آئین پایانی بزرگداشت سینما با افتتاح کافه سینما و تئاترشیراز

آئین پایانی بزرگداشت سینما با افتتاح کافه سینما و تئاترشیراز
دکتر بهزاد مریدی
  • آئین پایانی روز برگداشت سینما با افتتاح کافه سینما وتئاتر شیراز که به همت یکی از پیش کسوتان هنر های نمایشی استان فارس راه اندازی شده برگزار شد .

راستین آنلاین-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آئین پایانی بزرگداشت روز سینما و افتتاح کافه تئاتر و سینما در شیراز، با اشاره به سه دهه پرفراز و نشیب برای ورود و مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در عرصه فعالیت‌های اجرایی این بخش، گفت: دهه شصت همه فعالیت‌ها از برنامه‌ریزی تا اجرا و نظارت بر دوش بخش دولتی بود. خودش برنامه‌ریزی و تولید و اجرا و گاه خودش کار را متوقف می‌کرد.

بهزادمریدی دهه هفتاد را دوران ایجاد تصور واگذاری تمام فعالیت‌ها دانست و گفت: در آن زمان شتابزدگی در واگذاری امور به بخش خصوصی خود مانع از اجرای کامل و تام این اقدام شد.

وی با بیان اینکه دهه هشتاد، دوران استیصال اهالی فرهنگ و هنر در زمینه عهده‌دار شدن فعالیت‌های مرتبط با این بخش بود، گفت: در دهه 90 و در سال‌های فعالیت دولت یازدهم، تلاش شد تا فرهنگ و ارشاد صرفا نظارت و به میران ده‌ها برابر نظارت، حمایت را در دستور کار قرار دهد.

او با بیان اینکه اگر دولت خود متولی تمام امور از ابتدا تا انتها باشد، اقتصاد هنر نادیده گرفته شده و هنرمندان نمی‌توانند آنگونه که باید مشارکت کامل و کافی داشته باشند، گفت: قرار ما این بود که این مهم به شکل جدی و کامل انجام شود و تنها یک دور زدن مالی نباشد.

مریدی گفت: بنا نیست فرهنگ و ارشاد اسلامی خود مجری تمام برنامه‌ها باشد و همه مسائل از برنامه‌ریزی و تولیدی و اجرا و نظارت و ... را عهده‌دار باشد.

وی تاکید کرد: بر عهدی که با اهالی فرهنگ و هنر در فارس پیرامون واگذاری امور به دست هنرمندان و فرهنگوران، ایستاده است.

مریدی با یادآوری اینکه طی یکی دو سال اخیر، انجمن‌های مختلفی با حضور و مشارکت اهالی فرهنگ و هنر در استان فارس شکل گرفته و فعال شده‌اند، گفت: شاهد بودیم که برگزاری برنامه‌های روز عکس و نمایش و سینما را اهالی این بخش عهده‌دار بودند و به‌زودی این موضوع در مورد شعر هم انجام خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه‌اندازی کافه تئاتر و سینما در شیراز را یک گام مهم در راه رسیدن به اهداف بلند مشارکت اهالی هنر دانست و گفت: اگر قرار بود تمام برنامه‌های فرهنگی و هنری را فرهنگ و ارشاد عهده‌دار باشد و اجرا کند، تنها شاهد حضور عده‌ای خاص در تمام مراسم‌های رسمی و مشخص بودیم. افرادی که همیشه در تمام برنامه‌ها حاضر هستند.

مریدی با تصریح اینکه در فعالیت‌های فرهنگی و هنری، بخش خصوصی متشکل از اهالی فرهنگ و هنر، همه امور اجرایی را عهده‌دار خواهند بود، گفت: در این میان ارشاد رقیب بخش خصوصی نیست بلکه اول حامی و بعد نظارت کننده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس راه‌اندازی کافه سینما تئاتر شیراز به دست کاظم روزی‌طلب،‌ از پیشکسوتان هنرهای نمایشی شیراز و کشور را گامی فرخنده و تاثیرگذار دانست و گفت: امسال روز سینما به چهار روز برنامه تبدیل شد و امیدواریم سال آینده شاهد برگزاری هفته گرامی‌داشت سینما در استان فارس و شیراز باشیم.

291 کلیک ها  چهارشنبه, 24 شهریور 1395 09:21
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا