دفاعیات متهم حلمه به سفارت عربستان

  • متهم حمله به سفارت عربستان با بیان اینکه قصدشان از تجمع مقابل سفارت عربستان اعتراض به جنایت رژیم آل سعود بود گفت: با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده در فضای مجازی فکر نمی‌کردیم تجمع مجوز نداشته باشد.

نخستین جلسه محاکمه 21 متهم پرونه حمله به سفارت عربستان صبح امروز در شعبه 1060 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی فرشید دهقانی و با حضور نمایندگان دادستان و وکلای مدافع تعدادی از متهمان برگزار شد.

براساس این گزارش قاضی دادگاه در ابتدای جلسه ضمن اعلام علنی و رسمی بودن جلسه رسیدگی مواد 354، 353، 193، 194 و 195 قانون آیین دادرسی کیفری را به حاضران متذکر شد و سپس از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.

خانم آقامیرسلیم نماینده دادستان در مقام قرائت کیفرخواست پس از ذکر نام متهمان و با بیان اینکه متهمان پرونده با قرار تأمین کیفری آزاد هستند، گفت: اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی و مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان، اتهامات متهمان این پرونده است.

وی اضافه کرد: نظر به انجام تحقیقات تفصیلی از سوی مراجع انتظامی، اطلاعاتی و قضایی، مستندات ارائه شده، قرائن و عمارات موجود در پرونده، اظهارات بلاوجه متهمان، نامبردگان مجرم تشخیص داده شده و دادسرا طبق مواد 618 و 677 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 کیفرمتهمان را از دادگاه تقاضا دارد.

پس از قرائت کیفرخواست «الف.ح» به عنوان نخستین متهم این پرونده و پس از تفهیم اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی جلوی سفارت عربستان» در مقام دفاع از خود گفت: علت این تجمع شهادت شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان بود و قبل از تجمع مقابل سفارت، در فضای مجازی از طریق تلگرام و اینستاگرام اعلام کرده بودند که جلوی سفارت تجمع است. ما از طریق برخی کانال‌های تلگرامی مطلع شدیم که قرار است امشب مقابل سفارت عربستان تجمع شود.

متهم این پرونده ادامه داد: اعتراض ما به جنایات رژیم آل سعود بود و احساس می‌کردیم که باید نسبت به جنایات انجام شده توسط رژیم آل سعود اعتراض کنیم. بنابراین قصد اخلال در نظام عمومی نداشتیم. وقتی هم که جلوی سفارت حاضر شدم کار خاصی نکردم  و فقط نگاه می‌کردم و هیچ اقدامی انجام ندادم.

وی در پاسخ به سوال قاضی که مقابل سفارت چه اقداماتی انجام داده است، گفت: وقتی جلوی سفارت رسیدم سر و صدا بود، و من کار خاصی نکردم و تنها از گوشه خیابان مشغول تماشا بودم.

الف.ح در پاسخ به این سوال که آیا شعار هم داده است یا خیر، گفت: اواخر برخی شعار می‌دادند و ما هم در کنار جمع بودیم اما این طور نبود که شعار بدهیم و سر و صدا کنیم.

در ادامه قاضی دادگاه بخشی از اظهارات خود را در تحقیقات قرائت کرد و افزود: شما در مرحله دادسرا عنوان کرده‌اید که مقابل سفارت شعار می‌دادید و حتی یک نفر مجروح شده بود که او را به خارج از تجمع انتقال دادید.

متهم در ادامه در پاسخ به این سوال که کدام یک از اشخاصی که سنگ پرتاب می‌کردند را می‌شناختید، گفت: برخی را می شناختم و قبلاً دیده بودم ولی اینطور نبود که با آنها رفاقتی داشته باشم.

در ادامه متهم پرونده در پاسخ به این سوال که پس از باز شدن در سفارت چه اقدامی انجام داده است، گفت: زمانی که من جلوی سفارت رسیدم در باز شده بود و مردم در حال رفت و آمد به سفارت بودند و پلیس هم هیچ ممانعتی نمی‌کرد. می‌خواستم از در بزرگ وارد سفارت شوم اما هنگام ورود یکی از دوستانم را دیدم که با عکس پادشاه عربستان خارج شد و جلوی ماشین آتش‌نشانی عکس را آتش زدیم.

بر اساس این گزارش، دادگاه پس از استماع دفاعیات متهم از وی خواست آخرین دفاع خود را ارائه کند که «الف.ح» در مقام ارائه آخرین دفاع گفت: به هیچ وجه نیت اخلال در نظم عمومی نداشتم و تا به امروز به جز راهپیمایی 22 بهمن و روز قدس در هیچ تجمعی شرکت نکردم اما آن روز احساس می‌کردم که باید داد شیعیان مظلوم ستانده شود. از طرف دیگر به خاطر اینکه موضوع تجمع از طریق فضای مجازی اطلاع‌رسانی شده بود و این‌که پلیس هیچ ممانعتی به عمل نمی‌آورد گمان نمی‌کردم تجمع مجوز نداشته باشد.

280 کلیک ها  دوشنبه, 28 تیر 1395 15:50
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا