عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس:

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس:
   

انحصار رسانه در دست دولت های مستبد مهمترین چالش رسانه است

مازیار مرتب که شامگاه پنجشنبه 11شهریور همایش فعالان سیاسی اصلاح طلب استان فارس سخن می گفت ،به بررسی این سئوال که «آیا فعالی سیاسی یک کنش اخلاقی است؟» پرداخت و گفت: وبر کنش را رفتاری معرفی می کند که برای انجام دهنده اش معنای خاصی دارد و از انجام آن معنایی را دنبال می‌کند و از این جهت وبر چهار نوع کنش «هدفمند»، «ارزشی»، «عاطفی» و «سنتی» را تقسیم بندی کرده و معتقد است که تنها کنش های هدفمند و ارزشی عقلانی هستند.

وی ادامه داد: پاسخ به این سئوال که فعالیت سیاسی کنشی عقلانی است؟ بسته به شرایط نوع کنش، مشروط است و نمی توان با قاطعیت به آن پاسخ داد و از نظر جامعه شناسان بسیاری از کنش های اجتماعی و سیاسی در دسته کنش‌های عاطفی و ارزشی قرار گرفته و فاقد عقلانیت است.

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی منطقه فارس در ادامه به بررسی ابزارهای رقابت سیاسی در علوم انسانی پرداخت و گفت: موریس دوورژه «زور و خشونت»، «پول و ثروت»، «رسانه های ارتباط جمعی» و «تعدد و تشکل» را مهمترین ابزارهای رقابت سیاسی می‌داند که همچنان در همه جای دنیا وجود دارد.

وی ادامه داد: سیاست به دنبال حذف سلاح نیست بلکه به دنبال محدود کردن آن در دست دولت متمرکز است و دولتها تنها قدرت مسلح در میان شهروندان بدون سلاح هستند.

وی ثروت و پول را ابزارهای رقابت سیاسی دانست که غیر مستقیم برای کسب قدرت به کار می روند و اضافه کرد: با پول می توان دیگر ابزارهای رقابت سیاسی برای کسب قدرت را به دست آورد و نه تنها در جوامع سرمایه داری که در اکثر جوامع پول و ثروت قسمتی از قدرت را در اختیار دارد.

این فعال سیاسی احزاب انحصار رسانه در دست دولت های مستبد را مهمترین چالش رسانه های ارتباط جمعی برشمرد و گفت: با اعتلای عمومی سطح زندگی توده و تغییر نظام های سیاسی، تعدد و تشکل به یکی از ابزارهای قاطع رقابت سیاسی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه حق رای مصادف با حکمیت تعدد و تشکل است، به برخی از مزایا و معایب وجود تشکل های سیاسی اشاره کرد و گفت: شفاف شدن دیدگاهها و شناسنامه دار شدن نظرات، الزام به پاسخگویی و تبدیل تصمیمات فردی به گروهی و تصمیمات ضد عقلایی به تصمیمات عقلایی مهمترین مزایای وجود احزاب در هر جامعه ای است.

مرتب افزود: کند کردن حرکتها و تصمیمات، امکان تشدید تفرقه و تشدد در جامعه و خطر تک بعدی شدن اعضای حزب نیز از مزایای تحزب در جامعه است.

انتهای پیام /  101
1384 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 12 شهریور 1395 03:12
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا