پیرمرد چشم ماست

پیرمرد چشم ماست
سیروس رومی
  • سلسله نشست های ماهیانه روزنامه نگار در زوم سال دوم جلسات نقد خود را با نقد و بررسی آثار پیشکسوت و پژوهشگر مطبوعات فارس سیروس رومی آغاز می کند.
سیروس در زوم

سلسله نشست های تاریخ مطبوعات فارس با عنوان روزنامه نگار در زوم در حالی وارد سال دوم فعالیت خود شده است که همانند سال قبل با یک پیشکسوت با سابقه مطبوعاتی کار خود را آغاز می کند با این تفاوت که  سیروس سوند رومی معروف به سیروس رومی در حال حاضر از قدیمی ترین روزنامه نگار استان فارس هست که همچنان در رسانه ها قلم می زند و در حوزه مطبوعات کتاب تالیف می کند و به پژوهش در این حوزه مشغول است.

رومی که متولد آذرماه 1323 است و نزدیک به 72 سال سن دارد در محله شاهزاده منصور شیراز از محلات فقیر نشین این شهر بزرگ می شود و در هنرستان نمازی شیراز تحصیلات خود را به پایان می برد. او که از همان کودکی با مجله و روزنامه مانوس می شود .خودش می گوید:از کودکی و در خانه با مطبوعات آشنا شدم، در خانه ما اگرچه کتاب کمتر خوانده می‌شد اما مطبوعات همیشه بود،‌ مجلات روز در آن زمان و بعضی اوقات روزنامه‌ها، به همین دلیل از همان زمان مطبوعات عضوی از خانه ما شد و من هم به‌تدریج با این حضور انس گرفتم تا اینکه بعد از آموختن خواندن و نوشتن خودم مستقیم با این فضا آشنا شدم و جلوتر که رفتم کیهان بچه‌ها و تهران مصور کودکان را شخصا می‌خواندم، کلاس چهارم دبستان و با تهیه روزنامه دیواری رسما وارد این عرصه شدم. 
آن زمان کار اجباری نبود همه چیز براساس ذوق و شوق بود و عشق و علاقه و به همین دلیل کارها خواندنی و جذاب از کار در می‌آمد و تشویق‌هایی که موثر بود و البته من که عاشق بودم، عاشق." 
رومی از سال 1345 به آموزش و پرورش ورود می کند و بعد برای ادامه تحصیل به  انستیتو مربیان هنری تهران وارد می شود.اما با این وجود که 94 واحد درسی را گذرانده درس را رها می کند و به عنوان مربی پرورشی به دبی می رود!

در طول مدت تحصیل در تهران مجله دانشجویی نقطه را منتشر می کند و همین نشریه دانشجویی پای او را به مجله معروف هفت هنر باز می کند.رومی بعدها با مجله پهلوان همکاری می کند. خودش در این رابطه می گوید: "مجله پهلوان یکی از مجله‌های ادبی مطرح آن روزها بود و به دلیل اینکه نزدیک خوابگاه ما قرار داشت به آن سر می‌زدم، جایی که بزرگانی همچون عباس پهلوان، نوری‌زاده، جمال امید، فروغ فرخزاد، براهنی، عبد‌العلی دستغیب، منصور اوجی، پرویز خائفی، ابوالقاسم و امین فقیری و بسیاری از بزرگان آن دوره آمد و شد داشتند و مطلب می‌نوشتند و این خود یک کارگاه بود برای من"

او در دوران تدریس نیز به همراه دانش آموزانش روزنامه دیواری منتشر می کرد و هرگز از نوشتن و کار کردن در مجلات و نشریات خسته نمی شد.

پس از انقلاب و در مهرماه 1358 با روزنامه تازه تاسیس خبر جنوب همکاری می کند که این همکاری تا سال 1374 یعنی به مدت 16 سال ادامه پیدا می کند.او برای روزنامه خبر گفت و گو می گرفت.یادداشت می نوشت ،نقد می کرد و گزارش تهیه می کرد. رومی همچنین  در روزنامه خبر ویژه نامه نگاه پنج شنبه را نیز راه انداخت که بسیار مورد توجه اهل فرهنگ فارس قرار گرفت.

رومی در سال 74 و پس از جدایی از روزنامه خبر جنوب سردبیری روزنامه تازه تاسیس عصر را بر عهده گرفت که این همکاری به مدت دو سال ادامه پیدا کرد و در این مدت عصر پنج شنبه را که ضمیمه روزنامه بود منتشر کرد.

سال 1376 رومی به عنوان سردبیر وارد یک روزنامه نوپای دیگر در شیراز می شود.روزنامه نیم نگاه که برای اولین بار رنگ را به روزنامه های شیراز آورد سومین روزنامه شیرازی بود که رومی با آن همکاری کرد.

سیروس رومی همچنین در حوزه مطبوعات فارس دست به تالیف آثار ارشمندی زد که مهمترین آنها عبارتند از : "تاریخ مطبوعات فارس دوره قاجار" «مطبوعات فارس در دوره رضاخان» ،«مطبوعات فارس در دوره محمد‌رضا پهلوی» و "تاریخ مطبوعات فارس در در دوره انقلاب اسلامی" ،"شناسنامه مطبوعات فارس"،"شوخ طبعی در مطبوعات شیراز"،"تاریخ نشریات پزشکی شیراز"،"تاسیس خانه مطبوعات فارس" و کتاب "دختران ایران" که به معرفی نخستین نشریه زنان شیراز پرداخته است.

سیروس رومی در جشنواره مطبوعات کشور رشته برتر نقد ادبی را در کارنامه کاری خود دارد و در نفربرگزیده  دوره جشن فرهنگ فارس می شود که یک دوره آن به پاس یک عمر فعالیت مطبوعاتی اش بوده است.

او بخش مطبوعات "همایش بزرگ فارس شناسی" را که در سال 83 برگزار شد مدیریت کرد و در این همایش به ایراد سخنرانی در حوزه مطبوعات فارس پرداخت.

سیروس رومی در دوره جشنواره مطبوعات کشور نیز سخنرانی داشته و به آسیب شناسی مطبوعات محلی در این جشنواره پرداخته است.

این پژوهشگر حوزه مطبوعات بیش از 50 لوح تقدیر از نهادهای مختلف فرهنگی دارد.

روز پنج شنبه چهارم شهریور ماه 1395 ساعت 6 عصردر تالار اندیشگاه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس آثار او با حضور اهالی مطبوعات و رسانه های فارس در سیزدهمین نشست روزنامه نگار در زوم نقد و بررسی می شود.

محمدرضا خالصی نویسنده،شاعر و روزنامه نگار شیرازی آثار رومی را نقد و تحلیل می کند.

500 کلیک ها  دوشنبه, 01 شهریور 1395 09:07
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا