استاندار فارس در نشست خبری بمناسبت هفته دولت خبر داد؛

استاندار فارس در نشست خبری بمناسبت هفته دولت خبر داد؛
افشانی استاندار فارس
  • استاندار فارس گفت: همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریور) 928 طرح با اعتباری افزون بر یک هزار و 400 میلیارد تومان در این استان به بهره برداری خواهد رسید.
افتتاح 928 طرح و پروژه همزمان با هفته دولت در فارس

سید محمد علی افشانی، در نشست خبری هفته دولت که با حضور معاونین استانداری برگزار شد، گفت: این طرح ها شامل 749 پروژه عمرانی با 808 میلیارد تومان اعتبار، 78 طرح صنعتی و تولیدی با 168 میلیارد تومان و 100 پروژه مسکونی با 419 میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: فاز دوم پتروشیمی شهدای مرودشت نیز از جمله طرح های آماده بهره برداری در هفته دولت بود که در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهوری (بیست و نهم تیر 95) به استان با اعتباری افزون بر 2 هزار و 600 میلیارد تومان افتتاح شد.
استاندار فارس افزود: علاوه بر این، در سفر معاون اول رئیس جمهوری به فارس شاهد بهره برداری از تجهیز چهار هزار هکتار اراضی این استان به آبیاری نوین و همچنین افتتاح مجتمع تولید روغن جنوب در سروستان بودیم.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، مسیر حرکت استان را به سمت رشد و شکوفایی دانست و گفت: قطعا اگر مردم نسبت به این مساله اعتماد و اطمینان پیدا کنند در زمینه عمران و توسعه استان مشارکت و سرمایه گذاری خواهند کرد.
وی، در تشریح شرایط کشور در ابتدای شروع فعالیت دولت تدبیر و امید گفت: دولت یازدهم در شرایطی اداره امور اجرایی را در دست گرفت که کشور از نظر اقتصادی و تعامل و ارتباطات بین المللی در انزوا قرار داشت.
استاندار فارس افزود: امروز وضعیت کشور در برخی شاخص ها که در گذشته مطلوب نبود بهتر شده و نسبت به قبل شاهد تحولات چشمگیری در برخی حوزه ها هستیم.
افشانی تصریح کرد: یکی از اقدامات شاخص دولت کاهش نرخ تورم 40 درصدی و رساندن آن تا آستانه تک رقمی شدن است، کار بزرگی که دولت برای تحقق آن فشارها و زحمات بسیاری را متحمل شد.
وی گفت: چنین موفقیتی بیانگر توان بالای مدیران ارشد کشور در برنامه ریزی و پیشبرد امور است.
استاندار فارس گفت: البته تصور بسیاری بر این است که با کاهش نرخ تورم باید شاهد کاهش قیمت اقلام بود در صورتی که نرخ تورم را نباید با گرانی اشتباه گرفت.
افشانی افزود: امروز هم در بازار شاهد افزایش برخی اقلام و کالاها هستیم اما درصد افزایش قیمت در این مقطع به مراتب کمتر از گذشته است.
وی، ثبات اقتصاد و بازار را لازمه سرمایه گذاری و توسعه دانست و تصریح کرد: در گذشته نبود ثبات در نرخ ارز، طلا و مسکن، مردم را دچار سردرگمی می کرد اما ثباتی که امروز در این بخش ها ایجاد شده کمک می کند که مردم با برنامه ریزی اقدام به سرمایه گذاری کنند.
استاندار فارس اضافه کرد: همچنین امروز می بینیم که در کشور پس از 63 سال تراز تجاری مثبت شده و میزان صادرات ما نسبت به واردات چهار میلیارد دلار بیشتر شده است.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود برجام را متعلق به تمام ارکان نظام دانست و گفت: عده ای آنچنان در بحث برجام به دولت می تازند که گویی برجام متعلق به دولت است. برجام یک موفقیت و اقدامی بزرگ است که متعلق به تمام ارکان نظام است که با هدایت های رهبر معظم انقلاب پیش رفت.
وی گفت: سوال ما از کسانی که امروز به واسطه بروز مشکلات در کشور ذوق زده می شوند این است که اگر برجام نبود آنها چه راه حلی را برای خروج از انزوا و مشکلات بسیار پیش روی کشور می خواستند ارائه دهند.
افشانی افزود: دولت در مساله برجام با هوشیاری عمل کرد و نسبت به نیرنگ ها و بدعهدی هایی که طرف مذاکره کننده نیز ممکن بود به کار گیرد آگاهی داشت اما باید پذیریت که در آن شرایط، بهترین راه برای خروج از انزوا و ورود به چرخه تجارت بین الملل همین برجام بود.
وی گفت: باید بکوشیم و از شرایط پیش آمده پس از برجام به نحوه مطلوب استفاده کنیم و اگر بنا باشد دائم به برجام حمله شود و دستاوردهای آن زیر سوال برود، هرگز نخواهیم توانست از مزیت ها و فرصت های آن استفاده لازم را ببریم.
افشانی، با اشاره به بررسی های انجام شده در خصوص وضعیت فارس در ابتدای حضورش در این استان گفت: این بررسی ها نشان داد که در آن مقطع نرخ اشتغال در فارس نسبت به متوسط کشور کمتر و نرخ بیکاری هم بیشتر بود.
استاندار فارس افزود: در گذشته شاخص هایی مانند سرمایه گذاری هم از وضعیت مناسبی در مقایسه با مزیت ها و ظرفیت های استان و نیروی انسانی آن نداشت و سهم اعتبارات عمرانی فارس در کل برنامه 5 ساله و قبل از آن هم حدود 3.8 دهم درصد بود.
افشانی تصریح کرد: یکی از لازمه های توسعه و نیازهای اصلی، وجود اعتبارات عمرانی خصوصا در کشوری که اقتصاد آن متکی به نفت و اعتبارات عمرانی است.
وی گفت: بر همین اساس جلسات متعددی با دستگاهها و افرادی مرتبط با این مبحث و وزرایی که اعتبارات کلانی در اختیار داشتند برگزار کردیم و در نهایت چون بودجه سال 95 بسته شده بود مقرر شد که در بودجه سال 96 لحاظ شود.
افشانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: می توان اختلاف نظر داشت اما برای توسعه و عمران استان با هم همراه بود و گام برداشت.
وی گفت: اگر در جامعه فقر، گرسنگی حاکم شود و ناامنی ایجاد شود، مردم کاری به جریان سیاسی و جناح ها ندارند و مشکلات را از چشم نظام می بینند.
استاندار فارس، لازمه جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی را تحمل یکدیگر دانست و افزود: وجود احزاب قدرتمند باعث می شود که انسان ها اختلافات خودشان را به جای استفاده از قهر، خشونت، کینه و نفرت، از راه سیاسی حل کنند.
وی، ضمن تاکید بر لزوم ایجاد ساختارهای اجتماعی قانونمند به استفاده از تجربه دیگران ادامه داد: وقتی در جامعه حزب قدرتمند نداشته باشیم جایگزین آن قبیله و طایفه گرایی می شود. اما اگر احزاب شکل بگیرند و قدرت داشته باشند انسان ها بر اساس تفکرشان انتخاب می شوند.
استاندار فارس، در خصوص عزل و نصب مدیران هم گفت: تا زمانی که احساس کنم که یک مدیر در راه خدمت به مردم تلاش می کند و گام بر می دارد حمایت می کنم اما اگر متوجه شدم که در راه خدمت به مردم کوتاهی می کند و مسائل حاشیه ای ایجاد می کند و دیگران از بیرون خط دهی می کنند بلافاصله تصمیم می گیرم که آن مدیر باید عزل شود.
افشانی گفت: در دولت گذشته مبنای بدی گذاشته شد و آن خارج کردن مدیران با تجربه از چرخه مدیریت کشور بود در صورتی که اگر مدیری صادقانه کار و خدمت می کند باید بماند و فعالیت کند.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، آزادراه شیراز – اصفهان را یکی از مهمترین آزادراههای کشور دانست و گفت: این پروژه تا اواخر سال گذشته تقریبا تعطیل بود و فعالیت چندانی در آن انجام نمی شد و مجموع پیشرفت فیزیکی آن حدود 20 درصد و کل اعتبارات تخصیص یافته به آن نیز 460 میلیارد تومان بود.
وی تصریح کرد: اما از اسفندماه سال گذشته تاکنون و با پیگیری های انجام شده در مجموع یک هزار و 200 میلیارد تومان طی دو مرحله به این پروژه اختصاص یافت که پیش بینی می شود پیشرفت فیزیکی این پروژه تا انتهای امسال به بیش از 50 درصد برسد و کل پروژه نیز در هفته دولت سال 97 آماده افتتاح شود.
استاندار فارس با اشاره به اينكه سرمايه گذاري در دو بخش داخلي و خارجي انجام مي شود گفت: ميزان سرمايه گذاري خارجي در سه سال اول خدمت دولت تدبير و اميد 246 ميليون دلار بوده و در دو هفته گذشته دو طرح با سرمايه گذاري خارجي با اعتباري بالغ بر 5 ميليون دلار براي استان فارس تصويب و ابلاغ شده است.
وي ادامه داد: دو طرح ديگر نيز براي فارس با اعتبار 20 ميليون دلار در وزارت اقتصاد و دارايي در حال بررسي مي باشد كه همه اين موارد نويد خوبي براي استان خواهد بود.
افشاني با بيان اينكه مهم ترين بخش سرمايه گذاري حوزه داخلي مي باشد اظهار داشت: مسال گذشته اعتبار مصوب صندوق توسعه ملي براي سرمايه گذاري داخلي دو ميليارد و 250 ميليون دلار بوده كه از اين ميزان رقمي بالغ بريك ميليارد و 20 ميليون دلار معادل 44 درصد مربوط به استان فارس بوده است.
استاندار فارس با بيان اينكه مسدودي اعتبار در صندوق توسعه ملي به معني حفظ اعتبار ويژه هر طرح مي باشد گفت: براي پتروشيمي هاي استان نيز رقمي معادل يك ميليارد و 330 ميليون يورو در اين صندوق مسدود شده بود كه در 14 خرداد ماه سال جاري مسدودي آن برطرف شد.
وي با اشاره به تخصيص 160 هزار ميليارد ريال اعتبار براي 7500 طرح كوچك و بزرگ در كشور اظهار داشت: تا به امروز در كل كشور 964 طرح در كشور به بانك ها معرفي شده اند كه از اين تعداد 81 طرح مربوط به فارس بوده است.
افشاني ادامه داد: مبلغ پرداختي به اين طرح ها در كل كشور 918 ميليارد تومان بوده كه از اين ميزان رقمي بالغ بر 106 ميليارد تومان به طرح هاي استان پرداخت شده كه بر همين اساس رتبه اول كشور را كسب کرده ايم.
استاندار فارس به بحران كم آبي اشاره كرد و افزود: آب شرب اولويت اول ما بوده و تا آب شرب تامين نشود هيچ آبي به كشاورزي اختصاص داده نمي شود.
وي گفت: هر شهري بر اساس حق آبه اي كه براي آن تعريف شده حق كاشت دارد و اگر بيش از آن كشت شود به دليل ضعف قانون مشخص نيست كه بايد با آنها چه برخوردي شود.
استاندار فارس اشاره اي به نقد پذيري داشت و افزود: بدون تعارف از نقد استقبال مي كنم اما با توجه به فعال بودن پروژه هاي بزرگ در استان نبايد گفته شود كه هيچ كاري انجام نشده، شايد چون نرخ بيكاري در اين استان بالا است اين اقدامات به چشم نمي آيد.
وي گفت: نرخ بيكاري استان از 16.8 به 12.1 رسيده اما بازهم يك درصد از متوسط كشور بالا تر است.
محمد علی افشاني افزود: با همه تلاش هايي كه مديران استان انجام مي دهند بيكاري در فارس در آينده همچنان ادامه دارد.
استاندار فارس خطاب به رسانه ها نیز گفت: اصحاب رسانه نيز بايد بگويند كه براي سرمايه گذاري چه كردند و چه قدمي را برداشته اند و اگر جايي ديدند كه سرمايه گذار را فراري مي دهند چقدر فرياد زدند.
وي در خصوص احداث راه آهن افزود: چندين خط ريلي راه آهن در استان مطرح بوده و اولویت اول ما کرمان، شیراز به بوشهر و همچنین شیراز به اهواز است و تلاش می کنیم اين خط نيز به بصره متصل شود.
استاندار فارس به وضعيت شركت صنايع الكترونيك شيراز اشاره كرد و افزود: خروج صنايع الكترونيك از فارس صحت نداشته و صادرات این مجموعه در سال گذشته ۲۵ میلیون دلار بوده که این نشان از فعال بودن صنایع الکترونیک شیراز دارد.
وي گفت: خبرنگاران به دولت ها كار نداشته باشند بلكه به فكر مردم باشند و هركس مانع ايجاد اشتغال شد فرياد بزنيد.
افشاني گفت: سرمايه گذار به عنوان يك انسان نيك كردار بايد محترم شمرده شود و وظيفه اصحاب رسانه است كه اين فرهنگ را در جامعه نهادينه كنند.

289 کلیک ها  دوشنبه, 01 شهریور 1395 18:37
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا