دوشنبه, 25 تیر 1397 12:56

تهران از احتمال همکاري راهبردي با امريکا در خاورميانه استقبال مي کند

تهران از احتمال همکاري راهبردي با امريکا در خاورميانه استقبال مي کند
صادق خرازی
  • خرد حکم مي کند که ترامپ به ايران به مثابه يک فرصت نگاه کند، کاري که روسيه انجام مي دهد که بايد ممنون قدرت استثنايي و برتري هاي راهبردي مان در منطقه باشيم.

راستین آنلاین :"نجمه بزرگمهر"، در گزارشي در "فايننشال تايمز" انگلستان، واکنش ايران به اقدام احتمالي ترامپ براي بازنگري در توافق هسته اي را بررسي کرده است. "فايننشال تايمز" در اين گزارش با صادق خرازي، رئيس حزب " نداي آزادي" گفت و گو کرده است.
اين روزنامه انگليسي به نقل از صادق خرازي بر اين نکته تاکيد دارد که " اگر ترامپ بخواهد به وعده انتخاباتي خود عمل کند و توافق هسته اي را از مسير خود خارج سازد، ايران به هيچ گونه تغييري در توافق هسته اي تن درنخواهد داد."

تهران از احتمال همکاري راهبردي با امريکا در خاورميانه استقبال مي کند
در ادامه اين گزارش، "فايننشال تايمز" به نقل از صادق خرازي مدعي است که تهران از احتمال همکاري راهبردي با امريکا در خاورميانه استقبال مي کند.
"صادق خرازي، رهبر ميانه رو حزب " نداي آزادي" و خويشاوند آيت الله علي خامنه اي، رهبر معظم، روز يکشنبه در مصاحبه با فايننشال تايمز گفت، البته تهران از احتمال همکاري راهبردي با امريکا در خاورميانه استقبال مي کند.
آقاي خرازي در اين مصاحبه گفت « نمي توان با تغيير يک فرد ساختار توافق هسته اي را که از حمايت بين المللي بر خوردار است، عوض کرد و رهبري ايران تحت هيچ شرايطي هيچ تغييري را در توافق هسته اي نخواهد پذيرفت. اين سياست ايران است و از آن عقب نشيني هم نخواهد شد».
البته، خرازي گفت به نمايندگي از جمهوري اسلامي صحبت نمي کند. ولي از آنجا که عضو محفل خودي هاست، آميزه هشدارها و پيشنهاد شاخه زيتون او، احتمالا بازگو کننده حال و هوا و تفکرات کلي مقامات سياسي در ايران ، بعد از پيروزي ترامپ، است."

تهديد ترامپ و واکنش ايران
ترامپ پيش از انتخابات هفته گذشته گفته بود، در صورتي که به رياست جمهوري انتخاب شود، توافق هسته اي سال گذشته بين ايران و شش قدرت جهاني را پاره خواهد کرد يا حداقل تغيير خواهد داد. همانطور که مي دانيد، ايران، طبق اين قرارداد، موافقت کرد، بيشتر فعاليت هاي هسته اي خود را متوقف سازد و اتحاديه اروپا و امريکا در مقابل قول دادند که بسياري از تحريم هايي را که به علت بلند پروازي هسته اي ايران بر اين کشور تحميل شده بودند، لغو کنند.
ترامپ اين توافق را « احمقانه ترين توافق همه دوران » ناميد و گفت، « اين توافق ايران را قطعا صاحب سلاح هسته اي خواهد کرد. و ايران بايد به ما نامه بنويسد و از اين نظر از ما تشکر کند»
آيت الله خامنه اي [رهبر معظم انقلاب اسلامي] هم در واکنش گفت « اگر توافق را پاره کنيد ما آن را آتش خواهيم زد».
خرازي گفت، البته مقصود ترامپ از اين گفته ها اين بوده که براي خود راي جمع کند و گفته هاي او لزوما بيانگر برنامه هاي سياسي او در زمان زمامداري وي نيستند.
او در ادامه گفت « اگر ترامپ با ما همکاري کند و حسن نيت نشان دهد، ما نيز براي کاستن از نگراني هاي مشترک در منطقه مانند داعش، طالبان و تنش هاي بين عربستان و يمن همين کار را انجام خواهيم داد. بدون ترديد، اين وضعيت هرگز به اتحاد راهبردي منتهي نخواهد شد اما مي توانيم در منطقه همکاري راهبردي داشته باشيم».

"فايننشال تايمز" در ادامه اين گزارش با اشاره به بازتاب ديدگاه صادق خرازي در محافل سياسي ايران مي نويسد: "ديدگاه هاي او در بين بسياري از سياستمداران ميانه روي ايراني بازتاب يافته است ، سياستمداراني که موضع واقع گرايانه دارند و عنوان مي کنند که فرد سرمايه داري مانند ترامپ احتمالا در مقام رياست جمهوري با ترامپ کانديداي رياست جمهوري بسيار تفاوت خواهد داشت.
اما نيروهاي نزديک به حسن روحاني، رييس جمهور ميانه رو، نگرانند که توافق هسته اي، بزرگترين دستاورد سياسي آنها، به خطر بيافتد. بلاتکليفي در باره آينده اين توافق مي تواند به رکود اقتصادي ايران بيشتر دامن بزند و توافق هاي موقت با شرکت هاي اروپايي، مانند توافق چهار ميليارد و هشصد ميليون دلاري هفته گذشته گاز با تونال را، در معرض خطر قرار دهد.
در اين ميان،روحاني و فدريکو موگريني، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا، گفته اند، توافق هسته اي توافق دوجانبه نيست که از سوي يک طرف باطل اعلام شود."

ترامپ به ايران به مثابه يک فرصت نگاه کند
"فايننشال تايمز" در پايان اين گزارش، به قدرت منطقه اي ايران اشاره کرده و به نقل از صادق خرازي توصيه مي کند که ترامپ به ايران به مثابه يک فرصت نگاه کند.
"سپاه پاسداران، طلايه دار اقدامات نظامي و نفوذ سياسي ايران در منطقه است. تهران نافذترين بازيگر منطقه اي در عراق و حامي اصلي رژيم اسد در دمشق است. ايران همچنين حزب الله لبنان را، به مثابه نيروي دست پرورده ارشد خود، آموزش داده و بودجه آن را تامين کرده است.
اين سخن ترامپ که گفته است، دستيابي به روابط بهتر با روسيه - متحد ايران در سوريه- و روابط کمتر صميمانه با عربستان سعودي- رقيب اصلي منطقه اي ايران- را دنبال خواهد کرد، مقامات جمهوري اسلامي را دلگرم کرده است.
خرازي که در سال ٢٠٠٣ سفير ايران در پاريس و در ضمن طراح راهبرد تعامل با امريکا بود که مورد قبول دولت جورج دبليمو بوش قرارنگرفت، گفت، « خرد حکم مي کند که ترامپ به ايران به مثابه يک فرصت نگاه کند، کاري که روسيه انجام مي دهد که بايد ممنون قدرت استثنايي و برتري هاي راهبردي مان در منطقه باشيم. در حال حاضر، بايد منتظر بمانيم و ببينيم که دکترين امنيتي امريکا چيست و مشاوران ترامپ چه کساني خواهند بود».

388 کلیک ها  چهارشنبه, 26 آبان 1395 09:24
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا