تخته سنگِ ۲۵۰ تُنی، قوانین فیزیک را به چالش می‌‌‏کشد

تخته سنگِ ۲۵۰ تُنی، قوانین فیزیک را به چالش می‌‌‏کشد
تصویر سنگ بزرگی که به توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا معروف است؛ در ماهابالی پور هندوستان.
  • توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا، تخته سنگی بزرگ است که در ماهابالی پورام قرار دارد. ماهابالی، شهری باستانی در یکی از ایالت‌‌‏های جنوبی هند است.

توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا، تخته سنگی بزرگ است که در ماهابالی پورام قرار دارد. ماهابالی، شهری باستانی در یکی از ایالت‌‌‏های جنوبی هند است.

وزن این سنگ بیش از ۲۵۰ تُن تخمین زده شده و ارتفاع آن حدود ۶ متر و قطرش حدود ۵ متر است. این سنگ روی سراشیبی یک تپه که شیبی ۴۵ درجه دارد، قرار گرفته است.

همین‌‌‏که این سنگ غول‌‌‏پیکر روی سطح کوچکی از سراشیبی یک تپه تعادل‌‌‏اش را حفظ کرده، یک جاذبه توریستی است. طوری‌‌‏که نه به سمت پایین تپه سُر می‌‌‏خورد، و نه تلاش برای حرکت دادن‌‌‏اش نتیجه‌‌‏ای دارد؛ اصلا از جایش تکان نمی‌‌‏خورد.

تلاش برای جابجایی سنگ

گفته می‌‌‏شود اولین بارها در دوران پادشاهی «ناراسیم هِوِرمَن»، تلاش‌‌‏هایی برای جابجایی این سنگ صورت گرفت. این پادشاه طی قرن هفتم پس از میلاد مسیح سلطنت می‌‌‏کرد.

به گفته روایت‌‌‏ها، پادشاه می‌‌‏خواست این سنگ الهی را حرکت دهد تا آن را از دسترس مجسمه‌‌‏سازها دور کند. علی‌‌‏رغم نیت خوب او، تخته سنگ ذره‌‌‏ای تکان نخورد و پادشاه از تصمیم خود صرف‌‌‏نظر کرد.

تلاش دیگری که از آن باخبریم به اوایل قرن بیستم برمی‌‌‏گردد. طبق مدارک تاریخی این‌‌‏بار، در ۱۹۰۸، فرماندار شهر مَدرِس بود که می‌‌‏خواست سنگ را از روی تپه تکان دهد. البته به‌‌‏خاطر این‌‌‏که می‌‌‏ترسید مبادا زمانی سنگ پایین بغلتد و شهرِ پایین تپه را خراب کند.

از ۷ فیل برای این کار استفاده شد، ولی سنگ حتی ذره‌‌‏ای از جای خود تکان نخورد.

 

توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا

توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا 

 

از ۷ فیل برای این کار استفاده شد، ولی سنگ حتی ذره‌‌‏ای از جای خود تکان نخورد. تا الان ثابت شده که ترس فرماندار بی‌‌‏اساس بوده است؛ چرا که درطول این مدت توپ کَره‌‌‏ای کریشنا حرکتی نکرده است، چه رسد به این‌‌‏که از روی تپه پایین بیفتد. بنابراین شهر از خطر تخریب در امان است.

تاریخچه توپِ کَره‌‌‏ای

کریشنا اساسا برای محلی‌‌‏ها، با نامی خاص شناخته‌‌‏شده بود. یعنی در زبان تامیل- زبان بومی جنوب هندوستان- به آن «وان ایری کال» می‌‌‏گفتند، که به معنای «سنگ خدای آسمان» است. این‌‌‏طور گفته می‌‌‏شود که خدایان بودند که سنگ را در ماهابالی پورام قرار دادند.

توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا در اصل با نام «وان ایری کال» به معنای سنگ خدای آسمان شناخته می‌‌‏شد.

هدف، نشان دادن قدرت خدایان آسمان به ساکنان آن شهر بود.

طبق برخی منابع، یک راهنمای محلی گردشگری، سنگ را به این نام معروف کرد و از آن پس سنگ خدای آسمان با عنوان توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا معروف شد. براساس اسطوره‌‌‏شناسی هندی، خدای کریشنا به عنوان یک بچه، کَره خوردن را خیلی دوست داشت و اغلب یواشکی مُشتی از آن را از ظرف کَره مادرش برمی‌‌‏داشت. از آنجایی‌‌‏که این سنگ غول‌‌‏پیکر در ماهابالی پورام شبیه یک قلنبه کَره است که از دست این خدا افتاده، به آن توپِ کَره‌‌‏ای کریشنا گفتند. از آن موقع با این نام معروف شده است.

عروسک تانجاوور

عروسک تانجاوور

 

راجاراجا چولا، که حدود اواخر قرن دهم پس از میلاد مسیح تا اوایل قرن یازدهم فرمانروایی کرد از این سنگ الهام گرفت و عروسکی به نام «تانْجاوور» درست کرد. تانجاوور یک اسباب‌‌‏بازی سنتی هندی به شکل کودکی تپلی است که از خاک رُس ساخته می‌‌‏شود. مرکز ثقل و کل وزن این عروسک در پایین‌‌‏ترین بخش مرکزی بدن آن متمرکز است که باعث می‌‌‏شود تا با یک نوسان، حرکتی مداوم شبیه رقص داشته باشد. این اسباب‌‌‏بازی هم مثل توپ کَره‌‌‏ای کریشنا، یکی از جاذبه‌‌‏های محبوب توریستی است.

 

433 کلیک ها  یکشنبه, 17 مرداد 1395 15:30
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا