کابوس نشست زمین ،سانحه ی قطار شوم و اهمیت خرید هواپیما

کابوس نشست زمین ،سانحه ی قطار شوم و اهمیت خرید هواپیما
مسافرت هوایی
  • سانحه رخ داده برای دو قطار مسافر بری که صبح روز جمعه در محور دامغان به سمنان رخ داد باردیگر لزوم بازنگری در سیاست های حمل و نقلی در کشور را یادآوری کرد.

راستین آنلاین:درحالیکه  منتقدان خرید هواپیما با خرده گیری به دولت معتقدند که دولت به جای خرید هواپیما می بایست ناوگان ریلی و جاده ای کشور را ارتقاء دهد، برخی معتقدند که مسائل زیست محیطی و احتمال نشست زمین در مسیر راه آهن که بر اثر خشکسالی و از دست دادن منابع زیر زمینی آب رخ داده باعث می شود تا در سیاست های حمل و نقل در کشور تجدید نظر جدی شود.

کابوس نشست زمین

مدیر کل اداره زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور معتقد است : تداوم نشست زمین و ترک های حاصل از آن در دشت نیشابور ممکن است باعث بروز مشکل در خطوط ریلی این منطقه شود.

جعفر طاهری با بیان اینکه فرونشست زمین در دشت نیشابور مدتی است که آغاز شده و ترک های ناشی از آن بر روی سطح زمین مهمترین نشانه این نشستهاست می افزاید:

بهره برداری بی رویه از آب های زیر زمینی و کاهش نزولات جوی در دهه گذشته باعث نشست زمین در تعدادی از دشت های استان خراسان رضوی از جمله دشت نیشابور با نرخ نشست سالیانه بیش از 10 سانتی متر شده است.

طاهری با اشاره به سیل گیر شدن زمین ها و خسارت به اراضی کشاورزی ناشی از فرونشست در دشت نیشابور می افزاید: ترک خوردگی برخی ساختمان های روستای بشرو در این منطقه و توسعه شکاف ها، ترک ها و فروچاله ها از مهمترین عوارض این فرونشست هاست.

وی خسارت های وارده به جاده ها و خطوط انتقال نفت و گاز در دشت نیشابور و احتمال گسترش این ترک ها تا خط آهن سراسری مشهد – نیشابور را از دیگر عوارض این فرونشست ها بر می شمارد و می گوید:بررسی های اولیه نیز حاکی از گسترش شکاف در حوالی روستای بشرو تا خطوط ریلی در این ناحیه است که در صورت گسترش و بازشدگی شکاف ممکن است باعث بروز مشکل در خطوط راه آهن شود.

اهمیت خرید هواپیما و لزوم تغییر سیاست هادر حوزه حمل و نقل

در حالیکه شواهد و قرائن حکایت از ناخشنود بودن عده ای از منتقدین دولت از انتعقاد و نهایی شدن قرارداد خرید هواپیما ها ی نو توسط دولت دارند،آمارها نشان می دهد که هواپیما و مسافرت هوایی امن ترین روش مسافرت در دنیا شناخته می شود.

براساس آمار های موجود احتمال مرگ در هواپیما 1 در 7229 است و این آمار نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی ناچیز است.

معیارهای زیادی برای سنجش امنیت هواپیماها وجود دارد، اما شاید اینکه بدانیم کدام هواپیماها کمترین تصادفات و حادثه‌ها را داشته‌اند ما را به انتخاب هواپیمای امن‌تر کمک کند.

برای ملموس تر شدن این آمارها بررسی داده های زیر ضروری به نظر می رسد.

ایرباس 340: تعداد 355 دستگاه از این هواپیما در سراسر دنیا در حال پرواز هستند و تاکنون 18 میلیون ساعت پرواز داشته‌اند و هیچ حادثه و تصادف جدی برای این هواپیما گزارش نشده است.

بوینگ 747: این هواپیما که قادر به حمل حدود 500 مسافر است، یکی از امن‌ترین هواپیماهاست. این هواپیما یک حادثه به ازای هر 17 میلیون ساعت پرواز داشته است. تعداد 838 دستگاه از این هواپیما در سرار دنیا پرواز می‌کنند که البته در خطوط هوایی ایران مدل‌های قدیمی این هواپیما وجود دارند که به علت سن بالا امنیت کمتری دارند و کمتر به کار گرفته می شوند.

ایرباس 320: این هواپیما که در بیشتر شرکت‌های هواپیمایی ایران استفاده می‌شود، یک حادثه به ازای هر 14 میلیون ساعت پرواز داشته است. اولین مدل این هواپیما سال 1988 تولید شده است و 3604 دستگاه از این هواپیما در حال پرواز هستند.

ام‌دی 80: این هواپیما یک تصادف به ازای 2.3 میلیون ساعت پرواز داشته است. در سال 1980 تولید شده و 923 دستگاه از آن در حال پرواز هستند.

بوینگ 727: این هواپیما در ابتدا در سال 1963 تولید شده است و همچنان 412 دستگاه از آن در حال پرواز هستند. و فقط یک تصادف به ازای هر 2 میلیون ساعت پرواز داشته اند.

فوکر 100: این هواپیما نیز یک حادثه به ازای 1.5 میلیون ساعت پرواز داشته است. (مدل‌های هواپیمای توپولوف نیز تقریباً در همین رده هستند )

ایرباس 300-600: اولین مدل این هواپیما(ایرباس 300) در سال 1972 تولید شد. سری 600 ای هواپیما در سال 1983 طراحی و تولید شد. مدل 300 ایرباس دارای مدل‌ها متنوعی است و تاکنون انواع مدل‌های آن 54 حادثه مرگ‌بار داشته‌اند. مد A300B2-203 این هواپیما همان هواپیمایی است که در سال 1988 توسط نیروهای آمریکایی در خلیج‌فارس سرنگون شد.

ایلوشین( Ilyushin IL-76 ): این هواپیما که برای نیروی هوایی روسیه در سال 1974 طراحی و تولید شده است، یک تصادف به ازای هر 560 هزار ساعت پرواز داشته است. 247 دستگاه از این هواپیما در حال پرواز هستند.

این بررسی نشان می دهد که مسیر هوایی هنوز هم امن ترین مسیر برای مسافرت است.

هرچند به نظر می رسد که علت بروز حادثه اخیر رخ داده برای دو قطار مسافر بری خطای انسانی بوده است،اما این اتفاق ناگوار زنگ خطرو هشداری بود تا منتقدان خرید هواپیما تیغ نقد غیر منصفانه خود را علیه دولت و در بحث خرید هواپیما غلاف کنند.

920 کلیک ها  شنبه, 06 آذر 1395 00:17
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا