نشاط اجتماعی در تبعید

نشاط اجتماعی در تبعید
عبدالکاظم دریساوی
آقای رحمانی فضلی  اخیرا درباره رابطه نشاط اجتماعی و خانواده ها به معضل اجتماعی  قابل تاملی اشاره کرده است. 

 وزیر کشور جمهوری اسلامی نبود نشاط اجتماعی در جامعه را  عامل اصلی به انزواکشیده شدن خانواده ها اعلام کرده است .

فقدان نشاط اجتماعی و انزوای خانواده ها !! اعتراف به این واقعیت تلخ  اگرچه با تاخیر بیان شده است اما  باید به شکل علمی و مستند  مورد نقد و بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد .

 نشاط اجتماعی چیست و چگونه می توان در جامعه نشاط اجتماعی پایدار ایجاد کرد ؟ انزوای خانواده ها از چه زمانی و با اجرای چه برنامه ها و اقداماتی  شکل گرفته و تبعات این انزوا تا کنون چه بوده و به چه بخش ها و طبقات اجتماعی آسیب رسانده است؟! نقش ورزش وهنر و برنامه های متنوع هنری در ایجاد نشاط اجتماعی چیست و چگونه میتوان محدودیتهای موجود رااز سر  راه آن  برداشت و بر اساس نیازهای واقعی  روز اقدام کرد؟!  واقعیت این است که جامعه ایران به دلیل وجود   فاصله دهشتناک فقر و غنا و انواع سرخوردگی ها و مصیبتها و محدودیتها  و بیکاری فزاینده دچار غم و اندوه مزمن شده است .

انزوای خانواده ها و در خود فرورفتگی فردی و اجتماعی محصول همین اندوه فراگیر است . وقتی نسل جوان به دلیل محدودیتها و ممنوعیتها از نشاط و امکانات و موقعیتهای نشاط دهنده و سالم محروم است  تبعات و بازتاب آن مستقیما بر خانواده ها اثر سو و منفی می گذارد که  انتهای آن ؛  انزوای خانواده ها و در خود فرورفتن است .  جه باید کرد تا ازاین انزوای دردناک و مهلک رهایی یافت ؟  دولت باید  با اتکا به جمع بندی  و تحلیل های کارشناسانه  تیم وزیر کشور که  بر اساس آن  " انزوای خانواده ها "را بیان کرده است باید بی درنگ طرح جامع و مبتنی بر دیدگاههای علمی جامعه شناختی   در خصوص نشاط پایداراجتماعی تهیه و مجلس شورای اسلامی نیز آن را با دوفوریت  به تصویب  برساند.

 طرحی که  در آن  معضل بیکاری  به عنوان محور اصلی و به موضوعاتی نظیر  ورود آزادانه  بانوان و دختران به همه اماکن ورزشی و هنری و تفریحی و گردشگری  و ...توجه  کند واز سوی دیگر صدا و سیما و نهادهای فرهنگی  را ملزم کند تا  با استفاده از کارشناسان و صاحب نظران خوش فکر و روزآمد  تغییرات اساسی در برنامه هایشان ایجاد کنند و... اگر این مهم محقق شود آن گاه می توان امیدواربود که نشاط اجتماعی از انزوا و تبعید خارج شده و به صحنه اجتماع و خانواده ها باز خواهد گشت .

در غیر این صورت" غم و انزوا " امید را به پستوهای دردناک روح و اندیشه و خاطره خواهد برد و یاس ملی را به "ارمغان" خواهد آورد.

170 کلیک ها  دوشنبه, 30 بهمن 1396 15:39
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا