آغاز عملیات اجرایی سد تغذیه مصنوعی پاپون در فارس

آغاز عملیات اجرایی سد تغذیه مصنوعی پاپون در فارس
   
آغاز عملیات اجرایی سد تغذیه مصنوعی پاپون در فارس |||| ||||

راستین آنلاین :سد خاکی تغذیه مصنوعی پاپون واقع در شهرستان کوه چنار از توابع استان فارس با ظرفیت آبگیری 600 هزار متر مکعب در هر نوبت آبگیری قادر به نگهداشت و تغذیه حدود 2 میلیون متر مکعب آب به سفره های آب زیر زمینی در حال احداث است.

 
 مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به رویکرد دولت مبنی بر تکمیل طرح های نیمه تمام، گفت: در حال حاضر 63.5 میلیارد ریال اعتبار به منظور تکمیل این سد تامین شده و با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آغاز شده است.
 
امیر اسلامی افزود: 43.5 میلیارد ریال از مبلغ مذکور با مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس و مابقی با مشارکت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تامین شده است.
 
به گفته او در فاز اول، بخشی از عملیات اجرایی سد مذکور در حدود 7 درصد، با اعتبارات استانی در سال مالی 89 توسط پیمانکار اجرا شد که در ادامه متأسفانه به دلیل عدم تخصیص کافی و محدودیت های توزیع اعتبارات، طرح به طور کامل متوقف شد.
 
اسلامی بیان کرد: ساخت سد خاکی تغذیه مصنوعی پاپون شهرستان کوه چنار با هدف کنترل و مهار سیلاب، تغذیه آبخوان ها و افزایش آبدهی منابع آب کشاورزی محدوده پایین دست از سال 1387 با انجام مطالعات در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس قرار گرفته است.
 
او تصریح کرد: احداث این سد بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان و باغداران در عرصه ای به وسعت چهار هزار هکتار، پایداری و حفظ اشتغال چهار هزار نفر از جمعیت منطقه در قالب 933 خانوار را به دنبال دارد.
 
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: این سد با ارتفاع حدود 11.5 متر از پی و طول تاج 540 متر و دبی پیک طراحی 180 متر مکعب در ثانیه، نقش بسزایی در تغذیه آبخوان ها و سفره آب زیر زمینی منطقه خواهد داشت و امید است با اجرای این پروژه که از مطالبات دیرینه کشاورزان و بهره برداران منطقه است، شاهد تحولات خوبی در عرصه کشاورزی باشیم.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
64 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 مهر 1399 12:32
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا