مبارزه با انواع علف های هرز گندم در مرودشت

تصویرمربوط به خبر نیست
تصویرمربوط به خبر نیست  
مبارزه با انواع علف های هرز گندم در مرودشت تصویرمربوط به خبر نیست

راستین آنلاین:کارشناس گیاهپزشکی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از مبارزه با علف های هرز مزارع گندم در سطحی بالغ بر ۴۹ هزار هکتار خبر داد.

 سیده لیلا موسوی با اشاره به اینکه  علف های هرز یکی از عوامل خسارتزای گیاهی است که با گیاه گندم برای جذب موادغذایی، نور و آب و رقابت کرده و میزبان برخی از آفات و بیماری های مهم گندم است گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، مبارزه شیمیایی با ۱۰ تا ۱۵ گونه  علف‌های هرز در ۴۹ هزار و۶۵۶ هکتار از گندم شهرستان  انجام شد.

وی مبارزه شیمیایی با علف های هرز کشیده برگ در ۲۴هزار و۸۸۷ هکتار ، مبارزه علیه پهن برگ ها در ۲۲هزار و۵۲۴ هکتار ومبارزه توام (پهن برگ وکشیده برگ )را در سطح ۲۴ هزار و۷۶۹ هکتار اعلام کرد.

موسوی  با اشاره به شرایط آب وهوایی مناسب منطقه ورویش  علف های هرز افزود: زمان مبارزه با علف های هرز در این شهرستان از اوایل اسفند ماه اغاز وتا پایان فروردین ادامه داشت.

کارشناس گیاه پزشکی  اظهار داشت در این مدت سموم مورد نیاز شهرستان به اندازه کافی  تامین ودر اختیار فروشگاه های عرضه کننده قرار گرفت.

موسوی همچنین  با بیان اینکه در برخی از علف های هرز  به سموم متعارف مقاومت ایجاد شده  است، بر استفاده از سموم جدید با مشورت کارشناسان تاکید کرد.

وی بهترین روشهای مبارزه با علف های هرز را  استفاده از بذرهای گواهی شده و همچنین بوجاری شده عاری از بذر علف های هرز، مشاوره با کارشناسان قبل از هر مبارزه ای و انجام کشت متناوب عنوان کرد.

گفتنی است در سال زارعی جاری 50هزار هکتار از اراضی کشاورزی مرودشت زیر کشت گندم رفته است.

انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
9512 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 01:04
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا