سیدحسن خمینی:

سیدحسن خمینی:
سیدحسن خمینی
دلسوزی بدون نگاه تخصصی، مشکلات مضاعفی برای جامعه ایجاد می‌کند

یادگار امام (ره)گفت: دلسوزی بدون نگاه تخصصی مشکلات مضاعفی برای جامعه ایجاد می کند

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران در حرم امام خمینی که به مناسبت روز شوراها برگزار شد، با اشاره به یکی از جملات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در مورد شوراها اظهار کرد: امام در جمله ای که همه فلسفه شوراها را می‌توان در آن یافت می‌گویند دولت نمی‌تواند همه‌جا را خودش تحت نظر بگیرد و وقتی کار به خود مردم محول شد، مردم در هر منطقه‌ای که هستند برای خودشان دلسوزترند و از احتیاج‌های خودشان بهتر اطلاع دارند که این سخنان نشان می‌دهد اساسا دولت نمی‌تواند کار همه بخش ها را تحت نظر بگیرد و البته این به معنای آن نیست که دولت ها قادر به انجام کارها نباشند، بلکه بدان معناست که دولت‌ها باید کوچکتر باشند و لزومی ندارد در همه بخش‌ها تصدی‌گری کنند.

او با بیان اینکه هرچه دولت‌ها کوچک‌تر باشند توانمندتر و چابک‌تر خواهند شد، گفت: یکی از دلایل ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ که به خوبی اجرا نشد، رسیدن به همین وضعیت بود.

یادگار امام ادامه داد: یکی از دلایل این جمله امام که «مردم به حال خودشان دلسوزتر هستند»، این است که کسی که در مرکز نشسته است، نه درک دقیقی از مشکلات سایر بخش ها دارد و نه راه حل‌ها را بهتر از آنها می‌داند و حتی اگر بداند دلسوزتر نیست.

او دلیل دوم تأکید امام بر جایگاه شوراها را اطلاع بیشتر آنان از مشکلات خواند و یادآور شد: یکی از بزرگترین عوامل قوت، «اطلاع» است؛ چرا که اگر اطلاع از حادثه‌ای وجود نداشته باشد، توانمندی در حل آن نیز حاصل نخواهد شد.

سیدحسن خمینی با تأکید بر اینکه بنا به توصیه امام، شوراها باید دو اصل «دلسوزی» و «اطلاع» را به عنوان وظیفه و پیش فرض همه وظایف خود در نظر داشته باشند، اظهار کرد: شوراها قرار است در همه امور شهری جایگزین دولت شوند زیرا دلسوزتر و مطلع تر از دولت هستند.

او دلسوزی را در گرو ترجیح منافع شهری بر منافع شخصی، گروهی و حتی بر منافع یک گروه از مردم دانست و تصریح کرد: ممکن است کاری خوشایند یک جمع نباشد اما از باب دلسوزی باید آن را انجام دهیم. لذا دلسوزی یعنی مصلحت کلان جامعه و شهر را در همه کارها باید در نظر بگیرید.

یادگار امام تأکید کرد: مسلّم است که ترجیح مصلحت شخصی در کارها خیانت است، اما باید دقت کنیم که حتی مصلحت یک بخش را بر مصالح کلان ترجیح نداده و نگاه بخشی نداشته باشیم.

یادگار امام با بیان اینکه عیب‌ها را واقعا باید ببینیم و به خاطر مصلحت کوچک‌تر آنها را نادیده نگیریم بر استفاده از نگاه کارشناسی در شناخت دردها و درمان آنها تأکید کرد و گفت: دلسوزی بدون نگاه تخصصی مشکلات مضاعفی برای جامعه ایجاد می کند.

او گفت: بحمدلله امروز در جامعه عزم قابل توجهی برای حل مشکلات اجتماعی ایجاد شده است که عوامل مختلفی باعث این امر شده است و رهبری معظم انقلاب هم به آن توجه ویژه‌ای کرده‌اند.

سیدحسن خمینی تأکید کرد: صرف شناخت دردهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نتیجه‌ای در بر ندارد، بلکه درمان مشکل را نیز باید شناخت که در این راستا باید مجموعه شوراهای شهر در سراسر کشور به سمت کارشناسی‌تر شدن پیش برود.

وی با توصیه به اینکه دولت‌ها باید حوزه کار مردم را هرچه بیشتر به خود آنها واگذار کنند، یادآور شد: امام در سخنان شان حتی به شوراهای ایالتی که پس از انقلاب تبدیل به شورای شهر و روستا شد نیز اشاره می‌کنند، لذا شاید بعدها بتوان حوزه های دیگر مدیریتی را به مردم واگذار کرد تا مردم به حل همه مشکلات خودشان همت کنند و دولت کار خود را به دلسوزان مطلع واگذار کند.

352 کلیک ها  چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 21:06
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا