شهریار فوتبال ایران در صدر

 علی دایی در رقابت با سامی الجابر ستاره عربستانی با کسب۸۰ درصد آرا در صفحه رسمی جام جهانی در توییتر عنوان  برترین مهاجم آسیا در این رقابتهارا از نظر کاربران بدست آورد .

این افتخار برای علی دایی و فوتبال ایران قابل توجه و ارزشمند و انگیزاننده است .

شهریار فوتبال ایران نه فقط در عرصه فوتبال بلکه در سایر عرصه ها ی ملی و اجتماعی خوش درخشیده است . او سرمایه ای کم نظیر برای ورزش ایران و اسطوره ای قابل احترام برای قاره کهن است .

 اما سکانداران سیاست و ورزش ورسانه  با این اسطوره چه کرده  و چه می کنند ؟ او توانایی های خود در فوتبال وتعلق و تعهد خود را در سایر عرصه ها به میهن و مردم نشان داده است . می گویند تعلق ویژگی و حس ارزشمند و سرمایه ای است که آدمی در گذر از رنجها و حرمانها ذره ذره به دست میاورد و به عنوان عنصری هویت ساز در ژرفای وجودش شکل می گیرد و در بزنگاههای دشوار به کارگرفته می شود.

علی دایی در دوران فوتبالش و بعد از آن با همین حس و تعلق بی هیچ منت و تظاهری عمل کرده است . عمل، همان معیاری است که می توان و باید عیار شخصیت و اثرگذاری و نقش  آدمها را  با آن سنجید .

 با اتکا بر این معیار و مجموعه اعمال و رفتار دایی میتوان گفت که او به عنوان یک چهره اسطوره ای گمشده فوتبال ایران و فراتر از آن است.

بی اعتنایی به این سرمایه ارزشمندو عدم استفاده از ایشان  یک سرمایه سوزی جبران ناپذیربوده و هست .

جهان میداند و قاره کهن نیز که شهریار فوتبال ایران دارای چه گوهری است و برخاسته از درون کدام تاریخ و ملت است . قدر این چهره اسطوره ای را باید دانست و بر صدر نشاند نه انکه تحت تاثیر کج اندیشی هاو اراده گرایی های  سیاسی وانواع  جهالتهاو بغض ها وحسادتها میدان  فوتبال و سایر عرصه ها  را بر او تنگ کرد.

هیچ مدیریت ورزشی و سیاسی اینگونه به محدود کردن قهرمانان و اسطوره هایش برنخاسته است  که دیر زمانی ماشاهد آن هستیم . حذف دستوری عادل فردوسی پور از فعالیت رسانه ای  و دستور به عدم  استفاده ازعلی دایی در فوتبال باشگاهی و ملی  و... تقابلی آشکار با خواست مردم و نادیده گرفتن شایسته سالاری است .

احترام به خواست مردم و گزینش شایستگان بر اساس شایسته سالاری یک اصل مهم در اداره جامعه و روش و منشی برای رشد و شکوفایی است .

از یاد نباید برد که  اسطوره ها وشایستگان دارای تعلق ملی را نمیتوان وسوسه کرد یا فریب داد زیرا آنان در دامان پرمهر میهن نوازش دیده واز درون مردم و آرمانها و آرزوهایشان برخاسته اند.این است آن واقعیتهایی  که باید به آن توجه کرد.بنابراین تا بیش از این دیر نشده و گذر زمان مهر مرورواستحاله را بر آن نزده است باید به جبران مافات برخاست  و عرصه های مدیریتی را برای شایستگان باز کرد .                                

انتهای پیام /  عبدالکاظم دریساوی-روزنامه نگار
آخرین ویرایش در جمعه, 02 خرداد 1399 15:08
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا