مناطق شهرداری شیراز اضافه نمی‌‍شود/بازنشستگی در شهرداری اجباری نیست

  شهردار شیراز پیرامون گسترش این کلانشهر ناشی از الحاق برخی از مناطق روستایی و اجرای طرح ملی نهضت مسکن، گفت: بنایی بر افزایش منطقه شهری نداریم اما حدود و مرزهای برخی مناطق شهرداری تغییر پیدا خواهد کرد.

 منصوره خسروبیگ راستین آنلاین : محمدحسن اسدی سه شنبه ٢٣ اسفند در یک کنفرانس خبری که به صورت مشترک با رئیس و تعدادی از اعضای شورای شهر شیراز برگزار شد، ضمن بیان اینکه درآمد پیش بینی شده ناشی از عوارض و تغییر کاربری در گروه باغ‌ها به جز گروه یک صرف تملک اراضی باغ‌های گروه یک خواهد شد، گفت: با توجه به افزابش قیمت‌ها و تورم شکل گرفته باغداران و مالکان نیز باغ‌های گروه یک، رغبت کمی برای فروش این باغ‌ها با توجه به قیمت تعیین شده توسط شهرداری و کانون کارشناسان دارند.

او همچنین با اشاره به ارائه لایحه بازنشستگی ویژه پرسنل شهردای شیراز افزود: به دنبال بازنشستگی اجباری در شهرداری نیستیم و معتقدیم افراد دارای سابقه بالا در شهرداری به دلیل تجربیات ارزشمندشان سرمایه‌های شهرداری محسوب می‌شوند.

شهردار شیراز در بحث نور پردازی در این کلانشهر نیز گفت: معتقدیم نورپردازی‌ها و تعمیر و نگهداری شهر در وضعیت مطلوبی است اما یکی از مشکلات جدی در این باره سرقت کابل‌هاست.

اسدی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد در بحث مبلمان شهری، آسفالت معابر، تاسیسات شهری و تعمیر و نگهداری به صورت جهادی عمل کنیم.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خود را مبرا از انتقاد نمی‌دانیم، تاکید کرد: در بودجه سال آینده شهرداری شیراز نگاه ویژه‌ای به بودجه فرهنگی داشته‌ایم و با افزایش بیش از ٢٠٠ درصدی بودجه این بخش، به دنبال تقویت زیرساخت‌های فرهنگی کلانشهر شیراز به ویژه در حوزه احداث فرهنگسراها، زمین چمن، سالن‌های ورزشی و دیگر اقدامات زیرساختی هستیم.

شهردار شیراز ادامه داد: نظم و انظباط مالی دیگر مولفه‌ای است که به جد در دستور کار شهرداری شیراز قرار گرفته است.

اسدی با مقایسه میزان افزایش بودجه و سهم سرانه هر شهروند گفت: نسبت به سال گذشته باز کمی بر دوش مردم گذاشته شده است و تنها ٣٦ درصد از کل بودجه از محل عوارض خواهد بود.

او تصریح کرد: برای ارائه خدمات بهتر و مطلوب به مردم و فاصله گرفتن از افزایش عوارض، راهی به جز دنبال کردن طرح‌های سرمایه گذاری و مشارکتی و جلب بخش خصوصی نداریم.

شهردار شیراز تاکید کرد: شهرداری این کلانشهر از تمام ابزارهای تامین مالی برای توسعه و پیشرفت شهر شیراز استفاده خواهد کرد اما تا بخش خصوصی وارد میدان نشود، نمی توان اتفاقات بزرگی را رقم زد.

اسدی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر پخش کلیپی در فضای محازی از استعمال مواد محدر در یکی از ناوگان‌های حمل و نقل درون شهری گفت: اگرچه این راننده خاطی از پرسنل شهرداری نبوده و جزو نیروهای شرکت‌های بهره برداری است اما تذکرات لازم در این باره داده شده و شخص خاطی برکنار شده است.

او از مردم شیراز بابت این موضوع عذرخواهی کرد.

مهدی طاهری، رئیس شورای شهر شیراز نیز در ادامه این نشست با اشاره به بودجه ٢٣ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومانی شهرداری این کلانشهر در سال ١٤٠٢ گفت: ٨٠ درصد این بودجه عمرانی، ١٧.٦ درصد آن جاری است.

او با بیان اینکه بودجه امسال نسبت به سال گذشته ٣١ درصد رشد داشته است، افزود: توجه به شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع)، توجه به محلات محروم، ایمنی و تاب آوری شهر، احیای باغ‌ها و فضای سبز شهری، توسعه پروژه‌های خدماتی، مدیریت هزینه در شهرداری با رویکرد صرفه جویی، اهتمام بر پرداخت بدهی‌های معوق شهرداری و استفاده از ظرفیت‌های درآمد پایدار و کاهش وابستگی به اوراق از عمده محورهای بودجه سال آینده است.

رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: بیشترین افزایش ردیف بودجه‌ای با ٢٤٩ درصد مربوط به بخش فرهنگی و اجتماعی است و سهم ردیف پروژه‌های شهرسازی و عمرانی ٣٨ درصد رشد داشته است.

طاهری با بیان اینکه از بودجه ٢٣ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومانی 1402 شهرداری شیراز ٤٤٨٠ میلیارد تومان به عمران اختصاص دارد! گفت: از این بودجه ٢٧٢٠ میلیارد تومان مربوط به حوزه خدمات شهری و محیط زیست، ٧٣٥٠ میلیارد تومان مربوط به حوزه حمل و نقل و ترافیک، ٢٢٠٠ میلیارد تومان مربوط به حوزه فرهنگی و اجتماعی، ٧٥٠ میلیارد تومان مربوط به حوزه ایمنی و مدیریت بحران، ٤ هزار و ١٠٤ میلیارد تومان مربوط به بخش هزینه‌های جاری شامل حقوق و دستمزد و ١٣١٠ میلیارد تومان مربوط به سایر حوزه‌های مدیریتی است.

رئیس شورای شهر شیارز، او سقف پیش بینی شده برای درآمد از محل تغییر کاربری باغ‌ها منهای گروه یک را ١٠٠٠ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باید این درآمد در بخش تملک باغ‌های گروه یک هزینه شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز نیز گفت: یکی از مسائل مهمی که در بودجه سال آینده شهرداری شیراز در دستور کار قرار گرفته، این است که حوزه هزینه‌های عمرانی بودجه کاملا برنامه محور است و هیچ ردیف هزینه‌ای در بودجه عمرانی نیست که برای آن کد برنامه تعریف نشده باشد.

سید ابراهیم حسینی، این اقدام را مهم‌ترین شاخصه بودجه ۱۴۰۲ دانست و گفت: بودجه کاملا برنامه محور و براساس سیاست‌های شورا بر موضوعاتی همچون اختصاص ۳ درصد از بودجه به حوزه محرومیت زدایی در محلات و ۱۵ درصد فعالیت‌های فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده که به آن توجه شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز بیان کرد: در بودجه مصوب، هزینه درآمدهای پایدار سال جاری نسبت به متمم سال گذشته ۱.۲ درصد افزایش داشت.

حسینی دامه داد: در هنگام تأیید بودجه توسط استانداری و فرمانداری، شرح بودجه بر روی سایت شورای اسلامی شهر شیراز قرار خواهد گرفت و شهروندان می‌توانند نسبت به همه موضوعات مطلع شوند.

او یادآور شد: امسال به صورت خاص بیش از هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان برای خرید زمین با دو هدف اجرای طرح تفصیلی شهر و خرید زمین برای ثروت، بودجه اختصاص یافته است.

حسینی اضافه کرد: در بودجه سال آینده همچنین در برابر برخی درآمدها، هزینه تعریف شد که برای هزار میلیارد تومان درآمد ستاد باغات به همین میزان هزینه تعریف شده است که این موضوع در بودجه پیش بینی و باید تحقق یابد.

بدهی‌های شهرداری دیگر موضوع مورد اشاره حسینی بود و افزود: بخش زیادی از بدهی‌های شهرداری پرداخته شده است، اما به جهت فعالیت‌های گسترده‌ای که در دستور کار بوده، قدری بدهی جدید ایجاد شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز همچنین در پاسخ به این سوال که عملکرد شهرداران مناطق بر اساس میزان تحقق بودجه تکلیفی ارزیابی می‌شود و این امر ممکن است زمینه شکل گیری پول‌های ناپاک را فراهم کند، عنوان کرد: تمام ٢٣ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان بودجه شهرداری شیراز در سال آینده پاک است و هر کجا احساس شود خلاف این مسئله شکل گرفته است با آن برخورد خواهیم کرد.

رشد دو برابری بودجه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: بودجه این کمیسیون نسبت به سال گذشته که ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده است یک جهش قابل قبولی برای آن ایجاد شده و به رقم ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

مسعود زارعی عنوان کرد: از بودجه تعیین شده برای این کمیسیون مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان در مناطق صرف اقدامات اجرایی در حوزه‌های حفظ و نگهداری و توسعه خواهد شد.

او با اشاره به اینکه نیمی دیگری از بودجه این کمیسیون در بخش توسعه و تقویت زیر ساخت خدمات شهری هزینه خواهد شد، گفت: احداث تصفیه خانه‌های محلی در باغ‌های قصردشت، خرید نردبان ۵۶ متری آتش نشانی، نوسازی مجموعه ناوگان موتوری شهرداری، ساخت مخازن بتنی در مناطق یازدهگانه برای تأمین و ذخیره آب بوستان‌ها و فضای سبز، توسعه تفکیک صنعتی پسماند و تکمیل المان‌های شهری از جمله پروژه‌هایی است که نیم دیگری از بودجه خدمات شهری کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در آن هزینه خواهد شد.

مریم حسینی، دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه نگاه و سیاست شورا و شهرداری در بحث محرومیت زدایی دارای رویکرد فرهنگی است، گفت: در همین راستا کار تدوین سند محرومیت زدایی را شروع کرده‌ایم و تاکنون توانسته‌ایم سند محرومیت زدایی محله سهل آباد را تکمیل و نهایی کنیم.

او افزود: سند محرومیت زدایی ٣٩ محله دیگر نیز در مراحل پایانی قرار دارد و ظرف چند روز آینده رونمایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شورای شهر شیراز نیز در ادامه با بیان اینکه شهرداری این کلانشهر در کنار تنظیم بودجه پیش بینی جذب سرمایه گذاری را نیز دارد، گفت: در سال ١٤٠١ معادل رقم بودجه تکلیف سرمایه گذاری برای شهرداری مشخص شد که در قالب پارک آبی، آکواریوم، تله کابین، میدان اول و دوم میره و تره بار و خیابان غذا این تکلیف محقق شد.

علیرضا اسکندری عنوان کرد: تکلیف جذب سرمایه گذاری شهرداری در سال آینده نیز ٢٠ هزار میلیارد تومان تعریف شده است.

انتهای پیام /  108
254 کلیک ها  چهارشنبه, 24 اسفند 1401 07:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا