خرید تضمینی ازکشاورز و باغدار مایه افتخار نیست

احدبهجت حقیقی
احدبهجت حقیقی  
خرید تضمینی ازکشاورز و باغدار مایه افتخار نیست احدبهجت حقیقی

ر استین آنلاین:رئيس سازمان تعاون روستايي فارس از انعقاد تفاهمنامه‌ای با جهاددانشگاهی استان فارس با هدف ایجاد کارگاه‌های صنایع کوچک تبدیلی در کنار مزارع خبر داد.

احد بهجت‌حقیقی یکشنبه 22 مهر در یک نشست خبری گفت: سازمان تعاون روستایی استان فارس با هدف توسعه فعالیت‌ها برمبنای رشد علم و بهره‌گیری از دانش روز تفاهمنامه‌هايي با دانشكده كشاورزي شيراز، پارك علم و فناوري و جهاد دانشگاهي استان فارس منعقد کرده یا در حال انعقاد است.

بهجت حقيقي ادامه داد: در راستاي استفاده از دانش اساتيد و تحقيقات انجام شده در دانشكده كشاورزي و همچنين كمك به دانشجويان اين دانشكده براي استفاده از ظرفيت تعاوني ها و گذراندن دوره هاي كارآموزي در تعاوني هاي روستايي اين مهم امضا شده است.

وي اضافه كرد: با پارك علم و فناوري استان فارس نيز تفاهمنامه اي مبني كمك به تعيين دقيق موقعيت بارش‌ها تدوین شده که مراحل نهایی آماده سازی را برای امضا طی می‌کند؛ هدف این تفاهمنامه اطلاع دقيق از وضعیت جوی برای جلوگيري از هدر رفت منابع آبي و كاهش خسارت‌هاي احتمالی است.

بهجت حقیقی همچنین گفت: با جهاد دانشگاهي استان فارس نيز تفاهمنامه‌اي منعقد و امضا شده است که براساس آن با همکاری این نهاد علمی دانشگاهی، كارگاه‌هاي كوچك صنايع تبديلي در كنار مزارع و كارخانجات راه‌اندازي شود .

او با تاکید براینکه خرید تضمینی را نمی‌توان یک افتخار برای دولت محسوب کرد زیرا ضرر و زیان زیادی متوجه کشاورزان می‌کند، گفت: كشاوز زماني ترغيب به ورود و تعامل با دولت براي خريد تضميني مي شود كه كيفيت محصول پايين باشد.

بهجت حقیقی با بیان اینکه تمام تلاش‌ها برای بهبود شرايط كشت و معيشت كشاورزان معطوف است، افزود: بايد قبل از بروز مشكل در عرضه محصولات، میزان تفاضا را پیش بیني كرد .

رئيس سازمان تعاون روستايي فارس با اشاره به نوسان قیمت محصولات مختلف زراعی و باغی طی ماه‌های اخیر، تصریح کرد: دولت به جای ورود به تمام مسائل باید بخش خصوصی را توانمند و حمایت کند.

بهجت حقيقي ادامه داد: اقتصاد زماني موفق خواهد شد كه اولويتش با صادرات باشد كه در اين راستا در سال ٩٧ با تمهيداتي كه انديشيده شده تلاش خواهيم كرد تا هم كشاورزان درآمد خوبي داشته باشند و هم صادرات محصولات آنها افزيش يابد .

او با قبول این مشکل که فضاي سردخانه اي در فارس به شدت دچار نواقص است و سردخانه داران دچار دشواری هستند، گفت: علی رغم تمام مشکلات، محصول به موقع وارد سردخانه نمي شود، اگرچه انبار محصولات در اختيار تعاوني روستايي استان فارس براي خريدهاي توافقي مناسب است و تا پايان امسال این انبارها به لحاظ فنی ساماندهی خواهد شد.

وي همچنين به صادرات دو هزار تن محصولات كشاورزي توسط شبكه تعاون روستايي استان اشاره و عنوان كرد: با توجه به حادث شدن خشكسالي هاي متوالي طي سال هاي گذشته، يكي از اقدامات تعاوني هاي كشاورزي در فارس در سال ٩٧ را بر بهبود و تقويت شرايط توليد و افزايش سود توليد كننده از سهم صادرات گذاشته ايم .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 10 هزار تن محصولات باغي و زراعی در شش ماهه اول امسال در قالب خرید توافقی از باغداران فارس خریداری شده است، گفت: انگور، لیموترش، هندوانه، شلیل، سیب و سبزی و صیفی جزو این محصولات بوده که با هدف حذف واسطه‌ها انجام شده است.

رئيس سازمان تعاون روستايي فارس با بيان اينكه هم اينك بالغ بر سه هزار نفر در تعاوني هاي روستايي مشغول به كار هستند، گفت: اشتغال به كار اين تعداد نيرو نشان از اين است كه تعاوني هاي روستايي بخش قابل توجهي از اشتغال استان را تامين كرده است.

بهجت حقيقي به توزيع ٢٣ تن بذر گلرنگ بين كشاورزان استان براي كشت پاييزه اشاره و عنوان كرد: يكي از كشت‌هاي اولويت دار امسال گلرنگ است؛ در اين راستا با توزيع سه نوع بذر گواهي شده تلاش خواهيم كرد تا سطح زير كشت اين محصول را به همراه بذر بهاره به بيش از دو هزار تن برسانيم .

رئيس سازمان تعاون روستايي فارس همچنين از توزيع گوشت قرمز توسط شبكه تعاونی روستايي طي ماه‌هاي آينده خبر داد و گفت: اين مهم به دستور سازمان مركزي در حال بررسي است و پس از نهایی شدن، استان‌های فارس و اصفهان اقدام به توزيع گوشت قرمز خواهند كرد./ایسنا

انتهای پیام /  101
1127 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 22 مهر 1397 17:33
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا