آتش درپاسارگاد

این تصویر تزئینی است
این تصویر تزئینی است  
آتش درپاسارگاد این تصویر تزئینی است

وسعت آتش سوزی زیاد است/اعلام نیاز به کمک از سوی فرماندار

به گزارش راستین آنلاین ،مدير روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس، ضمن تاييد اين خبر، گفت: آتش‌سوزي در محدوده تنگه بلاغي حادث شده است.

سليماني زمان وقوع اين حادثه را ساعت اوليه صبح امروز اعلام و اضافه كرد: اقدامات لازم براي اطفاء حريق انجام شده است.

وي با بيان اينكه تمام نيروها اعم از بسيج، گروه‌هاي مردمي، نيروهاي منابع‌طبيعي، محيط زيست و دستگاه‌هاي اجرايي و ساكنان محلي براي اطفاء حريق همراه شده‌اند، گفت: حريق گسترده بود اما اميدواريم كنترل شود.

سلمياني گفت: با توجه به اعلام نياز انجام شده، اداره كل منابع طبيعي استان فارس حوالي ظهر امروز هلي‌برد نيروهاي انساني را انجام داده است.

وي گفت: علت وقوع حريق و وسعت منطقه درگير هنوز به شكل دقيق مشخص نيست و بايد پس از اطفاء، با انجام بررسي‌هاي كارشناسي، اعلام شود.

سليماني يادآور شد: اراضي درگير حريق شامل عرصه‌هاي طبيعي مراتع مشجر در محدوده تنگه بلاغي است.

 در جنوب غربی جلگه پاسارگاد تنگهٔ دراز و گودی است به نام تنگهٔ بلاغی که محل رفت ‌و آمد چارپایان و دام‌های ایل باصری و طوایف کرد شولی، فارسی، عبدالیوسفی و عرب است.

به دليل اينكه تنگه‌ بلاغي کوتاهترین راه بین2 شهر قادرآباد و سیوند محسوب مي‌شود، ایالات عشايري هنگام کوچ به ییلاق و برگشت به قشلاق از این راه عبور مي‌كنند.

تنگهٔ بلاغی به موازات تنگهٔ سعادت آباد قرارگرفته ولی همانقدر که تنگهٔ سعادت آباد خشک است این تنگه با صفا و پر درخت بوده و احتمال داده مي‌شود كه در دوران هخامنشيان راه مواصلاتي بين تخت‌جمشيد، نقش‌رستم، استخر و پاسارگاد، از اين مسير بوده است.

وسعت و شدت آتش‌سوزي زياد است

فرماندار شهرستان پاسارگاد نیز دراین خصوص گفت: وسعت و شدت آتش در منطقه تنگ بلاغي زياد است و مهار را با دشواري‌هاي فراواني مواجه كرده است.

طاهر ايزدي افزود: آتش‌سوزي از حوالي ساعت 10 صبح در محدوده تنگه بلاغي، منطقه‌اي معروف به چاه‌دارن حادث شده است.

او اضافه كرد: به‌دليل وسعت زياد منطقه، پوشش گياهي فراوان و خشك شده و همراهي باد شديد، به گسترش حريق كمك و مهار حريق را بسيار دشوار كرده است.

ايزدي با يادآوري اينكه هلي‌برد نيروي انساني با استفاده از بالگرد توسط منابع طبيعي انجام شده و ادامه دارد، تصريح كرد: به‌دليل وسعت منطقه و صعب‌العبور بودن، نياز به نيروهاي مردمي بيشتري براي اطفاء حريق هستيم.

او با بيان اينكه علي‌رغم گذشت چندين ساعت از وقوع حريق، هنوز مهار كامل آن امكان‌پذير نشده است، گفت: اگر به ساعات شب برسيم كار دشوارتر خواهد شد.

ايزدي از حضور نيروهاي انتظامي، گروه‌هاي مردمي، انجمن‌هاي محيط زيست و همراهي برخي نيروهاي دولتي در برنامه مهار آتش خبر داد و تاكيد كرد: اگر نيروهاي داوطلب به ما بپيوندند، امكان انتقال آنان به ارتفاعات با هدف كمك به مهار آتش وجود دارد.

فرماندار شهرستان پاسارگاد ضمن تاكيد بر نياز به نيروي انساني بيشتر براي مهار حريق، گفت: هنوز اطلاعات دقيق در خصوص وسعت دامنه حريق و خسارات وارده و همچنين علت آتش‌سوزي در دست نيست.

 

انتهای پیام /  101
9445 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 17 تیر 1395 11:06
این مورد را ارزیابی کنید
(29 رای‌ها)

1 نظر

  • سلمان از مرودشت پنج شنبه, 20 خرداد 1395 22:52 ارسال شده توسط سلمان از مرودشت

    باید ستاد مدیریت بحران به کمک مردم بیاد

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا