چالشی که جایگزین نهنگ آبی شد / چالش مو مو چیست

چالشی که جایگزین نهنگ آبی شد  / چالش مو مو چیست
   
چالشی که جایگزین نهنگ آبی شد  / چالش مو مو چیست |||| ||||

راستین آنلاین :بازی و یا همان چالش مو مو که اینروزها فضای مجازی را به خود اختصاص داده و داستانی ترسناک گفته می شود که کودکان را به خودکشی و حملات خشونت آمیز تشویق می‌کند.

 
هراز گاهی شنیده می شود که چالش ها و بازی هایی شبکه های اجتماعی را در بر می‌گیرد و کاربران را تحت تاثیر خود قرار می دهد. 
 
اما حال باید کمی نگران باشیم، چرا که چالش مو مو یکی از همین موارد است زیرا افراد کم سن و سال را هدف می‌گیرد. 
 
بازی و یا همان چالش مو مو چیست؟
 
با اشاره به اینکه تا حدودی سایت های خبری معروف در رابطه با این بازی یا چالش خطرناک مباحثی را عنوان کرده اند، این بازی به یکی از تتیر های جنجالی خبری تبدیل شده است. 
 
 
بازی مو مو از طریق واتس آپ قابل انجام است و بیشتر شبیه یک چالش است تا بازی برای افراد، اما از آنجا که اکثر افراد با بازی نهنگ آبی با اینگونه چالش ها آشنا شده اند، در نتیجه می توان از چالش مو مو هم اینگونه یاد شود.
 
مو مو Momoچیست؟ 
 
در واقع تصویر پروفایل مومو فتوشاپ و یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک های نمایشگاه توکیو ژاپن است، که قسمت هایی از آن را بریده و به صورت شکلی نا زیبا و تصویری زشت نمایش داده شده است. 
 
موجودی که در افسانه های ژاپنی گاهی به دزدیدن بچه ها اقدام می کرده است و بعد از ساختن این عروسک شهرت جهانی یافته. 
 
 
آغازی که شروع شدن آن برای کودکان  خطرناک است
 
چالش مو مو از فیس بوک آغاز و پس از مشهوری او در یک گروه فیسبوک کاربران را به چالش کشیده است، که با ایجاد یک شماره ناشناس کاربران را با گیام های تهدید آمیز ، خشنوت آمیز و وحشتناک به چالش می کشد. 
 
بنظر می رسد چالش مو مو  تنها با یک آغاز خواهد شد  و فرستنده پیام نمی تواند پایانی برای آن در نظر بگیرد. 
 
با بیان اینکه این چالش با ارسال پیام از طریق مومو آغاز و با پیام های تهدید آمیز، وحشتناک و خشونت آمیز کاربران را مورد استرس و اضطراب قرار می‌دهد.
 
این بازی از آرژانتین شروع و به کشور های ایالات متحده آلمان، فرانسه و دیگر کشور ها گسترش یافت که تاکنون یک قربانی را به خود نسبت داده است. 
 
کشور های زیادی در خصوص این چالش به خانواده ها هشدار داده اند. 
 
 
خطرات چالش مو مو
 
امکان سرقت اطلاعات کاربران 
 
ایجاد مزاحمت های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو
 
دریافت وقت و بی وقت پیام های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک 
 
ترغیب نوجوانان به انجام عمل خودکشی و تهدید آنان 
 
امکان اخاذی و باج خواهی از افراد 
 
تاکنون تنها یک خودکشی از چالش مو مو اعلام شده که مربوط به یک دختر 12 ساله بوده ، که از تمامی مراحل  خودکشی خود فیلم تهیه کرده است. 
 
 
از آنجا که این چالش در واتس اپ انتشار  می یابد و ذخیره هر شماره ای در وآتش آپ، منجبر به ذخیره شماره شما در واتس آپ طرف مقابل می شود، که با ذخیره کردن این شماره در واقع شما خودشم آره خود را به او داده اید و از همین طریق مزاحمت های خود را برای شما ایجاد می کند. 

حتی پس از دیلیت اکانت واتس اپ و ایجاد یک حساب جدید، چون از همان شماره استفاده کرده اید، مومو بار دیگر شما را خواهد یافت و می تواند ارسال پیام های تهدید آمیز خود را از سر بگیرد.

همچنین گزارشاتی از تماس مومو با افراد نیز دریافت شده است که حتی با وجود پاک کردن واتس اپ، از طریق شماره تلفن با آن ها تماس برقرار کرده و تهدید های خود را آغاز می کند.

اگر درگیر چالش مومو شده اید، بهترین راهکار پاک کردن حساب واتس اپ و استفاده از یک شماره جدید می باشد تا از شر پیام ها و تصاویر وحشتناک این پروفایل خطرناک، رهایی یابید.

کلیپ هایی ارسالی مومو که امروزه باعث نگرانی های والدین و بخصوص دانش آموزان شده است

رئیس پلیس فتا استان با اشاره به اینکه  ارسال کلیپ‌های مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش آموزان،موجب استرس آنها شده ، گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ‌های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

سرهنگ حشمت سلیمانی افزود : رسیدگی به ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته و بزودی افرادی که هدف‌ آنان آزار و اذیت دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می‌شوند.

او از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آنها صحبت کرده و نگرانی آنها را کاهش دهند؛ چرا که والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

سلیمانی افزود: در روزهای اخیر شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح استان فارس بوده‌ایم و برخی کاربران که بیشتر آنها دانش آموز بوده‌اند پیام‌هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو از طریق اپلیکیشن واتس‌ اپ دریافت کرده‌اند.

او اضافه کرد : مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی آن دریافت و پس از شروع به گفتگو از سوی حساب کاربری مومو، فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می‌شود.

سلیمانی اظهار کرد : برخی کاربران واتس اپ از حساب های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیام‌هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آنها خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند؛ بررسی‌های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

او یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکارهای فنی و صحبت کردن با آنها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

رئیس پلیس فتا فارس، موج جدید مزاحمت‌های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و عنوان کرد: پلیس فتا پیش تر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می‌شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مشکلات را فراهم کرده است.

سرهنگ سلیمانی از والدین و معلمان خواست: به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مشکلات دانست و افزود: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش‌آموزان از بروز اینگونه مشکلات پیشگیری کنند.

این مقام انتظامی از هموطنان خواست: هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir یا شماره تماس ۰۷۱۲۱۸۲۷۸۰۵ در میان بگذارند.

انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
4401 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 25 مهر 1399 20:00
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا