دشمن

به راستی دشمن اول ایرانیان کیست؟ سلسله آسیب هایی که جامعه ایران را در معرض تهدید و آزار قرار داده، تک بعدی نیست و باید با نگرشی عمیق آنها را بررسی و واکاوی کرد.

 در حالی که عده ای بر این باورند که تیغ تحریم ها و دونالد ترامپ، اصلی ترین دشمن ما به حساب می آیند، شاید ماجرا از قرار دیگری باشد. با خوانش تاریخ، درمی یابیم که این خطه دیرینه همواره دشمنانی بزرگ تر و ناجوانمردتر از رئیس جمهور پرحاشیه ایالات متحده هم داشته و دسیسه های مردم ستیزانه آنها برای ایرانیان تازگی ندارد.

 این پرزیدنت رادیکال به همراه همتایانش، مثل سونامی زودگذری هستند که در مقطعی چند ساله کیفیت زندگی ایرانیان را آشفته کرده و اهداف استثمارگرایانه ای را در سر می پروراند.

به همین دلیل، باید با نگرشی عمیق تر به سلسله مؤلفه هایی اندیشید که جامعه ایران را بی تاب کرده و آن را در معرض تهدیدهای مهلک قرار داده است. شاید رشته عوامل زیان باری نظیر تخریب های محیط زیستی، گسترش خشکسالی، رشد رانت خواری، ظهور اخلالگران اقتصادی و مجموعه عواملی از این دست، دارای آثار به مراتب مخرب تری از توطئه های رئیس جمهور افراطی و رادیکال باشند.

دشمن اول ایرانیان کیست؟ با نگاهی به طبیعت ایران، درمی یابیم که دوران بهشت جغرافیایی این سرزمین به سر آمده و میانگین بارش هر ساله سیر نزولی طی می کند. بسیاری از ایرانیان برای گریختن از تبعات ناگوار خشکسالی، ساده ترین راه ممکن را که همانا عمیق تر شدن چاه ها بود در پیش گرفتند و نتیجه کار چنان شده که امروزه بسیاری از دشت های ایران دچار فرونشست شده و آبی برای آشامیدن بسیاری از روستاییان وجود ندارد. دیری نمی پاید که دیو خشکسالی از قریه ها و روستاها به سمت کلانشهر ها کوچ می کند و دیگر چاه های عمیق و احیای قنات ها هم پاسخگوی تشنگی ایرانیان نخواهد بود. اینک باید از مسئولان کشور که در دهه های گذشته عهده دار مسئولیت بودند، سوال کرد چرا به مقابله سخت با ازدیاد چاه های غیرمجاز برنخاستند و چه کسی جوابگوی هزینه های گزاف و ساخت سدهای غیرکارشناسی شده است؟

دشمن اول ایرانیان کیست؟ یکی دیگر از رشته عواملی که سایه شوم خود را بر سر آینده مردمان این سرزمین انداخته، تخریب هایی است که در حوزه محیط زیستی صورت می گیرد. زمین خواران به کوه و جنگل و دریا و دشت های ایران رحم نمی کنند و  با زد و بندهای پشت پرده به دنبال غارت منابع ملی و کسب ثروت های آلوده هستند. متأسفانه در دهه های گذشته، برخورد با دشمنان طبیعت از رویه مستدامی برخوردار نبود و بسیاری از شیادان محیط زیستی در پرتو غفلت ها توانستند ضررهای هنگفتی را بر کشور متحمل سازند. این در حالی است که مسئولان ارشد نظام، همواره خواستار برخورد قاطعانه و مقتدرانه با این گونه افراد بوده اند و باید دید ریشه ضررهای هنگفت و جبران ناپذیری که بر پیکره محیط زیستی کشور وارد شده، تا کجا ادامه دارد و به چه جریان ها و گروه ها و دسته هایی ختم می شود.

دشمن اول ایرانیان کیست؟ در برهه معاصر، شاید صدمات ناشی از اخلالگران اقتصادی به مراتب آزاردهنده تر از تیغ تحریم ها و خدعه دشمنان خارجی باشد. آنها درصددند از کوچک ترین التهاب های سیاسی بهره برداری کرده و بهانه ای برای افزایش قیمت کالاهای اساسی ارائه کنند؛ از سلاطین کاغذ و قیر گرفته تا فرمانروایان بازار ارز و سکه. آنها سرشاخه های فساد اقتصادی هستند و این در حالی است که در ابعاد کوچک نیز شاهد منفعت طلبی ها و سودجویی های ناجوانمردانه ای هستیم و مجموعه آنها به گسترش قلمرو فقر در جامعه انجامیده است. در این شرایط است که از قوای سه گانه انتظار می رود با اقتدار و پشتوانه مردمی، وارد کارزار عمل شده و برای مجازات سراسری اخلالگران خرد و کلان اقتصادی، اقدام کند.

دشمن اول ایرانیان کیست؟ در زمینه مبارزه با رانت خواری نیز اوضاع بر همین منوال است. امروزه سایه سنگین رانت خواری و دلالیسم بر سر بازار مصرفی و اقلام ضروری و حتی فرایندهای خصوصی سازی تا حدودی حس می شود. چنانچه این رویه در اتاق های شیشه ای و با شفاف سازی صورت گیرد، به طور حتم میزان رضایتمندی عمومی افزایش خواهد یافت و دسیسه دشمنان دیرینه این ملت، آن چنان که آرزو می کنند، آزاردهنده و مهلک نخواهد بود. به بیانی دیگر، در صورتی که ریشه فساد اقتصادی در داخل خشکانده شود، ملت ایران با فراغ بال در برابر خدعه دشمنان تاب آورده و اقشار فرودست و میانی، مثل این روزها، با حکم‌فرمایی فقر مطلق دست و پنجه نرم نمی کنند.

دشمن اول ایرانیان کیست؟ شاید رشته عوامل زیان باری نظیر تخریب های محیط زیستی، گسترش خشکسالی، رشد رانت خواری، ظهور اخلالگران اقتصادی و مجموعه عواملی از این دست، دارای آثار به مراتب مخرب تری از سیاست های رئیس جمهور رادیکال ایالات متحده باشند. به طور حتم سلسله آسیب هایی که جامعه ایران را در معرض تهدید و آزار قرار داده، تک بعدی نیستند و منحصر به دشمنی دشمنان فرامرزی نخواهد شد. گروهی از آنها ریشه در بی مبالاتی و غفلت های گذشتگان دارد و گروهی دیگر، در سایه خلأهای مدیریتی و نظارتی رشد می کنند.

به راستی دشمن اول ایرانیان کیست؟ دونالد ترامپ و لابی های منفور صهیونیستی یا اخلاگران اقتصادی و آسیب های محیط زیستی؟ پاسخ پرسش آشکار است.

815 کلیک ها  جمعه, 17 اسفند 1397 23:24
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا