ترامپ دیوانه نیست

اهمیت استراتژیک خلیج فارس سبب شد که پس از سقوط شاه به عنوان ژاندارم منطقه، طرح جدید نیروی واکنش سریع به پیشنهاد ریگان در دستور کار دولت آمریکا قرار گیرد.

 در دکترین ریگان تنها این کشور حق استیلا بر ذخایر انرژی منطقه را دارد و این طرح از سوی روسای جمهور بعدی آمریکا با شدت و حدت دنبال می شود.

تشکیل این نیرو از میان زبده ترین نیروهای عملیاتی با هدف محدودسازی حاکمیت بر خلیج فارس پی ریزی شده و منافع ملی آمریکا را حتی با دخالت های پنهان نظامی در هر گوشه دنیا توجیه می کند.

روی کار آمدن ترامپ در قالب رییس جمهور جدید ایالات متحده این تصور را بوجود آورد که ما در مقابل یک دیوانه قرار گرفته ایم.

 مردی که به عنوان یک تاجر و سرمایه داراز نوع سنتی آن پا به عرصه سیاست گذاشته و هر از چندی با رفتاری دلقک وار، تعجب جهانیان را به همراه دارد.

 از شعار تبلیغاتی وی در انتخابات تا تغییر و تحولات پیاپی در کابینه و شائبه دست داشتن روسها در پیروزی وی، ظهور یک شومن مسابقات کشتی کج را نوید می دهد اما عملکرد وی در زمان سپری شده دقیقا خلاف این رویکرد را اثبات کرده است.

 خروج از یونسکو به بهانه ضد صهیونیستی بودن آن، کشیدن حصار مرکزی معروف به دیوار ترامپ بین مکزیک و آمریکا با هزینه مکزیک، ناکارامد خواندن سازمان ملل و کاهش خودسرانه کمک های مالی به این سازمان همه و همه نشان می دهد که این کهنه تاجر، سیاست را در راستای اقتصاد و منافع ملی کشور خود به کار گرفته است.

 بنظر می رسد خروج از برجام با بکارگیری استراتژی واکنش سریع در سیاست و انداختن توپ در زمین رقیب برای اتخاذ تصمیم، آخرین نسخه ترامپ برای منطقه خلیج فارس باشد.

 در واقع سخنرانی وی و تحریک ایران برای گرفتن تصمیم در خصوص از سرگیری فعالیت هسته ای و یا نشستن مجدد بر سر میز مذاکره، همان نقشه و عملیاتی است که نیروهای نظامی وی در حفظ منافع خود در کشورهای جهان سوم از خود نشان می دهند.

گرفتن زمین، دادن زمان تصمیم گیری به رقیب و آماده شدن برای هر رویداد احتمالی. در واقع با این عمل ترامپ، ریسک تصمیم گیری در این خصوص به دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ما تحمیل شده ودنیا به انتظار عکس العمل ایران نشسته است.

استفاده ترامپ از واژه مجهول خلیج ع رب ی در سخنرانی وی در خصوص راهبرد جدید آمریکا در خصوص ایران و برجام و رویارویی مستقیم ایرانیان و اعراب در فضای مجازی، مصداق دیگری از بازی با کلمات و استفاده از هر فرصت برای بر هم زدن نظم جهانی در راستای منافع ملی آمریکا توسط این رییس جمهور به ظاهر دیوانه است.

حداقل موضوع این است که وی نام مقدس خلیج فارس را بر مزار سربازان کشته شده آمریکایی در این منطقه بارها دیده است و جعل این عنوان، در کنار استفاده از صدها مشاور ریز و درشت تنها یک بازی سیاسی بنظر می آمده است.

 وقت آن رسیده که در تصوراتمان نسبت به ترامپ تجدید نظر کرده، به جای اعمال نمادینی مانند پرچم آتش زدن و همساز شدن در مسیر خواسته های نامشروع وی، اندکی او را جدی تر بگیریم. قطعا او یک دیوانه نیست.

آخرین ویرایش در شنبه, 22 ارديبهشت 1397 21:43
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا