پس لرزه های آتش سوزی درپاسارگادشروع شد؛

جوابیه
جوابیه  
پس لرزه های آتش سوزی درپاسارگادشروع شد؛ جوابیه

جوابیه جمعیت هلال احمرفارس به اظهارات فرماندارپاسارگاد

به گزارش راستین آنلاین از شیراز،دراین جوابیه یک یک نسخه ازآن نیز به دفتر این پایگاه خبری در شیرازارسال شده آمده است:

آتشی که صبح روز چهارشنبه 19 خرداد ماه جاری به دامن طبیعت زیبای منطقه پاسارگاد در تنگه بلاغی و دره خرسی افتاد و دامنه آن تا روز بعد گسترش یافت و بخش زیادی از پوشش گیاهی این منطقه خصوصا درختان و درختچه ها را به تلی از خاکستر تبدیل نمود، علاوه بر اهمیت دوباره جایگاه مدیریت بحران، ضرورت آشنایی مدیران استانی و محلی بحران با مقوله اطلاع رسانی در بحران را به اذهان متبادر ساخت.
عدم برخورداری از اطلاعات فنی و بی بهرگی از دانش اطلاع رسانی و اخلاق حرفه ای ارتباط با رسانه، بار دیگر کام نجاتگران خدوم، داوطلب و ایثارگر جمعیت هلال احمر فارس پس از ساعت ها حضور بی وقفه در منطقه حادثه را تلخ کرد و خستگی را بر جان روزه دار آنها باقی گذاشت.
روابط عمومی به عنوان آئینه تمام نما و زبان گویا و گوش شنوای سازمان بر خود لازم می داند در پی مصاحبه اخیر فرماندار محترم پاسارگاد و اظهار مطالب غیر واقع و غیر کارشناسی و انتقاد از عملکرد جمعیت هلال احمر در امدادرسانی به حادثه اخیر این منطقه، موارد زیر را به اطلاع عموم هم استانی های عزیز و اصحاب فرهیخته رسانه برساند و قضاوت و انصاف را به مخاطبان واگذارد.
نخست آنکه: مطابق با آیین نامه ها و دستورالعمل های امدادی، جمعیت هلال احمر تنها و تنها نقش پشتیبانی عملیاتی در حوادث مربوط به آتش سوزی ها را بر عهده دارد و به عنوان نیروی امدادرسان اصلی و پاسخگو در این زمینه به شمار نمی آید.
با وجود آنکه تفاهم نامه مشترک اداره کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری  برای مهار و اطفاء حریق جنگل ها، مراتع و منابع طبیعی با دیگر سازمانها می باشد، اما جمعیت هلال احمر فارس همواره در حوادث تلخ آتش سوزی جنگل ها و منابع طبیعی در کنار سایر  نیروهای امدادی و مردمی بوده است و دوشادوش آنها، تا پایان موفقیت آمیز عملیات اطفاء حریق حضور و عملکردی موثر داشته است.
حادثه اخیر نیز نه تنها از این مورد مستثنی نبوده است بلکه به دلیل اهمیت مضاعف، تدابیر ویژه تری برای کنترل آن اتخاذ گردیده که در ادامه به آنها اشاره می شود.
دوم آنکه: با اعلام اولیه حادثه آتش سوزی در ارتفاعات تنگه بلاغی شهرستان پاسارگاد، نجاتگران جمعیت هلال احمر ارسنجان به منطقه اعزام می شوند و با تداوم حریق، در روز بعد یعنی پنجشنبه 20 خرداد ماه نیز نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان های خرمبید و مرودشت به نیروی های امدادی حاضر در منطقه می پیوندند. در عملیات های روزهای یاد شده، در مجموع 30 نجاتگر داوطلب و کادر، دو دستگاه آمبولانس و 4 خودرو عملیاتی به کار گرفته می شود و در همین مدت به 55 مصدوم ناشی از آتش سوزی، خدمات سرپایی امداد و کمک های اولیه ارائه می شود. مدیر عامل جمعیت هلال احمر فارس علاوه بر تماس های تلفنی روز چهارشنبه با فرماندار پاسارگاد و صدور دستورات لازم به نیروهای زیر مجموعه خود مبنی بر افزایش نیروهای امدادی و انجام هماهنگی های بین بخشی، از ساعات اولیه کاری روز پنجشنبه نیز تا ساعت 13 با حضور در دفتر معاونت امور عمرانی استانداری، همکاری مورد نیاز را برای تسریع در فرآیند امدادرسانی از سوی جمعیت هلال احمر مبذول می دارد؛ که جا دارد از این فرصت استفاده نموده و از رویکرد تعاملی مهندس رضاییان معاون محترم امور عمرانی استانداری فارس با جمعیت هلال احمرقدردانی نماییم.
سوم آنکه: به رغم نقص فنی بالگرد جمعیت هلال احمر فارس و عدم شرایط لازم برای پرواز، با هماهنگی و تعامل سازمان مدیریت بحران و سازمان امداد و نجات، بالگرد جمعیت هلال احمر خوزستان در ساعت 4 صبح روز پنجشنبه برای حضور در ارتفاعات شهرستان پاسارگاد اعزام می شود و هماهنگی درون استانی برای سوخت گیری و پرواز بر فراز منطقه دچار حریق، از طریق جمعیت هلال احمر فارس صورت می گیرد و باز به رغم ساعت استاندارد پرواز بالگرد در طول روز یعنی 7 ساعت (نکته ای که فرماندار محترم پاسارگاد دانسته یا نادانسته در مصاحبه خود سخنی از آن به میان نیاورد)، بالگرد جمعیت به مدت 8 ساعت و 20 دقیقه به پرواز خود در منطقه حادثه دیده ادامه داده و علاوه بر جا به جایی 160 نفر، 7 تن تجهیزات مورد نیاز را به منطقه منتقل می نماید. هرچند جای این سوال باقی می ماند که اگر عدول از ساعات استاندارد پرواز، خدایی ناکرده منجر به حادثه ناگواری می شد هم اکنون تقصیر حادثه را کدام نهاد مسئول بر عهده می گرفت؟!
در پایان بر خود لازم می دانیم ضمن قدردانی از حمایت ها و نگاه مثبت استاندار محترم فارس به عنوان نماینده عالی دولت در استان و رئیس شورای مدیریت بحران و معاونان پرتلاش ایشان نسبت به فعالیت ها و خدمات جمعیت هلال احمر، که همواره موجب دلگرمی و روحیه مدیران، کارکنان و اعضای این خانواده بزرگ امدادی بوده و هست، مراتب سپاس خویش را از تمامی مسئولان، امدادگران و نیروهای مردمی که همگی در حادثه اخیر از جان و دل برای نجات طبیعت مایه گذاشتند، ابراز نماییم.
روابط عمومی جمعیت هلال احمرفارس

انتهای پیام /  101
1785 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 21 خرداد 1395 18:56
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا