اتحادیه اروپا در یکسالگی برجام بیانیه ای مهم صادر کرد

موگیرینی
موگیرینی  
اتحادیه اروپا در یکسالگی برجام  بیانیه ای مهم  صادر کرد موگیرینی

دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا به زودی درتهران افتتاح می شود

در حالی که از چندی پیش اخبار مربوط به افتتاح دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران منتشر شده بود اما برخی مسائل رخ دادن این اتفاق را با چالش هایی مواجه کرده و امکان آن را زیر سوال برده بود. اما اخیرا اتحادیه اروپا بیانیه ای را در یکسالگی توافق هسته ای منتشر کرده است که طی آن اعلام کرده: «یک سال بعد از به نتیجه رسیدن توافق تاریخ ساز اتحادیه اروپا مفتخر است که اعلام کند برجام به شکل کامل تحقق یافته است. این امر نشان میدهد که با اراده سیاسی، پشتکار و دیپلماسی چند جانبه میتوان راه حل های عملیاتی برای مشکلات اساسی پیدا کرد.»

بیانیه اتحادیه اروپا همچنین واجد نکات مهمی در مورد روابط و مراودات اقتصادی این اتحادیه با ایران و از جمله موضوع برداشته شدن تحریم ها است و در آن آمده است: «با توجه به این موضوع که برداشته شدن تحریم ها برای ارتباط و مراوده مجدد بانک ها و شرکت های اروپایی با ایران لازم و اساسی است، برای آنکه ایران بتواند به شکل کامل از مزایای برداشته شدن تحریم ها بهرمند شود لازم است که این کشور موانع مربوط به سیاست های مالی و اقتصادی، محیط کسب و کار و حاکمیت قانون را از میان بردارد».

این بیانیه ادامه داده است: «اتحادیه اروپا و اعضای آن آمادگی خود را برای همیاری با ایران در این مسائل و ارائه کردن کمک های فنی از جمله قبول الزامات FATF و همچنین استفاده از اعتبارات صادراتی برای تسهیل تجارت و سرمایه گذاری اعلام میکند.»

بیانیه اتحادیه اروپا در یکسالگی برجام اشاره میکند: «اتحادیه اروپا مجددا بر تعهدات خود برای ایجاد روابط سازنده بیشتر با ایران به ویژه در حوزه های تجارت، انرژی، حقوق بشر، همکاری های هسته ای صلح آمیز، مهاجرت، محیط زیست، مبارزه با تهدیدات فرامرزی نظیر مواد مخدر، همکاری های بشر دوستانه، حمل و نقل، تحقیقات، آموزش، فرهنگ و مسائل منطقه ای تاکید میکند. اتحادیه اروپا از استراتژی همکاری تدریجی و قدم به قدم که حیطه وسیعی را پوشش داده، در مسائل مشترک سازنده باشد، در موارد اختلاف نظر حیاتی بوده و در عمل مفید باشد حمایت میکند.»

بیانیه اتحادیه اروپا اعلام میکند: «به عنوان بخشی از این استراتژی اتحادیه اروپا قصد دارد اقدام به باز کردن دفتر نمایندگی در ایران کند. برجام برای کل منطقه سودمند است و فرصتهایی برای همکاری های منطقه ای فراهم میکند. اتحادیه اروپا از همه طرف ها میخواهد برای یک همکاری منطقه ای سازنده تلاش کنند و به کاهش تنش ها کمک رسانند. اتحادیه اروپا مجددا بر تعهد خود برای واقعی سازی وضعیت بهینه منطقه ای تاکید می کند.»

بر این اساس آنچه به نظر میرسد این است که علیرغم کارشکنی های مداوم برخی گروه ها از جمله صهیونیست ها، به زودی دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران افتتاح خواهد شد.

سرویس بین الملل راستین آنلاین

انتهای پیام /  101
733 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 تیر 1395 10:36
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا