آیاوضعیت فیلم رستاخیز تغییرخواهد کرد ؟/صدوربیانیه جدید روابط عمومی فیلم رستاخیز پس از اظهارات وزیر ارشاد

آیاوضعیت فیلم رستاخیز تغییرخواهد کرد ؟/صدوربیانیه جدید روابط عمومی فیلم رستاخیز پس از اظهارات وزیر ارشاد
فیلم سینمایی رستاخیز
  • روابط عمومی فیلم سینمایی «رستاخیز» در پی اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیانیه‌ای منتشر کرد.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «پیرو صدور حکم شماره 1114 دادگاه دیوان عدالت اداری در مورد شکایت تهیه کننده فیلم رستاخیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای دکتر علی جنتی در تاریخ 13 /06 /1395 در حاشیه همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید در کتابخانه ملی، سخنانی را در این خصوص خطاب به خبرنگاران در محورهای ذیل بیان کردند:

... "گاهی برای برخی فیلم ها چند اصلاحیه میخورد، این دلیلی بر این نیست که اعلام اصلاحیه روی فیلم به منزله توقیف و لغو مجوز آن است. بعداز اعلام اصلاحیه عوامل فیلم‌ها درصدد برطرف کردن برآمده و سریعاً اقدام کردند، ما هم پس از انجام اصلاحیه، اجازه ادامه اکران داده ایم.

پاسخ) سازندگان فیلم رستاخیز هیچگاه ادعا نکرده‌اند که فیلم فوق توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف و مجوز آن باطل شده است. آنچه در نامه معاونت سازمان سینمایی به شماره 69/94/154/م در تاریخ 1394/04/29 قید گردیده، تعلیق و توقف نمایش عمومی فیلم رستاخیز است که تا این تاریخ ، که شانزده ماه از آن سپری شده است، اصلاحیه مورد ادعای وزیر محترم (تاباندن هاله نور بر سیمای مبارک حضرت ابوالفضل العباس(ع)) علی‌رغم مکاتبه انجام شده با سازمان سینمایی، تاکنون به صورت کتبی و رسمی به تهیه‌کننده فیلم فوق اعلام نشده است؛ در شرایطی که با پایین کشیدن این اثر عاشورایی از پرده اکران، همه مجوزهای قانونی اعم از پروانه‌های ساخت و نمایش و مسئولیت‌های حقوقی ناشی از آن را نادیده گرفته، بدیهی است که اعلام اصلاحیه از طریق رسانه‌ها و بطور شفاهی عاری از وجاهت قانونی است و ایضاً می‌تواند به فراخور مصلحت از سوی مسئولان ، نادیده انگاشته شود.

"تنها حوزه علمیه بیش از بیست و پنج ایراد به این فیلم (رستاخیز) گرفته بود که ما تا حدودی از آن گذشتیم"

پاسخ) ایرادهای پنچ گانه وزیر محترم از سوی برخی از علما و کارشناسان درخصوص فیلم رستاخیز، نه از سوی سازندگان این فیلم و نه از سوی سازمان سینمایی نادیده انگاشته نشد. ایرادهای فوق پس از موفقیت فیلم مزبور در سی و دومین جشنواره فیلم فجر در سال 1392 و کسب 9 سیمرغ بلورین، از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی، مطرح گردید. پس از شرفیابی ریاست سازمان سینمایی و سازندگان فیلم رستاخیز به محضر برخی مراجع عالیقدر عظام ، اصلاحات مورد اشاره با حضور دو روحانی عالم و کارشناسان دانشگاهی در حوزه علوم دینی و تاریخی به نمایندگی از سوی یکی از مراجع محترم صورت گرفت و پس از تایید رییس سازمان سینمایی و معاونت نظارت و ارزشیابی  به شورای پروانه نمایش (با عضویت رسمی یک روحانی عالم و کارشناس دینی) عرضه و پروانه نمایش آن با امضاء کلیه اعضا در تاریخ 93/04/24 صادر گردید.»

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به وظایف وزارت ارشاد توضیحات علی جنتی آمده و در ادامه پاسخ روابط عمومی آمده است: «عوامل این فیلم از ابتدا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کردند که در مورد این فیلم نظریه تمام مراجع را کسب کرده اند، در حالیکه بعداً مشخص شد این صحبت آنها صحت نداشت و تنها نظر چند نفر اخذ شده بود."

پاسخ) ...آیا کسب نظریه تمام مراجع عالیقدر در امور جاری و اجماع فقهی در آرای فوق امکان پذیر است؟ مگر صدور مجوز در اموری مانند تجارت ، صنعت، خدمات و ... بر عهده دوایر و ساختارهای دولتی نیست؟ اگر کسب مجوز و تایید علما در حوزه های دین، تاریخ و دیگر علوم و هزاران حرفه متنوع اقتصادی و فرهنگی بر عهده فعالان در این امور باشد؛ پس فلسفه وجودی سازمان‌های دولتی و ایضاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟

"بیشتر مراجع محترم و علما و برخی شخصیت های دینی و مذهبی تاکیدشان این بود که باید چهره مبارک حضرت ابوالفضل العباس(ع) پوشانده شود که ما هم چندین ماه پیش به عوامل این فیلم اعلام و راهکار هم ارائه دادیم که روی چهره مبارک آن حضرت نور بزنند ولی آنها نه تنها این کار را نکردند بلکه اقدام به شکایت کردند."

پاسخ) سازندگان فیلم رستاخیز از دو زاویه به وضعیتی که این فیلم به آن دچار شده است می نگرند.

اول : بررسی و رسیدگی کارشناسانه به خسارت های ناشی از تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایین کشیدن فیلم فوق از پرده اکران .

دوم : بررسی و رسیدگی کارشناسانه به نحوه اکران مجدد فیلم مزبور و توجه به جوانب شرعی، فنی و هنری و افکار عمومی .

لازم به توضیح است که مراجعه به دیوان عدالت اداری و تظلم‌خواهی از محکمه قضایی در موضوع "اول" صورت گرفته است. اگر راهکار خلاقانه مبنی بر "تاباندن هاله نور" با سرعتی که مدنظر ایشان بود ، عملی می نمود ، پس برگزاری دهها جلسه کارشناسی با حضور معاونان و کارشناسان آن وزارتخانه و مسئولان سازمان امور سینمایی با چه هدفی برگزار گردید؟

"57 درصداز بودجه این فیلم (رستاخیز) با مشارکت کسانی تامین شده که اصلاً دنبال برگشت پولشان نیستند. 35 درصد آنها خیرین کویتی هستند که خودم یکی از کسانی بودم که بیشترین تلاش را کردم تا آنها را برای اسپانسر برای این فیلم دعوت کنم. 22 درصد از هزینه این فیلم توسط خَیِری در داخل کشور تامین شده است ، حالا تیم سازنده به دنبال چه چیزی از باقی این 57 درصد هستند ، به نظر می رسد بیشتر به دنبال مسائل مادی موضوع هستند تا معنوی."

پاسخ) شرکای فیلم رستاخیز گرچه با هدف خدمت به فرهنگ اهل بیت علیه السلام به مجوزهای رسمی دولت جمهوری اسلامی ؛ و سینمای ایران اعتماد کرده اند لاکن عرضه این اثر عاشورایی در جهان و اکران آن در ایران که خاستگاه اصلی شیعیان است خواسته ی آنهاست. ادعای مبنی بر اینکه : "شرکای فیلم رستاخیز در خصوص این فیلم ادعای مالی ندارند" و صرفا حامی یا اسپانسر بودند کاملاً عاری از حقیقت است. اگر جز این می اندیشند با جلب نظر کتبی و رسمی شرکاء فیلم رستاخیز مبنی بر صرف نظر از سرمایه گذاری در فیلم فوق ، حداقل بیش از نیمی از تعهدات حقوقی که بر عهده تهیه کننده فیلم مزبور است را مرتفع کنند.»

357 کلیک ها  دوشنبه, 15 شهریور 1395 01:24
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا