تلاش قضات فارس برای کاهش پرونده های استانی / افتتاح مجتمع قضایی در صدرا

عکاس :منصوره خسروبیگ
عکاس :منصوره خسروبیگ  
تلاش قضات فارس برای کاهش پرونده های استانی / افتتاح مجتمع قضایی در صدرا عکاس :منصوره خسروبیگ|||| ||||

راستین آنلاین :رییس کل دادگستری استان فارس امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر رییس قوه قضاییه به شیراز که بسیار موثر در پیشبرد و استان و دادگستری بود گفت:با توجه به مصوبات که انجام شد،ایجاد یک مجتمع قضایی در صدرا از مصوبات سفر رئیس قوه قضائیه به شیراز بود و ظرف یکسال آینده شاهد احداث و افتتاح این مجموعه خواهیم بود. 

 حجت الاسلام موسوی همچنین از احداث مجتمعی قضایی بالغ بر 30 هزار متر در بلوار رحمت خبر داد و افزود: در سال گذشته بالغ بر 400 هزار فقره پرونده وارد دادگستری فارس شده است.
 
او ضمن اینکه در سال گذشته 800 فقره پرونده در گردش بود،اضافه کرد :این آمار بسیار بالاست، به همین دلیل که تعداد قضات و همکاران اداری به اندازه تناسب میزان پرونده ها نیست و روند رسیدگی به دادرسی در برخی اوقات طولانی می کند.
 
کاهش ۱۱هزار پرونده در دادگستری فارس
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه در سال گذشته 11 هزار فقره پرونده از موجودی پرونده های فارس کم شده است، تصریح کرد: تقریبا اطاله دادرسی در فارس رو به سر انجام است و امید که کامل ریشه کن شود. 
 
او با اشاره به اینکه در دادگاه های کیفری شیراز 384 فقره پرونده وجود دارد ، اظهار کرد : همچنین در محاکم تجدید نظر استان نیز تعداد یک هزار و 209 فقره پرونده داریم.
 
این مقام عالی قضائی با اشاره به اینکه استانی با ۵میلیون نفر ۱۰هزار پرونده داشته باشد امار قابل قبولی است و اضافه کرد: 10 هزار و 500 پرونده حقوقی در فارس وجود دارد ، دادسرای استان بیش از 12 هزار فقره پرونده و استان فارس 28 هزار پرونده جاری دارد.
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه در سال گذشته نزدیک به پنج هزار پرونده را کاهش دادیم،افزود: با توجه به اینکه پروندهای قدیمی بالای 2 سال، تنها 6 مورد داریم ، قضات باتلاش و فعالیت شبانه روزی این میزان را کاهش می دهند.
 
موفقیت دادگستری در مقابله با فساد 
 
رئیس کل دادگستری فارس خاطر نشان کرد: 13 پرونده کلان فساد اقتصادی را رای به منتهی رساندیم و در بحث مقابله با فساد هیچ فرد و گروهی برای ما تفاوت ندارد به همین دلیل کسی از تیغ دادگستری در امان نخواهد بود. 
 
 حتی اگر کارمند و قضات ما دچار خطا شوند، برخورد را با انها انجام خواهیم داد.
 
او همچنین به پیرامون پرونده سیل شیراز اشاره کرد و گفت: این پرونده در مقطع تجدید نظر است و تا تیر یا مرداد حکم ارائه می شود.
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه 43 پرونده مقابله با فساد اقتصادی شکل گرفته است، اظهار کرد: در همین بحث حدود هفت هزار و 500 زندانی زمان کرونا در فارس به مرخصی رفتند و همچنین در زمان کرونا در کل کشور حدود 110 هزار نفر زندانی به مرخصی رفتند ، که این اتفاق در زمینه حقوق بشر بی نظیر است.
 
او همچنین با بیان اینکه در فارس کمترین زندانی مهریه و مالی را داریم ، تاکید کرد: با کمک خیرین 320 زندانی جرائم غیر عمد آزاد شدند. 
 
همچنین با توجن یه سال گذشته مشکل 35 شرکت صنعتی را حل کردیم و در سال جاری 12 شرکت هم بازگشایی شدند، که با بازگشایی شرکت 25 نفر به کار برگشتند.
 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در یک کارخانه 400 چرخ خیاطی خاک می خورد با تلاش دادگستری بازگشایی شد و زنان بد سرپرست و یا بی سرپرست هم در آن برای تولید ماسک شروع به کار کردند. 
 
امنیت در فارس قابل قبول است
 
حجت الاسلام موسوی یادآور شد: کارخانه الکل فسا هم در ایام کرونا به چرخه تولید برگشت و برای شرکت «ITI» هم فردا جلسه ای شکل می گیرد. 
 
که امیدوارم این شرکت هم به چرخه کار بازگردد و مطالبه کارگران به آنان ارائه شود، 274 واحد صنعتی تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند که اگر راه اندازی شود به طور حتم استان را می توان اداره کرد.
 
او همچنین از کاهش جرایم گفت و افزود : در سال گذشته شاهد کاهش 58 درصد سرقت مسلحانه، تیراندازی 55 درصد، تجاوز به عنف و آدم ربایی 62 درصد و مواد مخدر هشت درصدی بوده است. 
 
موسوی با تاکید بر اینکه در سال گذشته حدود 70 میلیارد تومان از مطالبات بانک ها برگشت، افزود: در سال 99، بحث جهش تولید و مقابله جدی با فساد از برنامه های ماست.
 
 او با اشاره به اینکه جلسات مکرری برای انتقال زندان عادل آباد اجرا شده است، تاکید کرد: زمین تامین شده ساخت این زندان در بیرون شهر احتمال ساخت در 10 سال وجود دارد.

گفتنی است پیگیری های لازم برای انتقال و ساخت زندان در بیرون از شهر  در حال بررسی و انجام است .

 

 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
232 کلیک ها  آخرین ویرایش در شنبه, 31 خرداد 1399 14:32
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا