سامانه‌های هوشمند شهری شیراز یکپارچه می‌شود

سامانه‌های هوشمند شهری شیراز یکپارچه می‌شود
   

راستین آنلاین: رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به پراکندگی سامانه‌های هوشمند در مرکز کنترل ترافیک و سازمان فاوا بر ارتقا هماهنگی دو حوزه به منظور یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها تاکید کرد و گفت: سامانه‌های هوشمند شهری بهمن‌ماه یکپارچه می‌شود.


لیلا دودمان یکشنبه 17 آذر در حاشیه جلسه کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای شیراز با بیان این که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شهر هوشمند، حمل و نقل و جابه‌جایی است، افزود: لزوم توجه به مرکز ترافیک به عنوان یکی از محورهای مهم در کمیسیون هوشمندسازی احساس می شود، از طرفی با بالارفتن نرخ بنزین، اتخاذ سیاست‌های توسعه حمل و نقل عمومی که به کاهش سفرهای شهروندان منجر شود، ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: سیستم حمل و نقل هوشمند تنها یک ابزار یا تکنولوژی جدید نیست در واقع، (Intelligent Transportation Systems ) (ITS)، امکان یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل را فراهم می‌آورد.
دودمان ادامه داد: یک سیستم حمل‌ونقل به طور کلی، شامل شبکه‌ها، وسایل نقلیه، افراد و کالاهاست که هر کدام از اجزای سیستم حمل‌ونقل، مشخصات، ارگان‌ها وآگاهی آژانس‌های جداگانه دولتی دارند ولی فناوری اطلاعات قادر است همه‌ی این اجزا را به صورت یک سیستم یکپارچه درآورد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به برنامه ریزی مرکز کنترل ترافیک در زمینه توسعه سیستم‌های حمل و نقل هوشمند (ITS)، سامانه‌های پیشرفته اطلاعات حمل و نقل، سامانه پیشرفته مدیریت حمل و نقل، سامانه پرداخت الکترونیکی، سامانه پیشرفته حمل و نقل همگانی و سامانه پیشرفته کنترل وسایل نقلیه، افزود: در راستای تحقق این مهم، سامانه‌های مورد استفاده در راستای مدیریت شهری هوشمند باید ادغام شود.
وی با اشاره به یکپارچه‌سازی سامانه‌های هوشمند شهری ادامه داد: در این راستا می‌توان، از داده‌های موجود مرکز کنترل ترافیک در دیگر نهادهای شهری (مانند سیستم هشدار طغیان رودخانه) استفاده کرد.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به کاهش روند تخلفات رانندگی از زمان به‌کارگیری دوربین‌های کنترل ترافیک، از ارائه گزارش آماری مربوطه به شورا خبرداد و خاطرنشان کرد: پیگیری راه‌اندازی سامانه‌های کاربردی در گوشی همراه به منظور ارائه خدمات به شهروندان مانند اطلاعات ترافیکی مسیریاب نقشه شهری از دیگر تصمیمات این جلسه بود.
رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در این جلسه همچنین مقرر شد گزارش‌های عملکرد ۱ تا ۳ماهه از طرف مرکز کنترل ترافیک، مشکلات، دستاوردها، میزان تحقق‌پذیری پروژه‌های این مرکز، لیست پروژه‌ها، برنامه‌های آینده، تهیه نوعی طرح جامع و بلند مدت ۱ساله و ۵ ساله هوشمندسازی سیستم حمل و نقل شهری، ارائه‌ی برنامه بودجه سال آینده و طرح‌های آتی ( نیازهای مالی، زیر ساخت‌های مورد نیاز و تفاهم نامه‌های مورد نیاز) برای تصویب در صحن شورا ارائه شود.
دودمان با اشاره به بررسی آیین‌نامه‌ی ساماندهی دکل‌ها، آنتن‌های مخابراتی در شهر شیراز در ادامه‌ی این جلسه، گفت: وجود زیر ساخت مناسب یکی از پیش نیازهای مدیریت یکپارچه یا حاکمیت شهری است که امضای تفاهم‌نامه با مخابرات و سایر اپراتورها در راستای هم‌افزایی، استفاده مشترک و اجرای پروژه‌های مشترک فیبر نوری که منافع هر دو سازمان را در نظر بگیرد، می‌تواند به رفع مشکلات موجود کمک کند.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز، بر نظارت و ریاست کمیته فنی و تعیین شرح وظیفه از سوی سازمان فاوا تاکید کرد.
انتهای پیام /  101
253 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 18 آذر 1398 09:03
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا