جهرمی ها به پویش تبدیل قلیان‌ها به گلدان پیوستند

رحیم رئوفی
رحیم رئوفی  
جهرمی ها به پویش تبدیل قلیان‌ها به گلدان پیوستند رحیم رئوفی

سرویس اجتماعی راستین آنلاین:اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی جهرم در آئین نمادین با نصب شاخه گل در چند کوزه‌ قلیان به پویش ملی «قلیان‌ها را گلدان کنیم» پیوستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این آئین به مضرات مصرف قلیان اشاره کرد و آن را پدیده ناهنجار اجتماعی دانست که مردم و جوانان را در معرض بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان‌های مختلف قرار می‌دهد.

رحیم رئوفی با تاکید به لزوم فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی جامعه به ویژه جوانان از خطرات مصرف قلیان، اظهارداشت: تحقیقات نشان می‌دهد میزان مواجهه با دود در هر وعده مصرف قلیان معادل استعمال 100-80 نخ سیگار است.

وی تنباکوهای معطر را دارای ترکیبات سرطان‌زا همچون بنزن، فلزات سنگین و غیره عنوان کرد و گفت: ضرر و عوارض جسمی و روانی استعمال قليان از سيگار و ساير مواد دخانی نه‌تنها کمتر نبوده بلکه ميزان و نوع عوارض آن بيشتر و متنوع‌تر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با بیان اینکه با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان می‌شود، خاطرنشان کرد: استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و قلیان نیز دخانیات محسوب می شوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و 70 ماده سرطان زا دارد.

رئوفی پویش قلیان‌ها را گلدان کنیم را یک حرکت اجتماعی با هدایت وزارت بهداشت در کشور دانست و به گسترش هرچه بیشتر آن در جامعه تاکید کرد.

انتهای پیام /  101
1279 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 خرداد 1395 15:09
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا