استاندارفارس:

استاندارفارس:
سیدمحمدعلی افشانی
  • استاندار فارس گفت:باتوجه به خشکسالی فارس،نباید حتي يك گرم شلتوك هم در اين استان نبايد كاشت شود
مشكلات و ويراني‌های موجود به دليل آن دوراني است كه يك‌نفر در اين كشور گمان مي‌كرد بيش از همه مي‌فهمد

سيد محمدعلي افشاني که عصرامروز شنبه 18 ارديبهشت در جلسه شوراي كشاورزي استان فارس سخن می گفت، با تاييد مشكلات كشاورزان گندم‌كار پائين‌دست سد درودزن در اين استان، گفت: تمام دوستاني كه در حوزه‌هاي آب و كشاورزي حضور دارند، افرادي دلسوز هستند و منافع كشاورزان را دنبال مي‌كنند.

وي بابیان اینکه اين مشكلات و ويراني‌ها موجود به دليل آن دوراني است كه يك‌نفر در اين كشور گمان مي‌كرد بيش از همه مي‌فهمد و كارشناسان هيچ نمي‌فهمندافزود: مردم تا ده‌ها سال ديگر هم بايد تاوان مشكلات ايجاد شده در سال‌هاي گذشته را بدهند.

استاندار فارس افزود: امروز بايد تمام نظرات كارشناسان را قبول و براساس آن برنامه‌ريزي كرد چراکه اين‌‌گونه نيست كه ما همه مسائل را بدانيم.  

افشانی بابیان اینکه  استخوان‌هاي تمام مسئولان حوزه‌هاي كشاورزي و آب به واسطه مشكلات كشاورزان به درد مي‌آيد افزود:رايزني‌هایي از طريق معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي،درخصوص  لزوم برگزاري جلسه‌اي براي بررسي مجدد نياز آبي كشاورزان و امكان رفع اين مشكل شده است.

استاندار فارس تصريح كرد: روزي به اشتباه اعلام كردند كه مي‌خواهيم در گندم خودكفا شويم و اين چاه‌هاي عميق و از بين‌رفتن آب‌هاي زيرزميني حاصل همان اشتباه است. امروز ما هرچه لطمه مي‌خوريم از تصميمات غير كارشناسي مي‌خوريم.

افشاني با بيان اينكه پرداخت حقوق و دستمزد كارمندان دولت و يارانه، تمام 150 هزار ميليارد تومان درآمد نفتي كشور را به‌خود اختصاص مي‌دهد، گفت: اگر مي‌بينيم برخي طرح‌هاي عمراني اجرا مي‌شود، با اوراق قرضه است كه همان را هم پيش‌خور مي‌كنيم و آنهم با بهره‌ 20 درصد.

وي بحث خشكسالي در فارس را بسيار جدي عنوان و تصريح كرد: مگر مي‌شود آبي پشت سدها وجود داشته باشد و مسئولان بدون دليل موجه و كارشناسي، آن را نگه‌دارند و به كشاورز ندهند.

افشاني در بخش ديگري از اين جلسه، با اشاره به گزارش‌هاي ارائه شده از سوي مديرعامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و مسئولان صندوق‌هاي كشاورزي شهرستان ني‌ريز، زنان و منابع‌طبيعي استان فارس، بر لزوم توجه بيشتر به اين صندوق تاكيد كرد.

استاندار فارس با بيان اينكه با توجه به جايگاه فارس در حوزه كشاورزي بايد حداقل سهم فارس از كل سرمايه صندوق 10 درصد باشد، سهم كنوني اين استان را حدود 4 درصد عنوان كرد.

افشاني همچنين در خصوص لزوم همراهي دولت براي مقابله با بيماري‌هاي درختان مركبات نيز گفت: بايد بخش خصوصي را هم به اين حوزه وارد كرد.

استاندار فارس با بيان اينكه باغ‌داران حاضر نشدند سال گذشته محصولات توليدي خود را با نرخي كمتر از 2 هزار و 500 تومان به ازاي هركيلو، با هدف كمك به تنظيم بازار به دولت عرضه كنند، گفت: سال گذشته و به واسطه همراهي نكردن باغ‌داران در اين موضوع صندوق تعاوني زيان نسبتا زيادي را متحمل شد.

افشاني تصريح كرد: امروز هم باغداران بايد همراه شوند و براي آنكه محصولاتشان از بين نرود، در مسير مبارزه علمي و منطقي با آفات و بيماري‌هاي مطرح شده كه مركبات را تهديد مي‌كند، همراهي كنند.

415 کلیک ها  شنبه, 18 ارديبهشت 1395 06:22
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا