باانتشاریک نامه؛جوانان اصلاح طلب شیرازخواستارارائه گزارش کار توسط شورای شهر شدند

باانتشاریک نامه؛جوانان اصلاح طلب شیرازخواستارارائه گزارش کار توسط شورای شهر شدند
اعضای شورای شهر شیراز

راستین آنلاین:جمعی از جوانان اصلاح طلب با انتشارنامه ای سرگشاده و ارسال آن برای به اعضای شورای شهر شیراز ضمن ارائه دغدغه های خودخواستارانسجام در تصمیم گیری ها ، شفاف سازی درعملکرد و ارائه گزارش کاریک ساله اعضای لیست امید حاضردراین شورا شدند.

متن کامل نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

منتخبین لیست امید شورای اسلامی شهر شیراز

سلام علیکم

در آستانه­ی اولین سالگرد ورود اعضای محترم شورای پنجم شهر شیراز به این نهاد بالادستی ِ شهرداری هستیم. سالی که گذشت پر بود از متن‌های کم‌رنگ و حاشیه‌های پررنگ منتخبین لیست امید؛ لیستی که در پی حمایت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی با استقبال بی سابقه‌ای از جانب شهروندان شیرازی روبه‌رو و با اکثریت آراء در بهت و حیرت جناح اصولگرا پیروز نهایی انتخابات شورای شهر گردید.

فعالان جوان سیاسی اصلاح‌طلب و تحول‌خواهان اجتماعی شیراز در آن دوره مطالبه گرایانه به اسلاف خود گوشزد کردند که قرارگیری کاندیداها در لیست امید می بایست طی یک فرایند شفاف و منطقی که تضمین کننده شایستگی تخصصی و اخلاقی آنهاست باشد تا بر حسب توانایی واقعی و صداقت عملی و پاکدستی همراه با برنامه مدون برای حضور در این پست و تکیه بر صندلی شورا، در معرض انتخاب شهروندان فهیم شیراز گذاشته شوند. از اعتراض‌ها و انتقادات ‌بحقی که در بستن لیست امید در شیراز بین محافل سیاسی گذشت گذر می­کنیم و بررسی آن را به وقت دیگری واگذار خواهیم کرد.

اما هدف این نامه طرح پرسش‌هایی جدی و اساسی از تمامی منتخبین لیست امید شورای شهر است، پرسش از وعده های داده شده و عمل به آنها؛ عدم عدول از آرمان های اصلاحات و اصلاح طلبی در بستر قانون از جمله انتظارت از لیست امید بوده که به تفضیل در این نامه به آن خواهیم پرداخت:

    با راهیابی دوازده نفر از سیزده نفر لیست امید به شورای شهر، همگان بر این امید بودند که نیروهای اصلاح­طلب با حساسیت جدی برای استیفای حقوق شهروندان به سیاست ورزی در حوزه شهری می پردازند اما شوربختانه علی رغم وجود جوانان متخصص و همسو در بدنه ی اجتماعی اصلاحات، دولت و شهرداری از همان ابتدا شاهد اخبار ناگوار سهم خواهی‌های منفعت طلبانه شخصی، گروهی و باندی برای ورود منسوبین و نزدیکان اعضا به شهرداری و شورای شهر و حتی استانداری بودیم، آن هم با استدلال کادرسازی نیروهای جوان اصلاح‌طلب و حامیان دولت. از دل این انتصابات و لابی های پی‌درپی، بعضاً شاهد انتصاب افراد غیر متخصص و غیرهمسو به سمت‌های مدیریتی بوده‌ایم. آیا مکانیزم شفاف و قابل توضیحی برای این انتصابات وجود دارد؟ به نظر می رسد براساس قانونی نانوشته سهم مشخصی برای ورود نیرو به شهرداری و سایر سازمانهای وابسته توسط منتخبین لیست وجود دارد که افکار عمومی از آن بی خبرند و این همان معضل همیشگی ورود نیروی غیرمتخصص و به دور از شایسته‌سالاری در جایگاهی حساس نظیر تصمیم‌سازی‌های کلان مدیریت شهری در ادوار گذشته بوده که گریبان گیر اعضای شورای پنجم نیز شده است.

 اساساً ورود نیروهای اصلاح طلب به عرصه های مدیریتی نباید بدون تخصص و یا سابقه ی کافی در حوزه ی تخصصی برای تصدی آن پست باشد. در حالی که ما بدنه فعال جامعه اصلاح‌طلب همواره از سوءمدیریت در حوزه‌های مالی، اداری و منابع انسانی در ادوار گذشته مدیریت شهری گله‌مند بودیم، حال انتظار نمی‌رود که خود عاملان به همان رفتارها و تصمیمات باشیم!

    با توجه به طرح شعار شفافیت در زمان انتخابات از سوی کاندیداهای لیست امید انتظار ارائه ی گزارش دوره‌ای از عملکرد منتخبین لیست امید انتظاری بی‌جا نخواهد بود که متاسفانه تا به حال به این خواسته جامه­ی عمل پوشانده نشده است. چرا گزارش کیفی وکمی از کمیسیون‌ها و همینطور دلایل تصویب و عدم تصویب طرح‌ها و لایحه‌ها را به اصحاب رسانه ارائه نمی کنید؟

    آیا منتخبین برنامه­ی سالانه و یا چهار سال ­ی مدون برای تغییر جدی در خصوص مدیریت شهری داشتند!؟ آیا هنوز زمان ارائه­ی آن به جامعه نرسیده است!؟

    مگرنه این است که در زمان بستن لیست امید، اعضای غیرمتخصص متعهد به استفاده از مشاوران کاربلد و خبره در حوزه‌های مختلف شدند؟ اما چرا تنها لیست مشاوران چند کمیسیون منتشر گردیده است!؟ مگر جامعه محرم اتفاقات و فرایند تصویب مصوبات نیست و قرار نیست بدانند که چه کسانی و با چه اهدافی به عنوان تصمیم ساز در کمیسیون های تخصصی شورا شرکت می کنند !؟

    از محورهای مهم شفافیت، شفافیت مالی است که این روزها از جمله مهمترین دغدغه و

    نگرانی های مردم است. آیا بهتر نبود داوطلبانه میزان و محل تامین منابع مالی تبلیغاتی خود را افشا کنید!؟

    دلایل عدم هماهنگی و عدم انسجام منتخبین لیست امید و تشکیل شدن فراکسیون‌های دو، سه و چهار نفره در شورای شهر چیست؟ از بیرون به نظر می رسد منتخبین از یک لیست و یک جریان سیاسی به شورا راه نیافتند که چنین منازعات و مشاجرات شخصی را در کمیسیون­ها و گاهاً در صحن علنی شورا شاهد هستیم. تکرار این رفتارهای نامتعارف و به جد غیرحرفه‌ای، علاوه بر مخدوش کردن وجهه­ی مردمی جریان اصلاحات، گرد یاس و ناامیدی و بی‌اعتمادی را بر دل و جان هواداران اصلاحات می نشاند.

ما امضا کنندگان این نامه از سر دلسوزی و دغدغه برای ایجاد تغییرات محسوس در ساختار شهری بر این باور هستیم که منتخبین شورا باید از استخدام و به کارگیری نیروهای بی کفایت و فاقد تخصص و مهارت و همچنین وابستگان نسبی و سببی خود دست بردارند و با استفاده از نیروهای متخصص و دلسوز و متعهد به اصلاحات گامی مثبت در جهت بهبود فضای شهری بردارند. تا دیر نشده است اصلاحات را سرافراز کنید و امید را بذر هویت خود و هواداران اصلاحات کنید‌.

431 کلیک ها  یکشنبه, 21 مرداد 1397 14:32
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا