حال ناخوش آسمان شیراز/آیا سایه هتل از سر ارگ برداشته می شود؟

حال ناخوش آسمان شیراز/آیا سایه هتل از سر ارگ برداشته می شود؟ هتل آسمان شیراز عکس از محمد مهدی شبان -راستین آنلاین

راستین آنلاین:انگار قرار است شهر شیراز و استان فارس این روزها روی خوشی به خود نبیند.

شهر و استانی که روزی اسیرخشکسالی است و روز دیگر درگیر سیل!هنوز داغ بلوط های سوخته کوهمره سرخی التیام پیدا نکرده بود که آتش اینبار از چندین متر پایین تر ازسطح زمین در هتل پرحرف و حدیث در حال ساخت آسمان در خیابان رودکی شیراز سربرآورد تا داغ تازه تخریب سینما مترو به فراموشی سپرده شود.

حدودساعت 1105 ظهر امروز شنبه 12 مرداد،با اولین تماس تلفنی به سازمان آتش نشانی شیراز، آتش‌نشانان از 5 ایستگاه با 10 ماشین و تانکر آبرسان به محل اعزام شدند.

مدیر روابط عمومی آتش نشانی شیراز جزو اولین نفراتی بود که در خصوص این واقعه واکنش رسمی نشان داد.

علیرضا عدلو ساعت 13ظهر با بیان اینکه  در حال حاضر آتش به صورت کامل مهار شده است و همه کارگران حاضر در هتل در سلامت هستندافزود: عملیات جست‌وجو برای نجات افراد احتمالی گرفتار در هتل ادامه دارد.

او ادامه داد: کندسوزی در طبقات منفی 3 و 4 هتل آسمان به دلیل وجود 2000 تا 2500 تشک ادامه دارد ،اما تجمع دود مانع دسترسی آتش‌نشانان  به این طبقات  شده است.

عدلو افزود: با وجود استفاده از تجهیزات تنفسی امکان حضور آتش‌نشانان در طبقات منفی 3 و 4 وجود ندارد به همین دلیل از طبقات منفی یک و همکف آب و فوم به طبقات پایین فرستاده می‌شود تا وضعیت به حالت عادی در آید.

اما انگارداستان پیچیده تر از آنچه که مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیراز می گفت بود!ظاهرا قرار نبود آتش خاموش شود!

آتشی که به جان آسمان افتاده بود،سازه این هتل دردست ساخت را از ریشه می سوزاند و خبری از خاموش شدن آن نبود!

تخلیه هتل ها و منازل اطراف آسمان

با گذشت چند ساعت از وقوع آتش در هتل آسمان، رئیس جامعه هتلدارن فارس در گفتگو با خبر گزاری کار ایران (ایلنا)  از افزایش و شدت آتش سوزی هتل آسمان گفت و افزود: با توجه به حجم آتش سوزی و حرارت امکان تخریب هتل وجود دارد.

حسن سیادتان با اشاره به درنظر گرفتن تمهیدات ایمنی در محدوده هتل خاطرنشان کرد: تمام هتل ها و خانه های اطراف هتل آسمان تخلیه شده است و تمهیدات لازم برای تامین ایمنی و هرگونه حادثه ای در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این مورد ضمن ورود دادستانی، استاندار، شهردار، مالک هتل و دیگر مسوولین در محل حادثه حضور دارند.

حرف های سیادتان حکایت از احتمال تکرار یک تراژدی دیگر نظیرآنچه روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ در ضلع شمال شرقی چهارراه استانبول، تهران به وقوع پیوست داشت.

هرچه زمان به جلو می رفت،خاطرات تلخ آتش سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران بیشتر در اذهان تکرار می شد.

افزایش دما تا 600 درجه سانتیگراد

با اعلام نظر کارشناسان عمرانی حاضر در محل مبنی برافزایش دما در طبقات زیرین این ساختمان به حدود ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد نگرانی ها بیش از گذشته شد.

حرارت و دمایی که هر لحظه  احتمال ناپایداری سازه ها را هر لحظه بیشتر و بیشتر می کرد.

عاملی که باعث می شد ماموران آتش نشانی نتوانند کامل به طبقات منفی ۳ و ۴ هتل نفوذ کنند.

خبر ساعت 19 و پررنگ تر شدن احتمال تکرار تراژدی پلاسکو

اما استاندار فارس که به همراه معاون عمرانی اش ،مدیرکل ستاد بحران و شهردارشیراز از ساعات اولیه وقع آتش نشانی در محل حادثه حضور پیدا کرده بود،در مصاحبه با بخش خبری ساعت 19شبکه خبر،آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت: اتفاقاتی که در پی آتش سوزی هتل آسمان شیراز رخ داد، قطعا به ریزش هتل منجر خواهد شد.

شنیدن این حرف از عنایت الله رحیمی به عنوان یک مدیر فنی ،عملیاتی فرضیه خداحافظی آسمان با خیابان رودکی را پررنگ تر از قبل کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه در این ساعت حرارت در طبقاتی پایینی هنتل به 700 درجه سانیگراد رسیده است افزود:ا فزایش حرارت همچنان ادامه داردو این مسئله به هسته مرکزی بتن ساختمان آسیب جدی زده است.

رحیمی ادامه داد: مجموع این عوامل قطعا به ریزش هتل منجر خواهد شد اما در صورتی که ریزش هم نکند مجبور به تخریب آن هستیم.

 

گرچه تا ساعت تهیه این گزارش یعنی ساعت 2130تلاش ماموران آتش نشانی برای خاموش کردن آتش همچنان ادامه دارد، اما به نظر می رسد، این آسمان طلوع خورشید را صبح فردادرخیابان رودکی نخواهد دید.

انتهای پیام /  101
آخرین ویرایش در شنبه, 12 مرداد 1398 23:25
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا