سلام نظامی فوتبال ترکیه به جنگ

درجریان مسابقه فوتبال فرانسه و ترکیه بازیکنان تیم ملی این کشور برای دومین بار  به همراه گروهی از تماشاگران  با" سلام نظامی " از جنگ علیه مردم کرد سوریه و  سیاست ‌ جنگ افروزانه وجنایتکارانه اردوغان حمایت کردند . 


 بار اول در برابر تیم ملی آلبانی و این بار در برابر تیم ملی فرانسه سلام نظامی که نشانه تایید تجاوز ارتش ترکیه  به مردم بی دفاع کرد سوری است تکرار کردند .
تکراری معنی دار که  بربسیاری از نهادهای مدنی  نظیر یوفا و رسانه ها و افکار عمومی فرانسه و برخی از کشورها بازتاب گسترده ای داشته و صدای اعتراض و محکومیت را درپی داشته است .
  آیا  این اقدام از سوی دولت و فدراسیون فوتبال ترکیه به  تیم ملی ترکیه دیکته شده است یاآنکه همه اعضای  تیم ملی آگاهانه به طرفداری از اردوغان سلام نظامی داده اند ؟
آنجا که پای اجبار و اطاعت بی چون و چرا  در میان است می توان نقدی مشفقانه وروشنگرانه را مطرح کردکه هر اطاعتی را نباید پذیرفت .
 تنها آن اطاعتی مورد پذیرش است که آگاهانه و در راه همبستگی ملی وخدمت به مردم باشد . 
  اما اگر بازیکنان خودآگاهانه به جنگ افروزی و جنایت وتجاوز ارتش ترکیه به خاک سوریه  "سلام" کرده باشند این رویکرد بازیکنان تیم ملی فوتبال ترکیه  را بایدشدیدا محکوم کرد وسرزنش گرانه به آنان یادآور شد که فوتبال میدانی برای صلح و دوستی ملتها است نه عرصه ای برای نمایش روحیه  خشونت ورزی وجنگ افروزی و انسان کشی!

4355888
حالا باید تاریخ را صدا کرد و از  ناظم حکمت فقیدآن شاعر بلند آوازه که زیباترین نغمات را در ستایش انسان وصلح و سعادت جهانی سرود خواست تا دوستداران ورهروان ناظم حکمت  زیباترین واژگان انسان دوستانه و صلح طلبانه و سعادت خواهانه او را باردیگر برای این نو کیسگان بازی خورده فوتبال بازخوانی کنندو بگویند که ترکیه اردوغان و سیاست جنگ طلبانه او  هیچ نسبتی با روحیه و سنن مبارزاتی مردم ترکیه ندارد.
یکی هم به عزیز نسین و اورهان پاموک  همان رمان نویسی که ترکیه رابا نوبل ادبیاتش بر سر زبانها انداخت خبر دهد که قلم و زبان را فراتر از نوشته ها و مصاحبه ها ورمانها بچرخانند و صدای اعتراض خویش رادر طرد و نفی جنگ و خشونت  بلند و بلندتر کنندزیرا تاریخ بدجوری از تحریف حقایق  زندگی و تحریک کنندگان خصائل تهاجمی و ددمنشی لطمه دیده و می بیند .
 تاریخ معاصرنشان داده است که هنر و ادبیات و فوتبال  نمی توانند بستر ساز جنگ طلبان و سرکوبگران باشند. فوتبال همواره جشنی برای صلح و دوستی و شادی ملتها بوده است.
اگرچه استفاده ابزاری سیاست  از فوتبال پدیده جدیدی  نیست اما فیفا و یوفا و سایر نهادهای مدنی و فرهنگی و باشگاهها وچهره های سرشناس می توانند  وباید در جهت محکومیت این رفتار  برتری طلبانه که ریشه در نوعی جاه طلبی فرصت طلبانه  دارد اقدام کنند .
 مردم صلح دوست و عدالت خواه هیچ گاه به استقبال سلامهای نظامی نرفته و نمی رونداما آنچه که از این نمایش انزجارآمیز تیم ملی ترکیه در میدان فوتبال و فراتر از آن باقی  می ماندتصویری منفی و تاسف بار ازاین تیم و سیاست های ترکیه در افکار عمومی برجای خواهد گذاشت .

انتهای پیام /  عبدالکاظم دریساوی
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مهر 1398 15:54
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا