اجرای نمایش موسیقی آواز کرک در شیراز

اجرای نمایش موسیقی آواز کرک در شیراز
حمید پور آذری
  • حمید پورآذری از اجرای کُرال پرفورمنس «آواز کرک» با بهره‌گیری از اشعار شاعرانی همچون عارف قزوینی، اخوان ثالث و... در شیراز خبر داد.

 حمید پور آذری اظهار داشت :این اثر هنری نوعی موسیقی تئاتر است با این تفاوت که قطعات نمایشی توسط خود گروه کُر اجرا می‌شود و در آینده این نوع اجرا می‌تواند مقدمه‌ای برای شکل‌گیری اپرای وطنی ایران باشد که البته هنوز راه زیادی در پیش دارد اما شکل تکامل‌یافته‌اش به این اپرا می‌رسد.

پورآذری درباره تم خاص این اثر که با گروهی از هنرمندان شیرازی آماده اجرا شده است، توضیح داد: با توجه به فضای موسیقی‌های انتخابی، تم ما حس و حال عصیان را دارد.

او درباره شکل‌گیری این اثر نیز گفت: یکسری قطعات تمرین‌شده داشتیم که به تدریج براساس آن‌ها یک طرح نمایشی توسط سعید خوش‌شانس که از بچه‌های شیراز است نوشته شد. البته از آنجا که گروه کُر خودشان در این اثر بازی می‌کنند کار دشوارتر است زیرا برخلاف اجراهای مرسوم کُر، در این اجرا اکت نمایشی و روایتی را دنبال می‌کنیم و این یکی از ویژگی های مهم این اثر است.

پورآذری ادامه داد: برای اجرای این اثر از قطعات آشنایی از دوره مشروطه به این سو استفاده کرده‌ایم که نمونه آن‌ها تصنیف «از خون جوانان وطن لاله دمیده»، «آواز کرک» و... است که همگی تنظیم بسیار عجیبی دارد.

به گفته او، آهنگساز و سرپرست این گروه سهند شکرزاده است که تنظیم ساختارشکننانه‌ای از این قطعات را به دست داده است.

او همچنین با اشاره به دو قطعه تنبک نوازی که در این اجرا مورد استقبال قرار می‌گیرد، افزود: این قطعات نیز توسط صادق شریعتی تنظیم شده است.

به گفته پورآذری این اثر نمایشی حاصل تمرین هنرمندان جوان شیراز است که با همکاری گروه تئاتر «پاپتی‌ها» شکل گرفته است.

او اضافه کرد: ابتدا قرار بود دو اجرا در تاریخ‌های 17 و 18 مرداد داشته باشیم اما اجرای اول‌مان لغو شد زیرا سالن را به گروه دیگری دادند.

پورآذری با ابراز تأسف از این مسئله افزود: این بچه‌ها با تمام وجود و عشق‌شان کار می‌کنند و هیچ چشم‌داشتی مالی ندارد اما توقع این است که دست کم ضرر نبینند و حمایت شوند بویژه اینکه کار سنگینی را به شکل کاملا خصوصی تولید کرده‌اند و برای طراحی صحنه، لباس، نورپردازی و... هزینه‌های بالایی شده ضمن اینکه هزینه معنوی را هم باید در نظر بگیریم.

او اضافه کرد: از سوی دیگر مردم همه شهرهایی که در آن‌ها برنامه‌های هنری دنبال می‌شود باید از این برنامه‌ها حمایت کنند.

پورآذری درباره احتمال اجرای این اثر در تهران گفت:‌ متأسفانه فقط یک اجرا داریم و فرصتی برای بازسازی کار وجود ندارد. در واقع این اجرا یک نوع آزمون است که اگر بتواند خودش را بیشتر ترمیم کند خوب است نتیجه تلاش چندین ماهه گروه در شهرهای دیگر از جمله تهران هم دیده شود.

باید یاد آور شد امروز 18مرداد ساعت 21 این گروه در تالار حافظ شیراز یک اجرا خواهد داشت .

330 کلیک ها  دوشنبه, 18 مرداد 1395 09:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا