مهتمرین هدف از پایتختی شیراز شناساندن این شهر کهن به نسل جوان جهان اسلام بود

مهتمرین هدف از پایتختی شیراز شناساندن این شهر کهن به نسل جوان جهان اسلام بود
علی رضایی
راستین آنلاین:دبیراجرایی پایتخت جوانان جهان اسلام گفت: مهتمرین هدف ما از پایتختی شیراز شناساندن این شهر کهن به نسل جوان جهان اسلام بود.


علی رضایی با بیان اینکه براساس آمار موجود از مراجع مختلف، پس از پایتخت شدن شیراز بیش از 500 نفر از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی با هزینه شخصی و با خانواده از شیراز بازدید کردند افزود:این اتفاق  در سال اقتصاد مقاومتی موجب رونق صنعت گردشگری در استان فارس می شود.

رضایی با اشاره به اینکه صنعت گردشگردی مهمترین ابزار برای صدور فرهنگ،سنت و آداب و رسوم هر کشور است اظهار داشت : بر اساس آمار رسمی سازمان کنفرانس اسلامی و تقدیراین سازمان از برنامه پایتختی، پس از افتتاحیه تعداد 109 هزار و 650 نفر از کشورهای مختلف رویداد های شیراز را از طریق سایت سازمان دنبال کردند که این آمار نیز یکی از دستاوردها برای شناساندن شهر شیراز و استان فارس است.

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان فارس بیان کرد: در برنامه عکس شیراز بیش از 300 عکاس داخلی وخارجی شرکت کردند که عکاس کشور رومانی درشهرش نمایشگاه ها عکس های شیراز را بر پا کرد و این عکاس در خواست کرده در شیراز نمایشگاهی به همین منظور برگزار کند که این امر هم موجب رونق گردشگری می شود.

وی گفت : پایتخت شدن شهر شیراز به راحتی بدست نیامده چرا که پنج کلان شهر کشور نیز داوطلب این عنوان شده بودند اما با توجه با زیرساخت های فرهنگی و تاریخی سازمان کنفرانس اسلامی پس از بازدید از شیراز این شهر را به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام انتخاب کرد.

رضایی اضافه کرد: عنوان هایی که شهر شیراز تاکنون کسب کرده مربوط به تاریخ کهن کشورمان در گذشته بود و پس ازآن به دلیل نبودن ارتباطات بین المللی ظرفیت های شیراز مغفول مانده بود و هیچ عنوان جدیدی این شهر تاریخی کسب نکرده است و شناساندن شیراز دستاوردی نو برای تاریخ ایران است و دروازه تمدن اسلامی بر روی تمام کشورها باز شد.

وی مسابقات قرآنی جوانان جهان اسلام را یکی دیگر از مهمترین دستاوردهای شیراز پایتخت جوانان جهان اسلام دانست و افزود: مسابقات قرانی چهارمین برنامه از سری برنامه های پایتختی شیرازاست که قرار است آبان ماه سال 96 با شکوه خاصی با حضور بیش از 300 نفر از جوانان داخلی و خارجی که عضو کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی در شیراز برگزارشود.

دبیراجرایی پایتخت جوانان جهان اسلام ادامه داد : متاسفانه برخی افراد مغرضانه اعلام کردند که پایتختی شیراز هیچ دستاوردی نداشته و هزینه های میلیاردی هم برای آن شده است که این موضوع درست نیست و همانگونه که گفتم مهمترین دستاورد معرفی شهر شیراز برای نسل جوان بوده است و تا کنون تنها 500 میلیون تومان هزینه در بر داشته که آورده آن بسیار بیشتر از هزینه صورت گرفته است ضمن اینکه تمام هزینه ها از منابع غیر استانی و از سوی وزارت ورزش و جوانان تامین شده است.

رضایی بیان کرد: چه دستاوردی بهتر از اینکه بیش از 100 هزار نفر از کشورهای جهان اسلام با شهر شیراز از طریق سایت سازمان کنفرانس اسلامی و سایت انگلیسی، فارسی شیراز پایتخت جوانان جهان اسلام آشنا شدند و چقدر باید هزینه می کردیم تا این تعداد افراد با شهر شیراز آشنا شوند.

وی گفت:در برنامه افتتاحیه بیش از 50 شبکه تلویزیونی داخلی و خارجی اخبار این رویداد را پخش کردند بدون اینکه بخواهیم برای پخش آن هزینه ای پرداخت کنیم و این بدان معناست که شیراز به خوبی به جهان اسلام و دیگر کشورها معرفی شده است و به اهدافمان درپروتکل امضا شده دست یافته ایم.

رضایی با انتقاد از شهرداری و شورای چهارم شهرشیراز افزود: متولی برگزاری پایتختی در کشورهایی که این عنوان را کسب می کنند، شهرداری ها هستند که متاسفانه این اتفاق در شیراز رخ نداد و اداره کل ورزش و جوانان فارس با حمات وزارت ورزش و جوانان به تنهایی این مسئولیت بزرگ و ماندگار را برعهده گرفت و توانست به اهداف خود دست یابد.

وی گفت: از شهردار جدید شیراز واعضای شورای پنجم می خواهیم با توجه به چند برنامه باقی مانده به ویژه برنامه مسابقات قرآنی که در پیش داریم کمک کنند تا بتوانیم برنامه های باقی مانده را همچون گذشته به سرانجام برسانیم.

رضایی گفت : عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام برای همیشه در تاریخ شهر کهن شیراز به ثبت رسیده است واز سوی افشانی استاندار سابق فار س مصوب شد که در یکی از میدان های شهر، نماد زیبایی به این نام نصب شود تا برای همیشه در اذهان عمومی باقی بماند.

پانزدهم مهرماه سال 95 در نشست نهایی سومین اجلاس وزرای کشورهای جهان اسلام که درشهر استانبول ترکیه برگزارشد، شهرشیرازبه عنوان پایتخت جدید جوانان جهان اسلام در سال 2017 معرفی شد.

پرچم پایتختی جوانان جهان اسلام شانزدهم بهمن ماه سال 95 در آیین ویژه ای در مقابل آرامگاه حافظ در شیراز برافراشته شد.

شهر شیراز در مدت زمان یک سال پایتختی با کشورهای اسلامی در زمینه فرهنگی، هنری ، ورزشی، مسابقات قرائت قرآن و ... در ارتباط خواهد بود.
1981 کلیک ها  دوشنبه, 03 مهر 1396 06:50
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا