سخنان روحاني در سالروز توافق هسته‌اي؛

سخنان روحاني در سالروز توافق هسته‌اي؛
حسن روحانی
برجام نبود، امروز يك بشكه نفت هم نمي‌فروختيم

در يك‌سالگي توافق هسته‌اي و شش‌ماهگي اجراي برجام، شيخ ديپلمات از عهدي مي‌گويد كه بر آن پايبند است. اگرچه بارها از سوي او اعلام شده كه براي استفاده از فرصت‌هاي به وجود آمده بايد حول وحدت و هم‌افزايي حلقه زد اما، شرايط ايجاب مي‌كند تا باز هم به مرور اتفاقات گذشته بپردازد؛ اتفاقاتي كه در ميان صحنه‌هاي ناخوشايندي از مخالفت‌ها و انتقادات، قادر است برجستگي‌هاي توافق هسته‌اي را هم نمايان سازد.

حسن روحاني با ورود خود به عرصه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم، به خوبي مي‌دانست كه براي رهايي كشور از مشكلات و معضلات ايجاد شده، بايد قدم اول را بر پله هسته‌اي بگذارد. از همين رو پرونده را به تيمي متشكل از ديپلمات‌هاي مجرب سپرد تا اكنون و در تولد يك سالگي توافق، دستاوردهاي آن را يكي پس از ديگري برشمارد. از ٢٣ تير به عنوان روز تعامل با جهان ياد كند، از قدرت مذاكره ايران براي دفاع از حقوق ملت بگويد، از برداشتن سايه تهديد از سر مردم به عنوان يكي از موفقيت‌ها نام ببرد و با افتخار اعلام كند كه امروز همه تحريم‌هاي مربوط به موضوع هسته‌اي ايران برداشته شده است.

رييس‌جمهور در جلسه ديروز هيات دولت با گراميداشت ٢٣ تيرماه، سالروز توافق هسته‌اي ايران با گروه ١+٥، با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران به عهد خود در توافق هسته‌اي پابرجا و متعهد است، مي‌گويد: «اگر روزي ١+٥ بخواهد از تعهدات خود سر باز بزند، ما كاملاً آمادگي داشته و از لحاظ توانمندي هسته‌اي در شرايطي هستيم كه در زمان كوتاهي مي‌توانيم به نقطه مطلوب خود دست پيدا كنيم». حسن روحاني برجام را به نفع همه كشورها و صلح، امنيت، ثبات و توسعه جهاني مي‌داند كه نقض آن به ضرر همه خواهد بود و هشدار مي‌دهد: «هركس بخواهد شروع‌ كننده باشد، بازنده سياسي در صحنه بين‌المللي است.»

از اجراي برجام كمتر از ٦ ماه گذشته است

رييس‌جمهوري با ابراز اميدواري از اينكه برجام موجب توسعه داخلي، ثبات منطقه و صلح و امنيت بين‌المللي شود، افزود: ضروري است همه براساس منافع ملي، عقلانيت و در راستاي اجرا و استحكام برجام و بهره‌برداري عمومي از آن در سطح منطقه و جهان تلاش كنند. روحاني با تقدير از دست‌اندركاران و مسوولان برجام و توافق هسته‌اي در بخش‌هاي مختلف و تشكر از تلاش همه رسانه‌ها به ويژه رسانه ملي در طول مدت مذاكرات و پس از آن براي آشنا كردن افكار عمومي با زواياي گوناگون اين مساله، بر ضرورت تنوير افكار عمومي براي بهره‌برداري بيشتر از فضاي پس از برجام تاكيد كرد. رييس شوراي عالي امنيت ملي، استفاده از فضاي به وجود آمده پس از برجام را در سايه وحدت، انسجام و هم‌افزايي امكان‌پذير دانست و گفت: بايد از اين فرصت براي توسعه كشور و اشتغال جوانان بهره‌برداري كنيم.

رييس‌جمهوري همچنين اظهارداشت: برجام به مفهوم تفاهم در اصل مذاكرات، در ٢٣ تيرماه به نتيجه رسيد و اجراي آن از ٢٦ دي ماه آغاز شد و اينكه در برخي رسانه‌ها عنوان شده كه يك سال از اجراي برجام گذشته است صحيح نيست و از اجراي برجام كمتر از ٦ ماه گذشته است.

٢٣ تير روز تعامل با جهان است

روحاني با اشاره به اينكه مي‌توانيم ٢٣ تيرماه را به عنوان روز تعامل با جهان بناميم، خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران در اين روز براي همه جهانيان ثابت كرد از لحاظ قدرت سياسي، آنچنان توانمندي و تبحري در مسائل سياسي، منطق و موضوعات فني و حقوقي دارد كه مي‌تواند براي حل موضوع پيچيده بين‌المللي با قدرت‌هاي بزرگ مذاكره كرده و از حق ملت ايران به خوبي دفاع كند.
 رييس شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه برخي همواره از مذاكره هراس داشته و مي‌گفتند قادر به مذاكره سياسي نيستيم، افزود: ٢٣ تيرماه ثابت كرد همان‌طور كه در ميدان جنگ قادريم در برابر توطئه‌هاي جهاني بايستيم و با آنها مقابله كنيم و براي ملت پيروزي به ارمغان آوريم، در صحنه سياسي، حقوقي و فني هم اين قدرت را داريم و مي‌توانيم از حقوق ملت دفاع كنيم. رييس‌جمهوري با بيان اينكه يكي از گزينه‌هاي پيش روي ملت ايران قبل از مذاكرات و توافق هسته‌اي، تداوم تحريم‌ها و افزايش فشارها بود، اظهار داشت: اگر آن روند قرار بود ادامه پيدا كند، امروز فروش نفت در كشور به صفر مي‌رسيد، تحريم‌ها و تهديدات روز به روز بيشتر و فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، از ديد آنها غيرقانوني تلقي مي‌شد.
موفقيت برجام برداشتن سايه تهديد از سر مردم بود
رييس‌جمهور با تاكيد بر اينكه يكي از موفقيت‌هاي برجام برداشتن سايه تهديد از سر مردم بود، گفت: پرونده ايران در شوراي امنيت، در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار داده شده بود كه زمينه را براي حمله نظامي به ايران آماده كنند و حتي در اين زمينه به تفاهم هم رسيده بودند. مذاكرات توانست بهانه براي تهديدات را برطرف و قدرت سياسي، حقوقي و فني ما را براي جهانيان آشكار كند و روشن شد فعاليت هسته‌اي و غني‌سازي، حق مسلم ملت ايران است. رييس‌جمهوري با اشاره به اينكه به واسطه برجام تحريم‌هاي تسليحاتي برداشته شده و ما قادر به ارتقاي قدرت دفاعي و نظامي خود هستيم، گفت: البته امروز هم براي خريد برخي تسليحات با پيچ و خم‌هايي مواجهيم، اما در اين راستا توانسته‌ايم موانع را برطرف كنيم.

همه تحريم‌هاي هسته‌اي برداشته شد

روحاني با بيان اينكه پيش از توافق هسته‌اي دشمنان ما را به موضوعي واهي و بي‌ريشه مبني بر ساخت سلاح هسته‌اي متهم مي‌كردند و با تبليغات اين موضوع را در افكار عمومي جهان توسعه مي‌دادند، گفت: با حل مساله پي. ام. دي روشن شد كه اتهامات به ايران، بي‌اساس بوده و ما هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهيم بود و موضوع حايز اهميت براي ما توانمندي در غني‌سازي به عنوان مساله‌اي فني و علمي بوده است. رييس‌جمهوري با اشاره به اينكه به واسطه توافق، تحريم‌هاي مربوط به هسته‌اي در همه زمينه‌ها برداشته شده، خاطرنشان كرد: البته در برخي زمينه‌ها از جمله بانك‌ها هنوز به روال مد نظر و مورد انتظار نرسيده‌ايم، هر چند قدم‌هاي خوبي در اين راستا برداشته شده و ارتباطاتي با بانك‌هاي بزرگ دنيا برقرار شده است.
به جاي حاشيه از فرصت استفاده كنيم
روحاني با تاكيد بر اينكه بايد از فضاي به وجود آمده، حداكثر استفاده و بهره‌برداري را داشته باشيم، افزود: هيچ‌كس نبايد ترديد داشته باشد كه به واسطه مذاكرات، توافق هسته‌اي و اجراي برجام، فضايي براي ما به وجود آمده كه در آن بهتر مي‌توانيم فعاليت اقتصادي، دفاعي و فناورانه داشته و فناوري هسته‌اي را با آرامش بيشتر توسعه دهيم. رييس‌جمهوري با اشاره به اينكه ضروري است از اين فضا براي افزايش رفاه و حل مشكلات اقتصادي مردم به بهترين شكل استفاده كنيم، اظهارداشت: اينكه امروز عده‌اي بخواهند راجع به واژه‌ها و كلمات در برجام بحث كنند در جاي خود اشكالي ندارد، اما لازم است به جاي پرداختن به حاشيه، به استفاده مطلوب از اين فرصت بپردازيم. همچنين در جلسه روز چهارشنبه، هيأت وزيران به رياست حسن روحاني، براي ساماندهي وضعيت حقوق و مزايا در سطح كليه دستگاه‌هاي اجرايي و نهادهاي عمومي به بررسي مصوبات جديد شوراي حقوق و دستمزد پرداخت.

سرویس سیاسی راستین آنلاین

347 کلیک ها  پنج شنبه, 24 تیر 1395 10:10
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا