پیاز نشایی در مرودشت به مرحله برداشت رسید

پیاز نشایی در مرودشت به مرحله برداشت رسید
تصویر مربوط به این خبر نیست

راستین آنلاین:کارشناس جهاد کشاورزی بخش سیدان از آغاز برداشت پیاز سفید نشایی در بخش سیدان در مرودشت خبر داد.

 مجید حبیبی گفت: پیاز سفید در منطقه به روش نشایی در اسفندماه نشاکاری و دراواسط تیر ماه به مرحله برداشت می رسد .

وی افزود: در این کشت به دلیل کوتاه شدن دوره رشد گیاه و کشت در اسفند ماه و درصورت بارش های مناسب در بهار میزان مصرف آب به حداقل می رسد.

حبیبی در مقایسه کشت سنتی پیاز با روش نشاکاری بیان کرد: در روش سنتی پیاز درفصل پاییز وبا میزان بذر 15 کیلوگرم در هکتار کشت می شود ،محصول مدت طولانی در زمین است وبا احتساب چندین مرحله آبیاری و سایر مدیریت ها هزینه بیشتری را در بردارد. در حالی که با روش نشایی برای تهیه نشا یک هکتار زمین حدود 5 کیلوگرم بذر پیاز در پاییز در خزانه کشت می شود و در اسفندماه به زمین اصلی منتقل می شود که در هر متر مربع زمین اصلی تعداد80- 70نشا کشت می شود.

وی مزایای این روش را کاهش مصرف آب آبیاری با توجه به کوتاه شدن طول دوره زمان رشد گیاه و استفاده از روش های  نوین آبیاری، کاهش مصرف نهاده ها از جمله سموم و قارچکش ها و سایر کودها،تولید به موقع محصول و درآمد مناسب و بازار پسندی محصول برای بهره برداران، کاهش هزینه های کارگری و وجین دستی در واحد سطح و... برشمرد.

حبیبی میزان برداشت محصول در این روش کشت را 85 تا 95 تن در هکتار پیش بینی کرد.

گفتنی است امسال کشاورزان بخش سیدان 250 هکتار از اراضی تحت پوشش خود را به کشت پیاز اختصاص داده اند که عمده این مزارع به روش آبیاری نوین، قطره ای ، مه پاش و بارانی آبیاری می شوند.

1498 کلیک ها  سه شنبه, 11 تیر 1398 23:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا