چرخ کابینه خوب نمی چرخد/اصلاح طلبان خیر و صلاح روحانی را می خواهند

چرخ کابینه خوب نمی چرخد/اصلاح طلبان خیر و صلاح روحانی را می خواهند
حسن روحانی
  • مقدم دانستن مصلحت عمومی کشوربه منافع گروهی و حزبی باعث شد تا اصلاح طلبان درخرداد92 با حمایت از حسن روحانی به او کمک کنند تا درشرایطی ساکن خیابان پاستور شود که رقیب سرداراوگمان می کرداین بار دیگراز بهشت به پاستور خواهد رفت.

اما ازخودگذشتگی محمد رضا عارف و خوب بازی کردن اصلاح طلبان باعث شد تا قالیباف همچنان در ضلع جنوبی پارک شهر بماندوشیخ حقوقدان رئیس جمهورشود.

حسن روحانی درحالی روی کارآمد که احمدی نژاد و حامیان وی از جناح اصلاح طلب چنان  تابویی ساخته بودکه بسیاری جرات نمی کردند،حتی اسم این جناح سیاسی را نیزبه زبان بیاورندچه رسد که بخواهند از نیروهای توانمنداین دسته از سیاسیون کشور درمسیراداره کشوراستفاده کنند.این در حالی بود که مجلس تا دندان اصولگرای نهم نیز عرصه را بیش از پیش بر شیخ دیپلمات تنگ کرده بود.

دست روحانی بسته،دست دوستانش باز

وجود چنین فضایی ،به همان اندازه که دست حسن روحانی رابرای استفاده از مدیران با تجربه اصلاح طلب بسته بود،دست همکاران روحانی درمرکز تحقیقات استراتژیک رابرای باز کردن پای دوستانشان به دولت بازکرد.

این عوامل و برخی دیگر از اتفاقات رخ داده در ابتدای دولت روحانی باعث شد تا به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران ،روحانی نتواندکابینه ای چابک را با خود  همراه کند.

اتفاقی که باعث شد روحانی خودبه تنهایی و گاهی هم با کمک چند وزیر دیگر نظیر ظریف،آخوندی و قاضی زاده هاشمی جور کابینه پیریازدهم رابکشد.

سیگنال های هشدار اصلاح طلبان

اما اصلاح طلبان که نظاره گر این اتفاقات بودند در دوسال اول حیات دولت روحانی سیگنال های هشدار را برای روحانی صادر می کردند تارئیس دولت یازدهم ضمن حفظ استقلال دولت خودبتواند از چالش های پیش روی دولتش با موفقیت عبورکند.

بسیاری از اصلاح طلبان از ابتدا بر این باوربودند که سن بالا و محافظه کار بودن برخی وزرای روحانی باعث شده تا شیخ حسن نتواندبرنامه های خوب خود را عملیاتی کند.این دسته معتقدندکه عملیاتی نشدن برنامه های روحانی باعث دلسرد شدن عامه مردم می شود.

اتفاقی که گرچه آرزوی رقبای روحانی است،اما در چندمدت اخیر زمینه سازی آن توسط برخی از وزرای او ایحاد شده است.

بخشی از اصلاح طلبان معتقدند دلیل بروز چنین اتفاقی این است که روحانی مچبور بود اعضای کابینه خود را از بین افرادی که می‌شناخت انتخاب کند.اما به دلیل اینکه تا پیش از پیروزی درانتخابات  در فضای سیاسی کشور درگیری عملی نداشت و با نیروهای فکری جامعه آشنایی زیادی نداشت موفق نشد یک کابینه فکری منسجم و قوی تنظیم کنند.

به اعتقاد این دسته از سیاسیون کابینه روحانی بیشتر رویکرد عملیاتی دارد. این رویکرد عملیاتی نیز به دلیل سن بالای اعضای کابینه و همچنین محافظه‌کاری این افراد اجازه نداده اهداف روحانی به صورت کامل محقق شود.

ضعف در تیم اطلاع رسانی و اقتصادی

اما در شرایطی که عدم انعکاس مطلوب عملکرد دولت روحانی عاملی شده تا بسیاری از دوستان روحانی نوک پیکان انتقاد خود را به سمت تیم رسانه ای او نشانه روند،برخی دیگر براین باورندکه عملکرد نامناسب تیم اقتصادی دولت نیزبه عاملی برای مانور دادن مخالفان روحانی علیه او تبدیل شده است.

این در شرایطی است که پیام واضح اصلاح طلبان در چند مدت اخیر و با توجه به زمان اندک باقی مانده برای دولت یازدهم به روحانی است که « که  کارآمدی دولت وابسته به نیروهایی است که رئیس‌جمهور،آنها را به عنوان وزیر ومشاور به همکاری دعوت کرده است،آنگاه رئییس جمهور باید به این نتیجه برسد که  برخی اعضای کابینه به‌خصوص تیم اقتصادی دولت باید قوی‌تر از آنچه هست باشند، چرا که مسئله اقتصاد و معیشت مردم اولویت سیاست‌های دولت بود و در شرایطی که مردم در دوره احمدی‌نژاد متحمل سختی‌های فراوانی شدند، مسائل اقتصادی باید بیش از هر حوزه دیگری مورد توجه قرار گیرد.

مجلس دهم و دست باز روحانی

اما با آغازسال سوم  شروع به کاردولت روحانی و در شرایطی که دیگر از آن مجلس مخالف با دولت خبری نبود انتظار می رفت روحانی با هدف روان شدن چرخ حرکتی هیات دولت دست به ترمیم کابینه اش بزند.

به نظر می رسد روحانی اکنون دیگرمی داند که اصلاح طلبان خیرو صلاح دولت اورا می خواهدازهمین رو می بایست با مدیریت کردن چالش های ایجاد شده توسط اتاق فکرمخالفانش و با استفاده از تجارب بزرگان اصلاح طلب دست به ترکیب کابینه ای بزند که به جرات می تواند گفت،بخش زیادی ازآن همراه با اوگام برنمی دارند.

 سرویس سیاسی راستین آنلاین/محمدجوادشلتوک کار

596 کلیک ها  پنج شنبه, 10 تیر 1395 13:02
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا