ظریف، شمخانی ، سلیمانی و کودتای ترکیه

محمدجواد ظریف، روز گذشته و به فاصله یک روز بعد از آنکه وزارت خارجه گزارش خود درباره سه‌ماهه دوم اجرای برجام را به کمیسیون امنیت ملی تحویل داد، به بهارستان آمد تا از گشایش‌های صورت‌گرفته در برجام، تحولات اخیر در ترکیه و اقدامات تروریستی در نیس فرانسه، به نمایندگان گزارش دهد. هرچند این گزارش در جلسه غیرعلنی به اطلاع نمایندگان رسید، اما پس از پایان جلسه علنی دیروز، برخی از نمایندگان به بیان بخش‌هایی از سخنان ظریف در این جلسه پرداختند. در این میان غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده رشت در مجلس با اشاره به سخنان وزیر خارجه در جلسه غیرعلنی گفت: «آقای ظریف ورود اردوغان به ایران را به‌شدت تکذیب کرد و گفت به صورت مرتب با تمام مسئولان تا صبح بیدار ماندیم، با آقایان سلیمانی و شمخانی موضوع را تا صبح رصد می‌کردیم و لحظه به لحظه با هم هماهنگ بودیم». جعفرزاده در گفت‌وگو با جام‌جم‌آنلاین، با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه تمام اجزای کودتای ترکیه را تشریح کرد، به نقل از وزیر خارجه گفت: «موضع ایران در قبال کودتا بهترین موضع بود؛ ایران تنها کشوری بود که از دموکراسی حمایت کرد. اما روسیه موضع مقتدری نگرفت و همچنین آمریکا؛ کشورها موضع دوپهلو گرفتند تا ببینند سرنوشت کودتا چه می‌شود، اما جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا مخالفت خود را با هر اقدام غیردموکراتیکی اعلام کرد». بهروز نعمتی سخنگوی هیأت‌رئیسه نیز دراین‌باره به خبرنگاران گفت: «آقای ظریف گفت که تعدادی از ارتشیان ترکیه کودتای اخیر را انجام دادند و شورای عالی امنیت ملی و دوستانی که باید با این موضوع مرتبط باشند، مسائل را رصد کردند. همچنین وزیر امور خارجه در تماس با همتای ترکیه‌ای خود این کودتا را محکوم کرده است». 

تروریست‌های فرانسه انگیزه اجتماعی داشتند


بخش دیگری از سخنان دیروز ظریف در جلسه غیرعلنی با نمایندگان، مربوط به اقدامات تروریستی اخیر در فرانسه بود. جعفرزاده درباره این بخش از سخنان ظریف هم گفت: «آقای ظریف در این جلسه به این موضوع اشاره کرد که در حادثه تروریستی نیس فرانسه می‌تواند نقش صهیونیست‌ها پررنگ باشد؛ به دلیل اینکه آنها به دنبال اسلام‌هراسی هستند و افرادی را غیرمستقیم آموزش می‌دهند که بتوانند عملیات تروریستی انجام دهند. وزیر امور خارجه درعین‌حال نسبت به این حادثه تروریستی ابراز تأسف کرد و گفت با این اقدامات تروریستی مخالف هستیم». درهمین‌باره، بهروز نعمتی سخنگوی هیأت‌رئیسه هم به خبرنگاران گفت: «ارزیابی دوستان وزارت خارجه بر این است که دو اتفاق اخیر تروریستی در فرانسه، سبقه مذهبی آنچنانی ندارد بلکه عاملان آن افرادی هستند که نسل دوم و سوم مهاجران از کشورهای دیگر بوده‌اند که در فرانسه حضور دارند و به‌نوعی انتقام‌گیری اجتماعی بر آنها مترتب شده است. آقای ظریف تصریح کرد وزارت امور خارجه هرگونه حادثه تروریستی اعم از آنها را که به دست گروه‌های تند الحادی یا به دست افراد غیرمذهبی صورت می‌گیرد محکوم می‌کند».

از برجام انتقاد دارند، مطرح کنند، پاسخ می‌دهیم


بخش دیگری از توضیحات روز گذشته ظریف در بهارستان هم مربوط به جلسه منافقین در پاریس بود. جعفرزاده‌ایمن‌آبادی درباره این بخش از سخنان ظریف گفت: «آقای ظریف درباره تجمع هفته گذشته منافقین در پاریس گفت که این تجمع اولین سالش نبود و هر سال منافقین اجتماع دارند؛ آنها گروه مرده‌ای هستند و عربستان از حیث استیصال به دامان آنها افتاده است. ما اعتراض خودمان را ابلاغ کردیم اما درعین‌حال تجمع منافقین چندان موضوع بزرگی نیست که بخواهیم خیلی برای آن ‌وقت بگذاریم. آنها مرده‌هایی هستند که تعدادشان نیز اندک است و دور هم جمع می‌شوند». به گفته محمدجواد جمالی، از اعضای هیأت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی هم بخشی از سخنان ظریف در جلسه علنی، درباره گشایش‌های صورت‌گرفته در برجام بوده است. همچنین ظریف هم پس از خروج از صحن مجلس، گفت‌وگویی کوتاه با خبرگزاری خانه ملت داشته و درباره ارائه گزارش وزارت امور خارجه از اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفته است: «طبق قانون وزارت امور خارجه گزارش‌های خود را درباره اجرای برجام به این کمیسیون ارائه داده و در هر دو گزارش همان کاری که از ما خواسته شده بود، انجام شده است». او همچنین درباره انتقادهای برخی نمایندگان به نگارش گزارش اول وزارت امور خارجه از برجام در مجلس، گفت: «انتقادی از طرف مجلس به ما منتقل نشده است. این عده از نمایندگان می‌توانند انتقادهای خود را زمانی که مسئولان وزارت امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی می‌روند، مطرح کنند و ما حتما پاسخ خواهیم داد».

458 کلیک ها  دوشنبه, 28 تیر 1395 10:07
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا