجه توصيه مي‌کنند و بعد هم در صورت وجود عفونت‌هايي که مي‌توانند زمينه ابتلاي‌تان به اين بيماري مهلک را فراهم کنند، با درمان به‌موقع سلامت‌تان را حفظ مي‌کنند.  

ba3688 4تست پاپ اسمير تا اندازه زيادي مي‌تواند احتمال دچار شدن‌تان به سرطان رحم را مشخص کند

اگر مدتي از انجام تست پاپ‌اسميرتان گذشته و نشانه‌هاي مشکوکي مثل ترشحات غيرطبيعي واژن، خونريزي واژن بين عادات ماهانه، خونريزي بعد از يائسگي و ‌خونريزي يا درد هنگام داشتن رابطه زناشويي با همسر را تجربه کرده‌ايد، حتما در اولين فرصت به متخصص زنان مراجعه کنيد.

 از نظر متخصصان، اين نشانه‌ها که بسياري از خانم‌هاي مبتلا جدي‌شان نمي‌گيرند و مدت‌ها با آنها مي‌سازند، مي‌توانند از ابتلا به سرطان رحم حکايت کنند. پس اگر شما ردي از آنها را در بدن‌تان ديديد تا دير نشده به متخصص مراجعه کنيد و با انجام بررسي‌هاي لازم از سلامت رحم‌تان مطمئن شويد. شايد مشکلي که امروز به سادگي درمان‌شدني است با ناديده گرفته شدن در ماه‌هاي آينده شما را از پا در بياورد.

انتهای پیام /  101
1366 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 خرداد 1395 06:17
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا